metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Součástí léčby artrózy by měla být také rehabilitace včetně cvičení.
Další 1 fotografie v galerii
Součástí léčby artrózy by měla být také rehabilitace včetně cvičení. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Artróza dokáže kloub poškodit i zcela zničit

5. května 2018  9:55 Kamila Hudečková
Loupání v kříži, bolavé koleno či kyčel, tenisový loket – klouby se s přibývajícím věkem stále více ozývají.

Čím je člověk starší, tím více zjišťuje, že pohyb už není to, co býval. Často mohou za potíže bolavé klouby, které se s věkem opotřebovávají.

„Důvodů, proč seniory bolí klouby, je celá řada a jejich příčina, pokud je známá, je často zcela odlišná. Jedním z důvodů je artróza, která vedle kloubů poškozuje i páteř, šlachy či chrupavky. Další v pořadí je revma, revmatoidní artritida nebo nemoc dna,“ vyjmenovává lékař Zdeněk Bezvoda z oddělení ortopedie z Lékařského domu Praha 7.

Jak pomáhá ozonoterapie

Ozonoterapie se uplatňuje při potížích s páteří, například při výhřezu meziobratlové ploténky nebo výrůstcích na páteři.

  • Ozon je možno aplikovat i do oblasti meziobratlových kloubů při bolestech páteře způsobených pokročilými degenerativními změnami.
  • Jde o aplikaci směsi ozonu a kyslíku pomocí tenké jehly k určenému místu do oblasti 
  • bederní páteře. Ozon se aplikuje nejčastěji k nervovým kořenům, které vycházejí z páteře a vedou až do dolních končetin. K přesné aplikaci se používá zaměření výpočetní tomografií (CT), které provádí radiolog.
  • Ozonoterapie neléčí příčinu bolestí, ale omezuje a někdy i zcela odstraňuje bolestivé příznaky. 
  • Úplný, nebo alespoň částečný efekt se dostaví až u 90 procent pacientů.

Zdroj: MUDr. Marek Velkoborský, primář Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Nový Jičín 

Bolest kloubů ale může způsobit i neuropatie, při níž dochází k poškození periferních nervů. Častými projevy jsou slabost, snížená citlivost a bolest, která postihuje především ruce a nohy, ale není to pravidlem „Neuropatie je zrádná tím, že mozku se dostávají nepřesné, zkreslené informace o kloubu, jeho postavení a zatížení,“ říká Jan Káňa, primář ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Nový Jičín.

Nejčastějším důvodem bolesti kloubů ve vyšším věku je artróza. Jde o degenerativní onemocnění způsobené především opotřebováním kloubů. „Do značné míry je to problém většiny naší populace, jedná se o to, že lidé i ve vyšším věku jsou často aktivní a nechtějí, aby byli omezováni bolestmi kloubů. Často jsou příčinou úrazy v minulosti, jednostranná zátěž a samozřejmě je zde vliv i dědičný,“ doplňuje Jan Káňa.

Při artróze dochází v postiženém kloubu ke ztenčení chrupavky, jejímu obroušení, a někdy dokonce vymizení a obnažení kosti, kdy může docházet k prasklinkám. Klouby jsou bolestivé a na pohmat horké. Pokud se nemoc dostane do pokročilého stadia, klouby se mohou začít deformovat.

Nejčastěji jsou artrózou postiženy takzvané nosné klouby, tedy kyčle, kolena, hlezna a na horních končetinách pak ramena a základní kloub palce ruky především u žen. Možnosti léčby artrózy jsou široké. Od režimových opatření, jako je změna pohybových stereotypů, úprava zatížení, odlehčení berlí či různé ortézy, po léčbu lékovou.

Lékaři nasazují chondroprotektiva, která mají za úkol chránit a vyživovat chrupavku či různá antirevmatika. Ta sice neléčí, ale alespoň pomohou od bolesti. „Pokud se jedná o občasné bolesti kloubů, můžete vyzkoušet teplé koupele, zábaly, bylinné masti a gely. Zabírají i náplasti s obsahem léčivé látky. Z dlouhodobého hlediska doporučuji upravit stravu, snížit váhu a pravidelně sportovat,“ radí Zdeněk Bezvoda.

Pokud ale nemoc propukne v plném rozsahu a vznikne zánět, je nutná návštěva lékaře. Nápomocné jsou rovněž lázně s radonovými koupelemi.

Součástí léčby by měla být také rehabilitace včetně cvičení, magnetoterapie či elektroléčby. Pokud nic nepomůže, zvažuje se operace – u lehčích stupňů artrózy se lékaři pokouší kloub zachránit, u těžších se přistupuje k celkové výměně kloubu za umělý.

Komentáře

Hlavní zprávy

Botanická zahrada slaví 50. Slibuje výstavy i nové vstupy

Vizualizace vstupního areálu Sever
vydáno 24. ledna 2019  9:44

První letošní velká výstava se koná v březnu. Skleník Fata Morgana zaplní orchideje.  celý článek

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám