metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Větší foto
Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen. | foto: CinemArt

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

  13:02
Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.

Je tomu sotva pár měsíců, co na čtenáře útočily z novin i zpravodajských webů titulky typu „Freddie Mercury porazil v tržbách i Avatara“. Životopisný snímek o jednom z nejslavnějších rockových zpěváků všech dob s názvem Bohe- mian Rhapsody se totiž v loňském roce skutečně stal nej- úspěšnějším filmem v českých kinech. Filmoví odborníci se dosud nemohou shodnout na tom, kdy se úspěch životopisu Mercuryho podaří v tuzemských kinech překonat. Na podobnou notu jako Bohemian Rhapsody chce nyní navázat snímek Rocketman, který vypráví o životě zpěváka Eltona Johna.

„Jak možná víte, Bohemian Rhapsody nedal ve finále dohromady režisér Bryan Singer, nýbrž Dexter Fletcher, režisér skvělého Orla Eddieho. Studio Fox mu film svěřilo i proto, že právě chystal podobného Rocketmana, a teď to vypadá, že úspěch Freddieho Mercuryho nebyl náhoda. Biografie Eltona Johna totiž sbírá chválu všude, kam se člověk podívá,“ předpovídá Rocketmanovi, který má premiéru příští čtvrtek, úspěch filmový web moviezone.cz.

Hvězdy se rodí a peníze tečou
Kapela Queen přitáhla do kin celkem milion 626 tisíc českých diváků, kteří zde podle statistik webu kinomaniak.cz zanechali neuvěřitelných skoro 250 milionů korun. Hned po Jižní Koreji se v tuzemsku, z hlediska počtu obyvatel, chodilo na film nejvíce na světě. Šlo dokonce o více než osm procent Čechů. Za úspěchem Freddieho a jeho party však rozhodně nestojí jen všeobecná tuzemská obliba této legendární hudební formace. Jak se nechali dříve slyšet i sami distributoři snímku, film zapůsobil na opravdu širokou škálu různých diváků napříč generacemi.

Pověstná šeptanda zafungovala i u nové verze slavného příběhu, kdy bývalá hudební hvězda, která propadá alkoholu, nezištně pomůže mladé zpěvačce nastartovat kariéru – Zrodila se hvězda. „Na snímek do českých kin vyrazilo slušných 197 600 diváků,“ uvedl pro deník Metro Tomáš Vyskočil z webu Kinomaniak.cz. Mezi nedávné megahity patřily také oba díly muzikálu Mamma Mia! či La La Land.

Hudební filmy Češi milují
Úspěch hudebních filmů v českých kinech ale rozhodně není záležitostí posledních let. Typickým příkladem je například českými kritiky velmi pozitivně hodnocený příběh o mladém bubeníkovi, jenž se dostane do skupiny, kterou vede despotický učitel – Whiplash. Před pěti lety si připsal na své konto slušné tržby také muzikálový snímek Bídníci s Hughem Jackmanem a Anne Hathaway v hlavních rolích. Své fanoušky má v Česku dodnes i příběh prostitutky Vivian v podání Nicole Kidman vyobrazený ve snímku Moulin Rouge (2001) či muzikálové Chicago (2002).

Hudba z tuzemska
S úspěšným hudebním snímkem v minulosti přicházeli i čeští tvůrci. Dobrým příkladem je třeba oscarový Amadeus Miloše Formana (1984), donekonečna v televizi reprízovaná Noc na Karlštejně (1973) či pohádka Šíleně smutná princezna (1968) nebo Popelka (1969).

Že neumějí natočit úspěšný hudební snímek jen v Hollywoodu, před jedenácti lety prokázali také naši němečtí sousedé. Jejich životopisný hudební snímek o největší rakouské hvězdě populární hudby Falcovi se dodnes pravidelně umisťuje mezi nejoblíbenějšími evropskými hudebními filmy všech dob.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek