metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Flickr.com/KTH BiblioteketMetro.cz

Autorská čtení i výměna knih. Začíná Týden knihoven, vyhlásí Knihovnu roku

  7:41
Přes 700 knihoven po celém Česku se zapojí do Týdne knihoven. Ode dneška až do neděle připravily knihovny řadu akcí pro všechny věkové kategorie. Letošním mottem je „Zažít knihovnu jinak“.

Na Maratonu čtení se představí autoři nominovaní na ceny Magnesia Litera. Lidé se tak budou moci setkat například s Jiřím Hájíčkem, Markétou Baňkovou, Ivou Procházkovou, Kateřinou Tučkovou a Jiřím Padevětem.

V pátek můžete přijít vyměnit své knihy, které jsou v dobrém stavu, na Mariánské náměstí do Městské knihovny. Akce bude probíhat od 13 do 20 hodin.

Součástí akce je opět Velké říjnové společné čtení. V knihovnách se při něm bude letos připomínat výročí Karla Čapka, Boženy Němcové, Jana Husa, Jiřího Muchy, Rainera Marii Rilkeho, Arthura Millera a Rudyarda Kiplinga.

Stejně jako v předchozích letech bude vyhlášena Knihovna roku. Cenu udělí 8. října v Klementinu ministr kultury, a to za dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích nebo za mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil pošesté také soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku.

Týden knihoven pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Jeho prostřednictvím chce zejména propagovat veřejné knihovny, hledat jim nové čtenáře a nynějším čtenářům představovat všechny funkce, které knihovna 21. století má.

Komentáře

Hlavní zprávy

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Dělníky na Barrandovském mostě zlobí veslaři a holubi. Do práce se tu nově vrhli potápěči

vydáno 5. května 2021  18:28

Deset stupňů má Vltava, v níž u Barrandovského mostu od pondělí pracují potápěči brněnské společnosti PS Profi. „Potápíme se do hloubky až čtyř metrů a...  celý článek

Květen ve sportu: Vrchol Ligy mistrů, tragédie i MS v hokeji

vydáno 5. května 2021  13:58

Psal se 21. květen roku 1997, když fotbalisté Schalke 04 ovládli tehdejší Pohár UEFA. Jiří Němec a Radoslav Látal se stali prvními Čechy v samostatné éře,...  celý článek

Někteří diabetikové přibrali v epidemii až osm kilogramů

vydáno 5. května 2021  11:30

Doktoři a stále lepší léky nám prodlužují život o desetiletí. Proto vesele hřešíme a ničíme si zdraví.  celý článek

Vaše fotky z Prahy