metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Antibiotika na viry neplatí

6. února 2018  10:34 Kamila Hudečková
Chřipka je v plném proudu, mnoho okresů hlásí stav epidemie. Pokud onemocníte, nesnažte se nemoc přechodit nebo nedoléčit. Zaděláváte si tím na možná rizika.

Typickým příznakem chřipky je její rychlý nástup. Ráno vám ještě nic není a navečer ulehnete s horečkou, která může atakovat 40 stupňů. Koho by to nevyděsilo, především pokud postiženým je dítě. Spousta rodičů malého pacienta naloží a jedou na pohotovost s tím, že přece musí dostat antibiotika, když má tak vysoké horečky. Ale to je omyl.

Chřipka je virového původu a na ní antibiotika nezabírají. Ty likvidují pouze infekce, za jejichž původem stojí bakterie – typickým příkladem je angina nebo záněty močových cest.

Rizikové skupiny

  • Dospělí nad 60 let
  • Rizikové osoby s chronickým onemocněním (plicní, srdeční, cévní, ledvinové onemocnění, diabetes)
  • Osoby se sníženou imunitou
  • Těhotné ženy a malé děti
  • Pacienti v zařízeních dlouhodobé péče
  • Pracovníci ve zdravotnictví a sociálních ústavech

Takže nejen, že antibiotika nepomohou, ale ještě se jejich nadužíváním může vypěstovat takzvaná rezistence. To znamená, že až je budete opravdu potřebovat, nezaberou. Pokud se totiž antibiotika užívají často, přestávají účinkovat na citlivou populaci bakterií a jsou důvodem toho, že přerostou v bakterie odolné. Pak se může stát, že antibiotika přestávají fungovat úplně.

Pokud tedy máte chřipku či jiné onemocnění především dýchacích cest, antibiotika vám nepomohou. Někdy se ale stane, že i chřipka se zkomplikuje. Přidá se například zápal plic nebo zánět vedlejších nosních dutin. Pak už je předepsání antibiotik na místě.

K tomu, zda antibiotika nasadit, pomáhá lékařům rychlé vyšetření měření hladiny bílkoviny označované CRP. Z kapky krve, která se odebírá z prstu, dokáže lékař přímo v ordinaci během pár minut zjistit, zda se jedná spíše o virovou či bakteriální infekci. Pokud je hladina nízká - 6 až 40 mg/l, jedná se o viry. Je-li hodnota vyšší než 40 mg/l, pak jde pravděpodobně o bakterii - pak má nasazení antibiotik význam. U nízkého CRP nikoli.

Prevence

  • Zdravý životní styl
  • Výživa, otužování, pohyb, dostatek spánku a odpočinku, psychická pohoda
  • Dodržování hygienických zásad
  • Vyhýbat se v období epidemie kumulaci lidí

Chřipkové viry se dělí do tří skupin označených A, B, C, které se dále dělí do několika kmenů. Nejčastějšími původci tradičních podzimních a zimních epidemií jsou viry ze skupiny A a B. Viry skupiny C způsobují jen mírnější onemocnění a postihují pouze děti.

Nemoc se velmi dobře přenáší dvěma způsoby: vdechnutím infikovaných kapének při kýchání či smrkání nemocného člověka a to při mluvení, kašlání či líbání. Druhý způsobe je dotykem infikovaného místa, přes použité nádobí, hračky, PC klávesnice, kliky u dveří či nákupní košíky.

Chřipku nepodceňujte a vyležte ji aspoň sedm dní. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku komplikací. Mezi nejčastější patří zápal plic a záněty vedlejších nosních dutin, ale objevují se i závažnější, jako je zánět srdečního svalu či ledvin nebo zánět mozkových blan.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám