metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Úterý, 11. srpna 2020. Svátek má Zuzana.
Jiří Mádl si svou roli otce užil. I když jen na plátně.
Další 3 fotografie v galerii
Jiří Mádl si svou roli otce užil. I když jen na plátně. | foto: CINEMART

Bábovky, Hartl i moderní fotr. Čeští filmaři točí podle knih

27. července 2020  13:35 Filip Jaroševský Metro.cz
Je lepší film, nebo knížka? Tuhle otázku si budou diváci moci klást v případě trojice chystaných tuzemských bestsellerů.

Pro fanoušky spisovatelky Radky Třeštíkové, kteří ještě navíc podrobně sledují její profil na sociální síti Instagram, není tento fakt již měsíce žádným překvapením. Od druhé poloviny srpna do začátku října bude režisér Rudolf Havlík natáčet celovečerní film podle bestselleru této autorky – Bábovky. Pod scénářem filmu, jenž se dočká premiéry v září příštího roku, jsou podepsáni stejným dílem autorka knihy i režisér.

„Natočit film mě obvykle napadne, už když knihu píšu, slova si automaticky převádím do obrazu, občas dokonce dělím kapitolu tak, jak bych si ve filmu představila střih. O zfilmování Bábovek jsme s Rudou začali mluvit pár měsíců po tom, co kniha vyšla. Tedy v době, kdy jsem vůbec netušila, jak velký bude mít úspěch,“ říká Třeštíková. V roce 2016 se prodalo rekordních 160 tisíc kusů. „Celé roky jsme se snažili, aby se film lišil od knihy co nejmíň, především v emoci, kterou má kniha i film vyvolat. Film bude stejně jako kniha pavučinou postav se vzájemně propletenými osudy, ale pro zachování srozumitelnosti – přece jen film není kniha a nemůžete listovat zpátky – je nakonec bábovek míň, na místo dvanácti ženských osudů sledujeme sedm,“ dodává Třeštíková.

Pro režiséra Havlíka jde již o druhou filmovou spolupráci, v roce 2018 podle společného scénáře natočil Havlík komedii Po čem muži touží. V českých kinech ji vidělo přes 600 tisíc diváků, což je na tuzemské poměry úspěch.

Mádl jako moderní fotr
V minulých týdnech začalo také natáčení nové české komedie podle dalšího knižního bestselleru. Jde o adaptaci knihy Dominika Landsmana Deníček moderního fotra. V hlavních rolích příběhu otce na mateřské dovolené se představí Jiří Mádl a Tereza Ramba. Do kin přijde Deníček moderního fotra koncem ledna 2021.

„Někdy vás život náhodně dostane do situace, kterou nečekáte, ale musíte se s ní vyrovnat jako chlap! Nataša a Dominik se neplánovaně stanou rodiči. Nataša, úspěšná designérka hraček pro děti, dokáže rodinu lépe finančně zabezpečit, a tak se dohodnou, že hlavní část péče o novorozence převezme jako otec na mateřské dovolené Dominik. Ten přistupuje k úkolu s poněkud naivní představou, že mu poskytne dostatek času napsat konečně knihu, kterou dlouho plánuje. Chyba lávky! Dominik musí vynaložit veškerou vynalézavost, aby během prvního roku vůbec zvládl péči o malého Čeňka, z níž se chvílemi stává boj o přežití. Díky soužití s malým človíčkem však také objeví, kolik podob může mít láska,“ zní oficiální synopse filmu.

Kniha Deníček moderního fotra vznikla na základě úspěšného blogu, který spisovatel Landsman založil s příchodem prvního dítěte. Po vydání v roce 2014 se stala bestsellerem a dočkala se dalších pokračování. Deníček moderního fotra je zároveň celovečerním režijním debutem Jana Haluzy, který je i autorem scénáře. „Mám děti rád, myslím, že mluvím jejich jazykem, a tak jsem rád, že to mohu konečně využít,“ uvedl k natáčení Mádl.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Již 24. prosince by se mohli diváci dočkat knižní adaptace ještě jednoho tuzemského oblíbeného psavce. Tím je Patrik Hartl, jehož kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel dostane stejnojmenné filmové zpracování. Spisovatel nestojí jen za knižní předlohou, ale také na natáčení dohlíží – přímo z režisérského křesla. Na place pracuje se svými kamarády, herci Martinem Pechlátem, Davidem Švehlíkem, Hynkem Čermákem a Martinem Hofmannem. V chystaném snímku ztvárňují pracovníka cestovky, režiséra, vojáka a ajťáka. Říká se jim, jak už název filmu naznačuje, Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stejně jako pivo, tak i víno teď prochází zcela novou chutí

Vinařství Sádek na Třebíčsku.
vydáno 11. srpna 2020  15:38

Jabčák. Rybízové či višňové víno. To, co vznikalo dříve doma, teď najdete v jiné podobě také v obchodech.  celý článek

Plánovači mají své youtubery. Po Kokořínsku přijdou další

Integracemi provází amatérský redaktor Jan Škopek.
vydáno 11. srpna 2020  12:51

K pražské MHD se připojují spoje napříč celým Středočeským krajem. Integraci Ropid propaguje spoty.  celý článek

Komplikace na kolejích. Floru od Korunní odtrhnul vodovod

Vodovod v Korunní ulici potrápí i ty okolní.
vydáno 11. srpna 2020  9:48

Od včerejška opět jezdí tramvaje Ječnou ulicí. Do Jičínské se naopak kvůli „záludnému živlu“ vrátí až koncem měsíce.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: První český letec skončil v celeru

První let pro publikum proběhl 11. srpna. Na dvoře nuselského pivovaru byla... Vzpomínky na Prahu
vydáno 11. srpna 2020  5:25

Přepište dějiny, prvním pilotem v českých zemích nebyl inženýr Jan Kašpar. Ne. Jméno prvního odvážlivce znělo Josef Vydra a byl to taneční mistr, který...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám