metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
(ilustrační foto)
Větší foto
(ilustrační foto) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

10. prosince 2018  15:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od teroristického útoku nebo vám pošle sanitku. Tyto a další nesmysly šíří podle odborníků od minulého pondělka nový pořad televize Prima Linka 112. Vedení televize se brání tím, že nejde o edukativní pořad a cílem není do puntíku popisovat práci záchranných složek. Od pořadu se však ostře distancují policisté, hasiči i záchranáři. Stížnostmi se chce zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Pořad vede diváky k hrubě zkreslenému pohledu na práci operátorů linky 112 a prezentuje jim informace, které pro ně mohou být nebezpečné. Zcela pomíjí nezastupitelnou roli dispečerů zdravotní záchranné služby na linkách 155 a tím uvádí diváka v omyl. V případech, kdy je ohroženo lidské zdraví nebo život, je nutné vždy volat primárně na číslo 155. Nedochází ke zdržení při přepojování a profesionální zdravotníci poskytnou volajícímu účinné rady pro první pomoc,“ říká pro deník Metro mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

V každém díle pořadu se vždy řeší fiktivní nouzová volání. Seriál se ale odehrává v na první pohled reálných kulisách, což může dle jeho kritiků diváky mást. V pořadu se objevila celá řada dalších chyb. Operátor linky 112 například nemůže zpracovávat tísňovou výzvu ani vysílat zásahové prostředky, jak je v seriálu mnohokrát prezentováno.“ Podle mluvčí pražských hasičů Nicole Zaoralové nemohou správnost prezentovaných postupů v žádném případě posvětit ani požárníci. 

Nejostřeji se do tvůrců pořadu obuli policisté. Ti mají dle svých slov s překrucováním „reálných“ postupů strážců zákona na obrazovce televize své zkušenosti. „Stejně jako kolegové hasiči jsme se ani my nijak nepodíleli na tvorbě pořadu FTV Prima s názvem Linka 112. Obdobně tomu bylo i v případě pořadu s názvem Policie v akci,“ píší policisté na sociální síti twitter. Od podobně „reálného“ seriálu Policie v akci se policisté distancovali loni. Záměr producentů seznámit veřejnost s každodenní a mnohdy nelehkou policejní prací nejprve kvitovali s povděkem.

Pak se jim znelíbil formát pořadu, který podle tiskového odboru Policejního prezidia ČR prezentuje postupy herců – policistů jako uměle vyhrocené a především v naprostém nesouladu s předpisy. „Podle tvůrců mají v seriálu figurovat skuteční policisté. Podle našich zjištění policisty v seriálu ztvárňují jak skuteční policisté, tak civilisté. Kontrolní pracovníci zároveň zjistili, že policisté tuto uměleckou činnost provozovali v době svého osobního volna,“ uvádí tiskový odbor policejního prezidia. 

Podle zjištění deníku Metro se v roli policistů v pořadu několikrát objevili také příslušníci městské policie Praha. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už eviduje na pořad několik stížností. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám