metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana
Až do 10. dubna bude hnutí ANO vyjednávat o menšinové vládě jen se sociální demokracií. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Babiš vaří koalici. Plácne si s ČSSD?

  5:55
Klíčový den. Hnutí ANO se dnes vyjádří, kolik vládních míst nabídne sociální demokracii.

Česko nemá od loňského října řádnou vládu. Zatím tu rozhodují politici buď v demisi, nebo bez důvěry. Premiér Andrej Babiš říká, že vláda maká, opozice oponuje, že by měla jen udržovat chod státu, a ne čistit státní aparát a raději se poroučet.

Veškerá jednání s většinou parlamentních stran za posledních více než pět měsíců o důvěře pro Babišův kabinet zkrachovala. Z Babišova seznamu možných partnerů vypadla relativně programově blízká ODS. I když její předseda Petr Fiala deníku Metro naznačil, že vrátka úplně zavřená nejsou.

Bezvládí

  • Už 166 dnů uběhlo od říjnových sněmovních voleb. Předešlá vláda premiéra Bohuslava Sobotky podala demisi oficiálně na konci listopadu a 5. prosince 2017 ji prezident Miloš Zeman přijal.
  • Andrej Babiš byl jmenován premiérem 13. prosince 2017. Poslanecká sněmovna vyslovila jeho kabinetu nedůvěru 16.­ledna. Od 24. ledna vládne Babišův kabinet v demisi.

Na otázku, jestli by po případném neúspěchu vyjednávání ANO a ČSSD jeho strana uvažovala o rozhovorech s Babišem, odpověděl: „V tuto chvíli je na řadě ANO a ČSSD, nedělejme práci za ně,“ uvedl Fiala. Pro ODS a jejich voliče je ale stále nepřekročitelnou bariérou stíhaný premiér.

Premiér Babiš v zádech extremisty
Že si dnes Jan Hamáček s Andrejem Babišem přece jen plácnou, je víceméně přesvědčen místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. I ­přesto, že se vyjednávání táhnou pomalu půl roku. „U sociální demokracie se jedná o velkou touhu být u toho,“ řekl deníku Metro Rakušan. „ANO si v současné době předčasné volby nepřeje a konstelace, kdy má demokratickou stranu v koalici a v záloze extremisty na prohlasování čehokoliv ve Sněmovně, mu vyhovuje,“ uzavírá místopředseda STAN Rakušan a dodává, že teď už vláda projde.

Nebezpečím pro schvalování případného dvoubarevného kabinetu v Poslanecké sněmovně by mohl být politický tlak komunistů. Vláda v jednobarevných dresech hnutí ANO přitom v posledních týdnech uštědřila svým sněmovním spojencům z KSČM pár tvrdších úderů.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán poslal ruského hackera do USA místo do Moskvy, což rozčililo předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. „Je to krok podlézavosti a neschopnosti vyhodnotit si vlastní principy právního státu,“ prohlásil.

Vytočený Okamura, Piráti mlčí
K atmosféře mezi oběma politickými subjekty nepřispělo ani včerejší vládní NE komunistickým návrhům na náhradní výživné a obecné referendum, v němž by Češi mohli rozhodnout o vystoupení z EU nebo NATO.

Politolog Jan Kubáček to nepovažuje za nic závažného. „Je to spíš hra pro veřejnost, pro ANO i KSČM nekončící téma na čtyři roky. Poslanci si dobře uvědomují, že by referendem vypustili džina z lahve,“ říká Kubáček.

Ze zorného úhlu Babiše zatím načas vypadla Okamurova SPD. Tomia Okamuru totiž nesnáší řada ministrů a významných poslanců ANO, premiér z námluv s okamurovskými extremisty vycouval. Lidový dům si kromě ministerských postů nárokuje, že by z vedení sněmovních výborů vyšoupl všechny poslance za SPD a nahradil je svými lidmi. Což naštvalo šéfa SPD. Jenže – to se nelíbí ani Andreji Babišovi.

Ticho je zatím u Pirátů. Dohodne se Babiš s Hamáčkem, nebo se schyluje k předčasným volbám? Piráti neví. „Nebudeme věštit z křišťálové koule, počkejme si, jak to ve čtvrtek dopadne,“ řekla včera deníku Metru místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Kubáček: Předčasné volby? Ani Zeman je nechce

Politolog Jan Kubáček se domnívá, že jednání ANO a ČSSD skončí dohodou, protože předčasné volby si dnes nepřeje nikdo.

Bez podpory komunistů se koalice neobejde.
Už nyní má KSČM větší vliv ve Sněmovně, vede například velice důležitý rozpočtový výbor. V druhé vlně požadavků komunistů se bude určitě jednat o postech ve státních podnicích nebo o náměstcích na některých ministerstvech.

Hrozí v případě nezdaru předčasné volby?
To by byl tak strašný zásah do rozpočtů beztak zadlužených stran, až na hnutí ANO, o předčasné volby nikdo nestojí. A to ani Miloš Zeman.

Část ČSSD stále tvrdí, že být ve vládě jim uškodí.
Paradoxně jde nyní sociální demokracii spíše role vládní než opoziční strany. Už ji neumějí. Teď ji mohli hrát už pět měsíců a projevit se jako středolevicová partaj. Místo toho jen řešili personální spory, přetahovalo se jedno křídlo s druhým. Oni nemají moc témat a jako opozice by mezi dalšími stranami ve Sněmovně asi moc nevybočovali.

V čem jim může účast v koalici pomoci?
Objeví se nové tváře, budou vidět, pokud najdou přece jen populární téma, zaujmou. Mohou stabilizovat přízeň voličů. Jak se hraje v opozici, to bohužel už zapomněli.

Zdá se, že silná opozice teď na scéně moc není.

Ano, všichni řeší jen Babiše. Je to, jako když stokrát voláte „hoří“ – když začne hořet doopravdy, nikdo hasit nepřiběhne. Stejné je to s kritikou prezidenta Zemana. PH

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek