metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita

Další 2 fotografie v galerii
Turisté ráno marně čekají na apoštoly. | foto: Daniela Pelclová

Apoštolové na orloji ponocují. Ráno na ně marně čekají turisté

  12:11
Turisté v ranních hodinách marně čekají, až se na orloji objeví apoštolové. Těm ale začíná "nástup" až v devět hodin ráno. Nově je na Staroměstském orloji uvidíte až do jedenácti hodin večer.

Není ani sedm hodin ráno a před Staroměstským orlojem stojí skupinka turistů s fotoaparáty v rukou a napjatě čeká, až se objeví postavy dvanácti apoštolů. "Chodím okolo orloje pravidelně do práce a opakovaně turistům musím vysvětlovat, že v sedm hodin ráno apoštoly ještě neuvidí," říká čtenářka Daniela Pelclová.

Nově apoštoly uvidíte ještě v jedenáct hodin večer

Její slova potvrzuje také orlojník Petr Skála. "Apoštolové vycházejí každý den poprvé až v devět hodin ráno. Funguje to tak od druhé světové války a turisté tuto informaci snadno najdou na internetu," popisuje Skála. Podle čtenářky by se hodilo, kdyby byla přímo u orloje cedulka, na které by byla tato informace zmíněna a turisté by tak věděli, že se apoštolů v ranních hodinách nedočkají.

Stroj, díky kterému figurky apoštolů krouží za okénky, se ještě před měsícem naposledy spouštěl vždy v devět hodin večer, poté opět až ráno. "To jsme nyní změnili. Jelikož se v létě před orlojem schází řada lidí ještě v pozdních hodinách, rozhodli jsme se, že se apoštolové naposledy za den ukáží ne v devět hodin večer, ale v jedenáct," říká Skála. Podle něj se však po skončení léta vrátí fungování stroje na pohyb apoštolů do starého režimu.

Po západu slunce už apoštoly neviděli

  • Ještě před druhou světovou válkou fungoval Staroměstský orloj na zcela jiném principu.
  • Nebyla stanovena pevná doba, kdy se apoštolové přes den poprvé a naposledy objeví.
  • Vše bylo řízeno podle toho, kdy zapadalo slunce.V zimním období tak lidé za den naposledy apoštoly viděli ve čtyři hodiny odpoledne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek