metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Další 2 fotografie v galerii
Architekt Jan Pokorný | foto: Adam Váchal, Metro.cz

Architekt: Starý dům na nároží Václavského náměstí je druholigový

  6:15
U Opletalovy ulice má být srovnána se zemí historická budova. Více než 14 tisíc lidí podepsalo proti demolici petici. Architekt Jan Pokorný, který navrhuje na místě postavit prosklený moderní dům, tvrdí, že nároží potřebuje změnu.

Na nároží Opletalovy ulice a Václavského náměstí se bude bourat historický dům. "Současná budova má samozřejmě svou hodnotu. Ve dvacátých letech devatenáctého století ale hodně ztratila svou přestavbou. Myslím si, že v porovnání s ostatními objekty na Václavském náměstí se jedná o druholigovou záležitost. Místo na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice má mnohem větší potenciál, než nabízí stávající budova. Dá se zde postavit mnohem prospěšnější objekt pro Pražany," říká architekt Jan Pokorný z ateliéru Chapman Taylor Prague, který navrhl novou podobu nároží Václavského náměstí.

Budovat se má na pozemku tří parcel. Je propojování parcel na Václavském náměstí běžné?
Před tím, než jsme vůbec začali s návrhy, nechali jsme si vypracovat podrobnou analýzu Václavského náměstí. Spojování jednotlivých parcel je na Václavském náměstí je běžná záležitost.

Jak probíhala diskuse o výšce budovy?
Prověřovali jsme veškeré možnosti. Nejprve jsme si nakreslili variantu, jak by vypadal čtrnáctipatrový objekt a jak by působil na své okolí. Po řadě konzultací, jsme byli po třech letech dotlačeni až k současnému návrhu, ve kterém dům nepřesahuje výšku okolní zástavby a nekonkuruje tak budově Národního muzea.

Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.
Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Co nového budova nabídne?
Dům nabídne tři podzemní patra s garážemi a devět nadzemních pater. Přízemí bude určeno pro obchodní plochy, v dalších patrech chceme vybudovat luxusní kanceláře. Ty pojmou stovky lidí.

Budova se nachází přímo nad trasou metra C. Ovlivnilo to vaše přípravy projektu?
Museli jsme tomuto faktoru stavbu přizpůsobit. Není to zcela standardní postup, ale na druhou stranu v Praze není neobvyklé nad metrem stavět.

Chystá se další demonstrace

  • Za týden se bude před budovou ministerstva kultury konat další demonstrace proti zbourání domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.
  • Lidé, kteří chtějí, aby byl dům prohlášen za kulturní památku, se na místě sejdou v 17 hodin.
  • Jedná se v pořádí již o třetí demonstraci.
  • Petici proti bourání domu na Václavském náměstí již podepsalo více než 14 tisíc lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

vydáno 8. srpna 2022  15:15

O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.   celý článek

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek