metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila

Další 4 fotografie v galerii
Na Ládví se konala demonstrace zdejších občanů kvůli novým autobusům (10.11.2015). | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Autobusový terminál na Ládví zůstane

  12:12
Dnešní den je to přesně dva roky, kdy u stanice metra Ládví začaly stavět autobusy z Mělnicka a Neratovicka. Zhruba sto autobusů za den navíc řadě místních leží natolik v žaludku, že proti nim sepsali petici, a dokonce na protest předloni v listopadu symbolicky blokovali přechod.

„Situace na Ládví je stále neutěšená, kapacity zastávky ani odstavných ploch nedostačují, sídliště je zbytečně okupováno čekajícími příměstskými autobusy, místo aby se využily vhodné prostory terminálu Letňany,“ zlobí se Lucie Vélová z iniciativy Ládví není autobusák. Ta společně s dalšími obyvateli Sídliště Ďáblice už řadu měsíců čeká na oficiální vyhodnocení provozu příměstských linek. Deník Metro už výsledky analýzy zná a Ďáblické zřejmě nepotěší.

Obyvatelé sídliště navrhli, aby měla většina autobusů konečnou v Letňanech. To ale podle analýzy nepřichází v úvahu. „Hlavní argument pro zachování současného stavu spočívá v tom, že Ropid nechce ohrozit množství cestujících, které se podařilo dostat z aut do veřejné dopravy, což by časovou ztrátou při ukončení linek v Letňanech reálně hrozilo,“ říká Matěj Stropnický, pražský zastupitel a předseda Výboru pro dopravu.

Jinými slovy, pokud by autobusy stavěly v Letňanech, lidé by je podle analýzy využívali méně, než když staví v Ládví.

„Ztráta by nespočívala ani tolik v nižší frekvenci spojů metra v této stanici, pásmový provoz odbouráváme, ale v zácpách směřujících do Letňan v poměru k těm směřujícím k Ládví,“ dodal Stropnický.

„Za Prahu považujeme situaci na Ládví za stabilizovanou, k žádným komplikacím zde nedochází a cestující si na novou konečnou již zvykli. Dokonce se díky integraci podařilo navýšit počet cestujících za dva roky o zhruba 25 procent. Žádné další změny v této lokalitě tedy neočekáváme,“ uvedl pražský radní pro dopravu Petr Dolínek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek