metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Ázerbájdžánská komunita v ČR žádá česká média

  12:15

Praha 30. října 2020 (PROTEXT) - V konfliktu o Náhorní Karabach naslouchejte oběma stranám, respektujte fakta

Významným zahraničně-politickým tématem českých médií je konflikt o území Náhorního Karabachu. Ázerbájdžánská komunita v ČR vnímá, že česká média i někteří novináři, i přes nejlepší snahu vylíčit složitou situaci v souvislostech, přebírají častěji pohled a argumenty arménské strany. "Z toho důvodu se aktivně nabízíme českým médiím jako zdroj informací o konfliktu pohledem Ázerbájdžánců," uvádí člen spolku Ázerbájdžánská komunita v ČR Eldar Valiyev a dodává: "Prosíme české novináře, aby v konfliktu o Náhorní Karabach naslouchali oběma stranám a respektovali fakta."

Na úvod naší komunikace s českými médii chceme jasně popsat, čím konflikt o Náhorní Karabach není, i když to arménská strana světovým médiím tvrdí, a čím ve skutečnosti je:

Konflikt v Náhorním Karabachu:

- NENÍ válkou mezi křesťany a muslimy. Ázerbájdžán je sekulární stát, kde většina obyvatel sice jsou nominálně muslimy, ale jejich postoj k náboženství je srovnatelný se vztahem Čechů ke křesťanství. V Ázerbájdžánu stojí vedle sebe mešity i křesťanské chrámy, svoboda vyznání je zaručena a chráněna.

- NENÍ proxy válkou mezi Arménií a Tureckem. Turecko je zemí Ázerbájdžánu blízkou kulturně, obchodně i politicky. Je jedním z významných dodavatelů zbraní (vedle Ruska či Izraele) pro ázerbájdžánskou armádu. Ale břímě konfliktu o Náhorní Karabach nese plně ázerbájdžánská armáda, která je výborně vycvičenou i vybavenou silou budovanou s obrovským úsilím i náklady již od 90. let minulého století.

- NENÍ válkou mezi Armény a ?teroristý. Součástí arménské propagandy je tvrzení, že na ázerbájdžánské straně bojují nejen turečtí vojáci, ale i islamisté ze Sýrie. Pro toto tvrzení se neobjevil jediný důkaz, pouze vymyšlené citace či videa a snímky údajných islámských bojovníků na sociálních sítích. Pomineme-li fakt, že syrský islamista by se těžko chlubil západním médiím, že je žoldákem v cizí válce, Ázerbájdžán má 150tisícovou armádu na vysoké úrovni výcviku a nemá potřebu, aby za něj bojovali jiní. Oproti tomu Arménie aktivně informuje, že do její armády přichází na pomoc příslušníci arménské diaspory z řady zemí, například z Francie. Tito zahraniční Arméni většinou porušují právo států, jichž jsou občany, protože každý civilizovaný stát službu v cizí armádě zákonem zakazuje.

KONFLIKT V NÁHORNÍM KARABACHU JE v této fázi konvenční válkou, kterou vede na jedné straně ázerbájdžánská armáda na svém vlastním, mezinárodně uznaném území, proti arménské armádě, která toto území okupuje. Ázerbájdžánu jde o obnovení územní celistvosti, Arménii jde o udržení nelegálního statu quo, který v Náhorním Karabachu panuje od 90. let minulého století.

O spolku Azerbaijani Community in the Czech Republic z.s.

Spolek sdružuje Ázerbájdžánce, kteří z důvodu studia, podnikání či práce nalezli svůj domov v České republice, a jejich české přátele. Věnuje se organizování kulturního a společenského života ázerbájdžánské komunity v ČR a podporuje networking jak uvnitř komunity, tak vůči českým firmám či institucím se zájmem o Ázerbájdžán. Vzhledem k tomu, že aktuálním tématem českých médií je konflikt v Náhorním Karabachu, rozhodl se spolek aktivně vstoupit do komunikace a nabídnout českým médiím i veřejnosti zdroj informací pohledem ázerbájdžánské strany. Spolek je nezávislou organizací, která není nijak podporována Ázerbájdžánskou republikou. Vyjadřuje názory svých členů. Za spolek veřejně vystupuje politolog a novinář Eldar Valiyev.

Mediální zastoupení: Jaroslav Martínek, e-mail: jaroslav.martinek@pppartners.cz

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy