metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Další 2 fotografie v galerii
Dům zvaný Maršmeloun má vyrůst těsně u Anežského kláštera, který je národní kulturní památkou. | foto: Občanský monitoring, facebookMetro.cz

ANKETA: Je maršmeloun nesmysl nebo obohatí architekturu v centru?

  6:19,  aktualizováno  11:19
Novostavba přezdívaná maršmeloun, která má vyrůst v historickém centru Prahy, dostala minulý týden stavební povolení. Zda tolik diskutovaná stavba vznikne, však zatím není jisté. Magistrátní stavební odbor totiž zároveň vydal i rozhodnutí o přezkumu územního rozhodnutí k této stavbě. Deník Metro zjišťoval, jak projekt líbí.

Projekt vyvolává bouřlivé emoce. Ministerstvo kultury nyní rozhoduje o stížnosti občanských iniciativ, které proti plánované stavbě u Anežského kláštera brojí. Budova v uplynulých měsících vyvolala protesty stovek lidí. Zastánci projektu pro změnu tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu. „Každá nová budova v historickém městě má problémy. To je normální,“ řekl již dříve jednatel společnosti Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto, který je investorem stavby.

Pavel Maurer, gurmán:
Bydlím v Troji, a proto z vlastní zkušenosti vím, že stavby, které v Praze ale i v celé České republice vznikají, odporují zdravému rozumu. Ti co je povolují, buďto vůbec nepřemýšlejí, nebo tu funguje klasická korupce, kdo dá víc, ten staví. Měla by se u nás jasně zavést principiální regulace, která by podobným nesmyslům zabránila. Když se projedete na kole po Belgii či Holandsku, je vám jasné, že by se tam nic podobného stát nemohlo. Tam totiž dbají nejen na peníze, ale také na celkový ráz krajiny.

Vlastimil Horváth, zpěvák:
Když si představím šestipatrovou barevnou stavbu v historickém centru Prahy, která s takovým prostředím vůbec nekoresponduje, je to jako pěst na oko. Rozhodně s tím nesouhlasím. Praha má bohatou historii a budova tohoto typu ji může trvale narušit. Tohle by se u nás rozhodně stávat nemělo.

Jakub Kohák, herec a režisér:
Tento konkrétní návrh budovy neznám, proto bych nerad dělal neuvážené soudy. Někdy je nová budova v historickém centru přínosem, někdy je tomu právě naopak. V historii tomu bylo tak vždycky, že se Češi bouřili proti něčemu novému, aby se pak za dalších sto let ukázalo, že to nebylo špatné. Těžko říct.

Marek Ztracený, zpěvák:
Jsem zastáncem toho, že by místa, kde dýchá atmosféra minulosti, jako je historické centrum, neměla měnit a mělo by to být ošetřeno zákonem. Ještě nepochopitelnější se to pro mě stává ve chvíli, kdy se jedná o komerční projekt. Sice nejsem takový negativní typ člověka, který by si myslel, že je u nás v republice všechno podplacené, ale je pravda, že se u nás v Klatovech postavili hned vedle historické věže obrovský dvacetimetrový nápis OBI, který zakrývá jak výhled, tak se celkově mlátí s okolím. To je pro mě naprosto nepochopitelné.

Vladimir 518, rapper:
O tomhle problému vím a jsem už z toho celkově docela otrávený. Na jednu stranu jsem proti všemu tomu občanskému aktivismu proti novostavbám, na druhou stranu mě nepřesvědčil ani ten barák. Takže jsem teď v podstatě bez názoru.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek