metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Úterý, 26. ledna 2021. Svátek má Zora.
Poche je na seznamu ministrů, potvrdil Babiš
Větší foto
Poche je na seznamu ministrů, potvrdil Babiš | foto: iDNES.cz

Andrej Babiš dostane vládu, části ČSSD ale vadí komunisté

27. června 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje nové i staronové ministry.

Dvakrát a dost. To je plán, se kterým jmenovaný premiér vstupuje do další bitvy o důvěru kabinetu.

Na Hrad si přijde vyslechnout rozhodnutí hlavy státu, jestli mu posvětí všechna jména, která mu v pondělí předložil. A chce už konečně vládu posvěcenou Poslaneckou sněmovnou. Doufá, že KSČM od podpory neustoupí.

Nový kabinet

  • ANO: Andrej Babiš, premiér, Dan Ťok, doprava, Alena Schillerová, finance, Taťána Malá, spravedlnost, Marta Nováková, průmysl a obchod, Adam Vojtěch, zdravotnictví, Lubomír Metnar, obrana, Lubomír Brabec, životní prostředí, Robert Plaga, školství, mládež a tělovýchova, Klára Dostálová, místní rozvoj
  • ČSSD: Jan Hamáček, vnitro, Miroslav Poche, zahraničí, Petr Krčál, práce a sociální věci, Miroslav Toman, zemědělství, Antonín Staněk, kultura

Je více než pravděpodobné, že ministrem nebude Miroslav Poche, kandidát nepřijatelný pro prezidenta. Pozvánku na dnešní jmenování z Pražského hradu nedostal. Sociální demokracie ale doufá, že i přes možné dočasné vedení zahraničního resortu třeba Janem Hamáčkem s jeho jmenováním uspějeČSSD ale nehraje jen o Miroslava Pocheho. Části jejích členů stále silně vadí podpora ze strany komunistů.

Navíc ne všichni sociální demokraté věří v legitimitu nedávného stranického referenda. Šíří se zvěsti o manipulacích s výsledky. Hlavně tam, kde se už dříve vykazovaly velké počty „papírových“ členů strany a kde byla v referendu překvapivě vysoká účast a výrazný souhlas pro vládu společně s ANO.

Politolog Kubáček: Zeman je teď silný

Sestavením nové vlády a jejím jmenováním problémy v domácí české politice zřejmě nekončí. Myslí si to i politolog Jan Kubáček.

Dá se vsadit na stabilitu komunistické podpory?
To se odvíjí od toho, jak bude koalice stabilní. Pokud bude rozhádaná, apetit komunistů poroste. Promluví do toho i fakt, jak se budou vyvíjet preference komunistů v průběžných průzkumech veřejného mínění. Pokud by jejich voliči utíkali buď k Babišovi, nebo se jim naopak podpora miliardáře nelíbila, komunisté bouchnou do stolu a vysloví nesplnitelné požadavky a nakonec opustí svou podporu vlády. Pokud se ukáže, že to jejich voličům nevadí, tak budou postupně vypouštět neškodné návrhy tak, aby „spor“ vyhovoval jak jim, tak Babišovi. Také je nepominutelný fakt, že zatímco dřív měli přístup maximálně k funkcím ve Sněmovně, nyní se jim otevírají dveře k místům ve státní správě, dozorčích radách státních firem. To je lákavé.

Neškodí sociálním demokratům urputná snaha být ve vládě za každou cenu?
Kuriózně jim už nemůže být asi hůř. Škodí jim, že perou špinavé prádlo na veřejnosti. Veřejnost je netrestá ani tak za to, že půjdou do vlády, ale že řeší jen personálie, že nemají vlastní velká témata. Hádají se o lidi, dali se do této situace vmanévrovat. Nehádají se o témata důležitá pro jejich voliče. Pokud budou pokračovat v bratrovražedném sporu, mohou se dostat do situace, že budou pod pět procent.

O vládě výrazně rozhoduje Miloš Zeman. Nemáme už prezidentský systém?
Aktuálně ho máme, ale jak se bude blížit konec jeho mandátu, bude i Zemanova moc slábnout. Navíc prezident je silný jen do té míry, kam ho pustí premiér. To v minulosti ukázal silný Špidla ve vztahu k Václavu Havlovi, Gross naopak musel Klausovi ustupovat. Síla prezidenta je odvislá od síly předsedy vlády.

Opozice zatím nenašla společný hlas. Může být ještě roztříštěnější než v současnosti?
Ano, může, to se v minulosti už občas stalo. Opozice zatím prospívá nejvíc Pirátům, ODS to také zklidňuje. Uvidíme, jestli to povede k větší spolupráci mezi lidovci, TOP 09 a STAN. Jediná šance je kooperovat a profilovat se vedle ODS, Pirátů a SPD. Piráti se tváří jako opozice na druhou a konzervativní opozice je zase záležitostí ODS, která má ale větší potenciál, než se zatím jeví. Pokud by zmizel Kalousek, asi by TOP 09 a další strany měly větší možnosti najít společnou notu. Zatím se to pere uvnitř topky mezi Pospíšilem a Kalouskem.

Ovlivní tahanice kolem vlády blížící se podzimní komunální volby?Samozřejmě, komunální politika je stále víc odrazem politiky celostátní. Pokud se nová koalice nepovede, voliči začnou primárně trestat ČSSD, nespokojení odejdou nebo také v případě ANO ho někteří voliči nepodpoří, nebo odejdou jinam. Takže i Andrej Babiš potřebuje úspěšné finále.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někde očkují, jiní čekají. Včeličky umí také radnice

V Praze 2 už se čile očkuje.
vydáno 26. ledna 2021  8:14

V Praze 7 stihli naočkovat většinu seniorů. Na trojce chtějí zvládnout čtyři sta lidí denně.  celý článek

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě.  Zelenečský časopis
vydáno 26. ledna 2021  5:58,  aktualizováno  7:58

„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.   celý článek

Politých počítačů je teď o něco více

Petr Kozák
vydáno 25. ledna 2021  18:32

Děti ho musí mít k výuce a na home office je zapnutý každý den několik hodin. Co ale dělat, když nás počítač zradí? Jedním z řešení je i branický nonstop...  celý článek

Kopačky, dres a test na covid. Pojišťovny ho asi budou platit

ilustrační snímek
vydáno 25. ledna 2021  11:20

„Lóže vpravo dole, prosím potvrzení o testu na covid,“ říká uvaděčka. Jedna z variant, která by mohla platit, pokud by divadla opět začala hrát.  celý článek

Vaše fotky z Prahy