metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Michal Hašek | foto: ČTK

ANO: Koaliční smlouva v Praze platí, řešení musí najít Trojkoalice

  13:16
Pražská koaliční smlouva zatím platí. Je na Trojkoalici, aby současnou situaci vyřešila, má na to měsíc. Uvedl to předseda zastupitelského klubu ANO Michal Hašek (ANO). Vyjádřil se tak ke sporům, které koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice v posledních dnech provázejí.

Podle ANO a ČSSD porušil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice) koaliční smlouvu tím, že v lednu nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání tendru na svoz odpadu. Koalice, která má v Praze těsnou většinu, kvůli tomu v pondělí vstoupila do dohodovacího řízení.

Hašek nechtěl říct, jak by se podle klubu ANO měla Trojkoalice zachovat. „Je to na Trojkoalici, oni musí hledat řešení,“ uvedl. Neoficiálně se mluví o tom, že by mohl Stropnický přijít o některou z kompetencí. Do jeho gesce patří územní plánování a Pražské služby. Některé zdroje mluví i o tom, že by Stropnického mohl nahradit někdo z jeho stranických kolegů. Klub Trojkoalice to ale odmítá. Prý za Stropnickým stojí.

Stropnický nehlasoval pro tendr na svoz odpadu

Dohodovací řízení může kterýkoli partner vyvolat v případě dlouhodobých neshod uvnitř koalice. Po čtyřech týdnech pak může kterýkoli z nich jednostranně vypovědět koaliční smlouvu. Mluví se o tom, že by stejné řízení mohla Trojkoalice vyvolat kvůli problematickým pražským stavebním předpisům.

Hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Při rozhodování o desetiletém tendru na svoz odpadu, pro který Stropnický jako jediný člen koalice nezdvihl ruku, zachránila koalici nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová, která v prosinci loňského roku opustila klub TOP 09. Hašek řekl, že Hášová zatím do klubu ANO nevstoupila. „Několikrát jsme se sešli, byla se představit na klubu,“ uvedl. Půjde ale prý o proces, který ještě nějakou dobu potrvá. Pražské zastupitelstvo bude příští týden rozhodovat o rozpočtu pro tento rok. Hašek věří, že se v zastupitelstvu najde pro návrh dostatečná podpora. „Spoléhám na to, že v důležitých momentech zvítězí na zastupitelstvu zdravý rozum,“ řekl.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek