metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Z představení Matamore | foto: letniletna.cz

Akrobati budou létat vzduchem. Festival Letní Letná nabídne i světové premiéry

  12:41
Letošní 11. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který se uskuteční od 17. srpna do 2. září na pražské Letné, nabídne řadu premiér - českých, světových i pražských. Jako hlavní hvězda přijede jeden z nejúspěšnějších souborů festivalové historie Cirque Trottola, který zde uvede českou premiéru nejnovějšího představení Matamore. Informoval o tom dnes ředitel festivalu Jiří Turek.

"Představení Cirque Trottola vzniklo ve spolupráci s dalším velkým jménem francouzského nového cirkusu, souborem Petit Théâtre Baraque. Výsledkem je fantaskní cirkus s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace. Je to představení veselé i smutné, drsné i dojemné, je to hluboce lidské, je to cesta k samotnému srdci nového cirkusu i diváků," uvedl Turek.

Vystupovat bude i vozíčkář

Jak vypadá interakce nového cirkusu a živé hudby v podání Ivy Bittové ukáže ve světové premiéře kanadsko-francouzsko-belgický soubor La Compagnie du Poivre Rose složený z mladých herců a akrobatů. "Základnu našli v Belgii a pro svůj záměr získali jak Ivu Bittovou, tak i řadu koproducentů - jedním z nich je právě náš festival," sdělil Turek.

Jedním z největších taháků festivalu bude představení Extremités.

Extrémní podobu nového cirkusu nabídne v české premiéře další francouzský soubor Cirque Inextremiste, jehož představení Extremités je založeno na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových láhví. Vzhledem k tomu, že jeden z vystupujících je autentický vozíčkář, nabídne představení i drsný humor.

Představí se i vítězové televizního Talentu

Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent, akrobatické duo DaeMen, přijdou s novým divadelně-akrobatickým projektem Loser(s), ke kterému přizvali choreografa Jarka Cemerka. "Inspirací představení se stala báseň o lásce, kdy jeden miluje víc než ten druhý," podotkl akrobat Petr Horníček, Poprvé na Letní Letné bude uvedeno audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda, které spojuje prvky akrobacie, experimentálního žonglování, tance s interaktivní projekcí a videomappingem. Pro první pražské uvedení nejnovějšího představení Dolls si Letní Letnou vybral také soubor Cirk La Putyka. Inscenace s mezinárodním obsazením spojuje nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, moderní technologie i film.

Letní Letnou oživí řada open air představení přístupných zdarma: například divadlo Vosto5 s představeními Souboj Titánků a Stand'artní kabaret, Divadlo Continuo s pohybově-výtvarnou inscenací U zdi, Décalages s představením DeFACTO®, soubor Buchty a loutky s třetí částí čtyřdílného cyklu inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy Čelisti reloaded a Teatrotoč s podívanou s loutkami pro děti Pozooor, vlllllk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy