metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Další 2 fotografie v galerii
Turisté ráno marně čekají na apoštoly. | foto: Daniela Pelclová

Apoštolové na orloji ponocují. Ráno na ně marně čekají turisté

  12:11
Turisté v ranních hodinách marně čekají, až se na orloji objeví apoštolové. Těm ale začíná "nástup" až v devět hodin ráno. Nově je na Staroměstském orloji uvidíte až do jedenácti hodin večer.

Není ani sedm hodin ráno a před Staroměstským orlojem stojí skupinka turistů s fotoaparáty v rukou a napjatě čeká, až se objeví postavy dvanácti apoštolů. "Chodím okolo orloje pravidelně do práce a opakovaně turistům musím vysvětlovat, že v sedm hodin ráno apoštoly ještě neuvidí," říká čtenářka Daniela Pelclová.

Nově apoštoly uvidíte ještě v jedenáct hodin večer

Její slova potvrzuje také orlojník Petr Skála. "Apoštolové vycházejí každý den poprvé až v devět hodin ráno. Funguje to tak od druhé světové války a turisté tuto informaci snadno najdou na internetu," popisuje Skála. Podle čtenářky by se hodilo, kdyby byla přímo u orloje cedulka, na které by byla tato informace zmíněna a turisté by tak věděli, že se apoštolů v ranních hodinách nedočkají.

Stroj, díky kterému figurky apoštolů krouží za okénky, se ještě před měsícem naposledy spouštěl vždy v devět hodin večer, poté opět až ráno. "To jsme nyní změnili. Jelikož se v létě před orlojem schází řada lidí ještě v pozdních hodinách, rozhodli jsme se, že se apoštolové naposledy za den ukáží ne v devět hodin večer, ale v jedenáct," říká Skála. Podle něj se však po skončení léta vrátí fungování stroje na pohyb apoštolů do starého režimu.

Po západu slunce už apoštoly neviděli

  • Ještě před druhou světovou válkou fungoval Staroměstský orloj na zcela jiném principu.
  • Nebyla stanovena pevná doba, kdy se apoštolové přes den poprvé a naposledy objeví.
  • Vše bylo řízeno podle toho, kdy zapadalo slunce.V zimním období tak lidé za den naposledy apoštoly viděli ve čtyři hodiny odpoledne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek