metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Autismus nezmizí, ani když vyrostete. Metoda, která pomáhá zlepšit život dospělých lidí s autismem v pobytových službách

  10:05
České Budějovice 31. srpna 2022 (PROTEXT) - Zatímco síť podpory pro děti s autismem se daří rozšiřovat, pro dospělé lidi s autismem z velké části podpora chybí. Dramatický je nedostatek pobytových služeb, jež by podporovaly samostatný život lidí s autismem. Naději na osamostatnění osmi dospělých klientů s autismem, kteří potřebují vyšší míru podpory, dává klientům týdenní stacionář. Novou pobytovou službu na jihu Čech bude poskytovat organizace Autis Centrum, o.p.s. V objektu města zahájí stacionář svůj provoz od letošního září.

Únava, frustrace a stereotyp, to bývá často zmiňováno při celoživotní péči rodiny o člověka s autismem. Přitom i tito lidé mohou žít kvalitní samostatný život, pokud je bydlení přizpůsobené jejich potřebám. „Jsou lidé s autismem, kteří nikdy nebudou moci žít samostatně a vždy budou potřebovat nějakou míru podpory. Taková péče však musí být poskytována odborně, aby se minimalizovalo chování náročné na péči,“ popisuje ředitelka Autis Centrum, o.p.s. Milena Urbanová. A dodává, že pokud je poskytovaná péče skutečně respektující, dá se v určité míře snížit úzkost klienta a chování náročné na péči lze do jisté míry eliminovat.

Pro dospělé lidi s autismem jsou vhodná menší zařízení komunitního typu s individuálně přizpůsobenou nabídkou aktivizačních služeb. Klienti i personál se v nich cítí bezpečně a služby mohou být poskytovány týmem pravidelně školených pracovníků znalých nových metod práce. Jednou z nich je právě metoda Podpory pozitivního chování (Positive Behaviour Support). Historicky první pobytová služba, v níž bude tato metoda využita, vznikne právě v Autis Centrum, o.p.s. Vést ji bude Mgr. Přemysl Mikoláš, který prošel jako první český psychoterapeut výcvikem v této metodě.

„Ptáme se, co nám klient chce svým chováním sdělit, co jej do dané situace přivedlo a jaké smyslové podněty jej uklidňují a jaké naopak,“ uvádí psychoterapeut. Kromě klienta klade tato metoda důraz také na práci s rodinou autisty a personálem. „Společnost se musí připravit na dospělé lidi s autismem. V mé psychoterapeutické praxi u stovek rodin denně vidím, jak dospělých lidí s autismem přibývá a společnost na ně není připravena,“ dodává Mikoláš, lídr na poli změn v péči o rodiny dětí s autismem a jinými neurovývojovými poruchami.

Do dospělosti nyní přechází první velká zachycená vlna autistů. Pro pečující rodiny je pobytová služba často jediným řešením, jak předejít sociální izolaci a integrovat dospělého člena rodiny do společnosti. Téma péče o dospělého člověka s autismem otevírá také film Spolu, který byl představen na letošním Mezinárodním festivalu Karlovy Vary. Režiséři tohoto výjimečného snímku David Laňka a Martin Müller se rozhodli podpořit otevření pobytové služby v Autis Centrum, o.p.s., a snímek budou promítat v předpremiéře 2. září od 18:00 hodin v českobudějovickém Biografu Kotva.

Rekonstrukci objektu týdenního stacionáře hradilo město České Budějovice, současně projekt získal investiční dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí. Nezisková organizace Autis Centrum, o.p.s. je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb pro lidi s autismem v České republice. Službu raná péče, sociálně aktivizační službu a odlehčovací služby této organizace využívá více jak 120 klientů ve věku od narození do 45 let. Služba týdenního stacionáře zahájí svůj provoz od letošního září.

Slavnostní otevření týdenního stacionáře proběhne v pátek 2. září 2022 od 13:00 hodin. Veřejnost je vítána jak na slavnostním otevření stacionáře v pátek 2. září 2022 od 13 hodin v Autis Centrum, o.p.s. v Českých Budějovicích, tak i na večerní projekci filmu Spolu v českobudějovickém kině Kotva.

Tisková konference pro média k nově otevírané pobytové službě a využití metody PBS při práci s rodinou, klienty a pečujícím personálem proběhne před slavnostním otevřením stacionáře v pátek 2. září 2022 od 12:00 hodin v sídle organizace Autis Centrum, o.p.s., Plzeňská 2219/44, České Budějovice. Mezi účastníky budou Mgr. Přemysl Mikoláš, psycholog a psychoterapeut (PBS), Mgr. Milena Urbanová, právnička, zakladatelka a ředitelka Autis Centrum, o.p.s., primátor města Č. Budějovice Ing. Jiří Svoboda, náměstek primátora pro sociální oblast Mgr. Tomáš Chovanec a David Laňka, režisér filmu Spolu, o životě rodiny s dospělým autistickým dítětem, který byl představen na letošním Mezinárodním festivalu Karlovy Vary.

Kontakt:

www.autiscentrum.cz

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek