metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Antifašisté z Moskvy odehrají koncert v Praze. Doma jsou na černé listině

  11:06
Moscow Death Brigade. Název techno-rap-punkové kapely z Moskvy je v dnešní době více než kontroverzní. Jenže vznikl ještě v době, kdy její členové v Rusku bojovali proti fašismu a nacismu. Dnes večer odehrají koncert v Praze. V ­rozhovoru vypráví, proč jsou doma na černé listině a ­že plno jejich krajanů nesouhlasí s krvavými kroky Kremlu na Ukrajině. Ale také o tom, že neonacismus má bohužel stále v Rusku a okolních zemích silné podhoubí, i když už má svůj vrchol za sebou.
Antifašisté z Moskvy Moscow Death Brigade | foto: archiv kapely Moscow Death Brigade

Co říkáte na to, jak se Rusko chová na Ukrajině?
Co se nyní děje na Ukrajině, je naprosto katastrofální. Jakákoli válka je tragédie, ale v tomto případě ji můžeme cítit mnohem blíže, protože všichni máme na Ukrajině příbuzné nebo přátele, z­ nichž mnozí jsou nyní chyceni ve válečné zóně – mnozí ztratili své blízké, jiní ztratili jejich domovy nebo byli nuceni uprchnout. Jako všichni příčetní lidé jsme proti válce a násilí. Od prvních dnů naší kapely jsme vždy vyjadřovali přímočarý protivojenský a­ protiautoritářský postoj. Jedna z našich prvních skladeb vydaná před více než deseti lety byla píseň v ruštině s­ názvem Army song, která vyjadřovala silnou kritiku domácí vojenské propagandy, takže by mělo být zřejmé, co si o tom myslíme.

Pocházíte z Moskvy, jak tam lidé reagují na válku?
Těžko mluvit za všechny, ale podle lidí, které známe –­ většina má přátele nebo příbuzné na Ukrajině, takže jsou samozřejmě zdrceni. Mnoho lidí nedostává zprávy z oficiálních provládních médií, ale přímo ze zpráv WhatsApp od lidí, kteří skutečně uvízli ve válečné zóně. Mýtus šířený ruskými a západními médii, že většina Rusů zjevně podporuje invazi, je pravděpodobně nesmysl. Spousta lidí v Rusku protestuje proti válce, připojují se k masovým pouličním protestům nebo vyjadřují své protiválečné názory jiným způsobem. Mnoho lidí už bylo zatčeno, pokutováno, propuštěno z­ práce a vyloučeno z univerzit za to, že vyjádřili svůj postoj proti válce. Existují nové zákony, podle kterých může člověk dostat vážný trest za oponování válce, ale stále není jasné, jak to funguje. Ale i nazývat to „válkou“ je nezákonné. Mnoho novinářů a celebrit bylo zakázáno za vyjádření protiválečného postoje. Zároveň se masivní sankce, které byly uvaleny, ve skutečnosti nezaměřují na politickou a podnikatelskou elitu – většinou se zaměřují na obyčejné lidi, kteří nemají žádné slovo v invazi nebo při volbě prezidentů, což, jak se zdá, vytváří mnoho negativity vůči Západu a jen pomáhá provládní propagandě. Válka je ošklivá záležitost, kromě strašných ztrát na životech, ničení lidských domovů a živobytí také podněcuje nenávist a xenofobii na další desetiletí. Opravdu doufáme, že tato válka brzy skončí, protože každý den si vyžádá více a­ více lidských životů.

Jako antifašistická skupina vystupujete proti ruským pravicovým extremistům. Putin tvrdí, že jde na Ukrajině proti nacismu. To je obrovský paradox, že?
Je to typický způsob, jak úřady ospravedlňují své činy. Část bojujících se skutečně otevřeně hlásí k ultrapravicovým názorům – myslím, že je to obecně známé a široce o tom informovala mainstreamová západní média. Víme to přinejmenším proto, že mnoho ruských neonacistů, včetně těch, kteří vraždili menšiny a našich přátel z antifašistického hnutí, běželo na Ukrajinu, aby se přidali k těmto formacím. Ale je docela jasné, že skutečný důvod invaze byl jiný a nic nemůže ospravedlnit útok na nevinné lidi.

Přibližte nám pozadí neonacismu v Rusku.
Bohužel od počátku devadesátých let bylo neonacistické hnutí na vzestupu v Rusku, na Ukrajině a­ v Bělorusku, což je ostudný paradox, protože tyto země nejvíce utrpěly Hitlerovou invazí a ztratily téměř dvacet milionů lidí nebo dokonce více – podle různých pramenů. Po roce 2000 antifašističtí aktivisté z ­těchto zemí spolupracovali a vzájemně se podporovali v ­boji proti fašistickým gangům. V Rusku bylo neonacistické hnutí na vrcholu v následujících deseti letech, kdy bylo zavražděno mnoho antifašistických aktivistů. To bylo většinou ignorováno jak ruskými, tak západními médii, jedinou podporu, kterou jsme dostali, byla od evropských antifašistických a levicových aktivistů, zejména těch z Polska, Čech, Slovenska, Německa.

Kromě fašismu a nacismu vystupujete i v textech proti xenofobii a homofobii. To je důvod, proč skrýváte svou identitu a objevujete se v maskách. Jak těžký je váš život ve vaší zemi?
No, my už jsme roky na černé listině kvůli našemu protiúřadovému postoji a kvůli tomu nemůžeme v Rusku vystupovat. Myslím, že to je dobrý ukazatel toho, jak se věci mají. Lyžařské masky jsou součástí celkové image kapely. Pocházíme z pouličního aktivismu a graffiti prostředí, takže tomu tyhle kukly vzdávají hold. Také masky a naše teplákové soupravy jsou součástí celkové prezentace kapely – vzhled, hudba, poselství. Když jsme tenkrát hráli v Rusku, neměli jsme masky, ale když jsme je přidali jako součást našeho oblečení, byli jsme skoro první kapela, která to začala dělat. Nyní se to stalo jakýmsi trendem mezi hudebníky po celém světě.

Moskevská brigáda smrti. Kontroverzní název. Kdy vznikl a co znamená?
Kapelu jsme založili v dobách, kdy byli neonacisté v ­Rusku opravdu silní, neustále útočili a dokonce zabíjeli imigranty, zástupce menšin a punkové scény, přičemž úřady jejich zločiny ignorovaly nebo je dokonce podporovaly. Chtěli jsme se proti tomu postavit a od prvního dne jsme vyjádřili silný antifašistický, protivojenský a­ protiúřadový postoj. Naše vystoupení a další punkrockové koncerty byly pravidelně napadány neonacisty a přepadeny policií, být antifašista v­ Moskvě v té době byla téměř sebevražda, proto jsme zvolili název Moscow Death Brigade.

Když jsem na vás byl v Praze v roce 2015, byl klub několikrát vyklizen kvůli nahlášení bomby.
Mnoho našich koncertů skončilo obrovskými nepokoji. Po několika letech jsme se ocitli na vládní černé listině, díky čemuž bylo hraní koncertů v Rusku téměř nemožné. Situace s neonacisty není v Rusku za posledních několik let tak špatná, ve skutečnosti jejich aktivita dramaticky poklesla a nedá se srovnávat s tím, co jsme měli kdysi. Rádi bychom věřili, že antifašistické hnutí v tom hrálo stěžejní roli, protože tam bylo mnoho bojů a obětí. Hlavním problémem je však nyní útlak úřadů.

Jste na evropském turné. Máte někde problém s tím, že jste Rusové?
Zatím jsme žádné nezažili. Věříme, že je to proto, že naše publikum a lidé, se kterými pracujeme – jsou všichni příčetní, otevření jedinci, kteří si uvědomují, že soudit lidi podle jednání jejich vlády nebo jednotlivých zástupců není nic jiného než do očí bijící nacionalismus, šovinismus a pokus vyvodit kolektivní odpovědnost. A také věříme, že lidé vědí, kdo jsme, a že jsme léta, ne-li desetiletí, stáli proti válkám, nacionalismu, vojenské propagandě a vládní kontrole, přestože jsme kvůli svému postavení čelili četným hrozbám, problémům se zákonem a útokům.

Výtěžkem z prodeje triček podpoříte Ukrajinu. Kolik už jste vybrali?
Sbíráme peníze pro německou dobrovolnou organizaci Taxi for Solidarity, která pomáhá uprchlíkům běžícím z­ Ukrajiny do Evropy – těmto lidem, převážně ženám a dětem, zajišťuje autobusy, jídlo a potřeby. Společně s naším německým labelem Fire and Flames a francouzským promotérem koncertu Pollux Asso jsme již darovali téměř 2500 eur a ještě pár tisíc darujeme z triček prodaných na turné. Také jsme darovali dětské výrobky a trvanlivé potraviny a potřeby uprchlíkům z­ východní Ukrajiny, Donbasu, kteří skončili v Rusku. Věříme, že jediným humánním postojem je, že všichni uprchlíci si zaslouží maximální pomoc – bez ohledu na to, kam a do které země utíkají, bez jakékoli diskriminace.

Líbí se vám v Praze?
V Praze hrajeme rádi – Praha pro nás vždy byla městem, kde se setkáváme s přáteli a ­demonstrujeme jednotu a ­mezinárodní přátelství. Na naše pražské výstavy se obvykle sjíždějí lidé z celé východní a západní Evropy, ale také z Běloruska, Ukrajiny a­ Ruska. Zveme také spoustu přátel – aktivisty, zástupce graffiti subkultury, lidi z hudebního průmyslu. Dnes je obzvláště důležité ukázat mezinárodní jednotu uprostřed vší nenávisti a xenofobie vytvořené válkou a militaristickou propagandou. Tato show byla od roku 2020 odložena kvůli pandemii. Opravdu se těšíme, až konečně zahrajeme tento koncert a zahrajeme Renegade Stomp s naším mezinárodním hnutím Brother & Sisterhood!

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek