metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Další 3 fotografie v galerii
Jiří Mádl si svou roli otce užil. I když jen na plátně. | foto: CINEMART

Bábovky, Hartl i moderní fotr. Čeští filmaři točí podle knih

  13:35
Je lepší film, nebo knížka? Tuhle otázku si budou diváci moci klást v případě trojice chystaných tuzemských bestsellerů.

Pro fanoušky spisovatelky Radky Třeštíkové, kteří ještě navíc podrobně sledují její profil na sociální síti Instagram, není tento fakt již měsíce žádným překvapením. Od druhé poloviny srpna do začátku října bude režisér Rudolf Havlík natáčet celovečerní film podle bestselleru této autorky – Bábovky. Pod scénářem filmu, jenž se dočká premiéry v září příštího roku, jsou podepsáni stejným dílem autorka knihy i režisér.

„Natočit film mě obvykle napadne, už když knihu píšu, slova si automaticky převádím do obrazu, občas dokonce dělím kapitolu tak, jak bych si ve filmu představila střih. O zfilmování Bábovek jsme s Rudou začali mluvit pár měsíců po tom, co kniha vyšla. Tedy v době, kdy jsem vůbec netušila, jak velký bude mít úspěch,“ říká Třeštíková. V roce 2016 se prodalo rekordních 160 tisíc kusů. „Celé roky jsme se snažili, aby se film lišil od knihy co nejmíň, především v emoci, kterou má kniha i film vyvolat. Film bude stejně jako kniha pavučinou postav se vzájemně propletenými osudy, ale pro zachování srozumitelnosti – přece jen film není kniha a nemůžete listovat zpátky – je nakonec bábovek míň, na místo dvanácti ženských osudů sledujeme sedm,“ dodává Třeštíková.

Pro režiséra Havlíka jde již o druhou filmovou spolupráci, v roce 2018 podle společného scénáře natočil Havlík komedii Po čem muži touží. V českých kinech ji vidělo přes 600 tisíc diváků, což je na tuzemské poměry úspěch.

Mádl jako moderní fotr
V minulých týdnech začalo také natáčení nové české komedie podle dalšího knižního bestselleru. Jde o adaptaci knihy Dominika Landsmana Deníček moderního fotra. V hlavních rolích příběhu otce na mateřské dovolené se představí Jiří Mádl a Tereza Ramba. Do kin přijde Deníček moderního fotra koncem ledna 2021.

„Někdy vás život náhodně dostane do situace, kterou nečekáte, ale musíte se s ní vyrovnat jako chlap! Nataša a Dominik se neplánovaně stanou rodiči. Nataša, úspěšná designérka hraček pro děti, dokáže rodinu lépe finančně zabezpečit, a tak se dohodnou, že hlavní část péče o novorozence převezme jako otec na mateřské dovolené Dominik. Ten přistupuje k úkolu s poněkud naivní představou, že mu poskytne dostatek času napsat konečně knihu, kterou dlouho plánuje. Chyba lávky! Dominik musí vynaložit veškerou vynalézavost, aby během prvního roku vůbec zvládl péči o malého Čeňka, z níž se chvílemi stává boj o přežití. Díky soužití s malým človíčkem však také objeví, kolik podob může mít láska,“ zní oficiální synopse filmu.

Kniha Deníček moderního fotra vznikla na základě úspěšného blogu, který spisovatel Landsman založil s příchodem prvního dítěte. Po vydání v roce 2014 se stala bestsellerem a dočkala se dalších pokračování. Deníček moderního fotra je zároveň celovečerním režijním debutem Jana Haluzy, který je i autorem scénáře. „Mám děti rád, myslím, že mluvím jejich jazykem, a tak jsem rád, že to mohu konečně využít,“ uvedl k natáčení Mádl.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Již 24. prosince by se mohli diváci dočkat knižní adaptace ještě jednoho tuzemského oblíbeného psavce. Tím je Patrik Hartl, jehož kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel dostane stejnojmenné filmové zpracování. Spisovatel nestojí jen za knižní předlohou, ale také na natáčení dohlíží – přímo z režisérského křesla. Na place pracuje se svými kamarády, herci Martinem Pechlátem, Davidem Švehlíkem, Hynkem Čermákem a Martinem Hofmannem. V chystaném snímku ztvárňují pracovníka cestovky, režiséra, vojáka a ajťáka. Říká se jim, jak už název filmu naznačuje, Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek