metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
PRAHA? AHA!
Dalších 27 fotografií v galerii
Umění v bývalé nemocniční prádelně VFN Praha | foto: Metro.cz

Alcatraz uprostřed Prahy. Filmaři hororů by se tu vyřádili. Z bývalé nemocniční prádelny je galerie

  11:18
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

„Nemocnice je místo, kde se bojuje o život, kde se také umírá. Chtěli bychom sem vnést život.“ Tak okomentoval ředitel Všeobecní fakultní nemocnice David Feltl s mírnou nadsázkou zahájení výstavy v prostorách bývalé nemocniční prádelny. Když ho při přípravách letošního pražského Bienále organizátioři oslovili, zavedl je právě do těchto prostor. Byli prý z neobvyklého prostředí nadšení. Ani se jim nedivím. Také já jsem tady propadl obdivu, když jsem se mezi obrazy, skulpturami i inscenovanými shluky artefaktů a obyčejných věcí propadl do dávného světa sedmdesátek nebo osmdesátek.

Klasické nemocniční kachlíky, výdejní okénka, výstražné cedule, vypínače. Od minuty by se tu daly točit béčkové horory, stylové videoklipy, uměl bych si tu představit i střílečku jako v umývárnách věznice Alcatraz ve filmu Skála z roku 1996, kde zářil Sean Connery, Nick Cage a Ed Harris. Návštěvníka, který si všímá, jistě pobaví i soupis evakuačních pravidel z roku 2001, pod nimiž je podepsán tehdejší ředitel Martin Holcát, svého času i ministr zdravotnictví a druhdy také pilný účastník nedělních televizních politických debat.

Prádelna je mimo provoz už minimálně deset let, zatím na její přeměnu v nějaké odborné či lůžkové oddělení nejsou finance. Půl miliardy ve starých a nějakých sedm set milionů korun v „nových“ cenách ředitel v záloze nemá.

Umělce v těchto prostorách nemocnice uvítala. Třeba proto, že ve všeobecné fakultní pracuje šest tisíc zaměstnanců a mají tu 1500 lůžek. „Kdyby byli všichni najednou v práci a kdyby byla obsazena všechny lůžka, tak je to malé okresní město. A okresní město by mělo mít přece galerii,“ podotýká opět s nadsázkou ředitel VFN, proč ochotně vpustil umělce do nemocnice a proč nabídl jejich umění i komukoli z návštěvníků areálu, kteří sem nemusejí mířit jen za lékaři nebo svými blízkými.

Výstavu mohou zájemci navštívit v budově A4, vstup je možný buď hlavním vchodem z ulice U nemocnice, nebo z Karlova náměstí průchodem Faustova domu. Výstava potrvá až do 23. října 2022, vždy od čtvrtka do neděle (čtvrtek 12–18, pátek 14–20, sobota a neděle 12–18 hodin). Vstup je zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek