metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
(ilustrační foto)
Větší foto
(ilustrační foto) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

10. prosince 2018  15:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od teroristického útoku nebo vám pošle sanitku. Tyto a další nesmysly šíří podle odborníků od minulého pondělka nový pořad televize Prima Linka 112. Vedení televize se brání tím, že nejde o edukativní pořad a cílem není do puntíku popisovat práci záchranných složek. Od pořadu se však ostře distancují policisté, hasiči i záchranáři. Stížnostmi se chce zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Pořad vede diváky k hrubě zkreslenému pohledu na práci operátorů linky 112 a prezentuje jim informace, které pro ně mohou být nebezpečné. Zcela pomíjí nezastupitelnou roli dispečerů zdravotní záchranné služby na linkách 155 a tím uvádí diváka v omyl. V případech, kdy je ohroženo lidské zdraví nebo život, je nutné vždy volat primárně na číslo 155. Nedochází ke zdržení při přepojování a profesionální zdravotníci poskytnou volajícímu účinné rady pro první pomoc,“ říká pro deník Metro mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

V každém díle pořadu se vždy řeší fiktivní nouzová volání. Seriál se ale odehrává v na první pohled reálných kulisách, což může dle jeho kritiků diváky mást. V pořadu se objevila celá řada dalších chyb. Operátor linky 112 například nemůže zpracovávat tísňovou výzvu ani vysílat zásahové prostředky, jak je v seriálu mnohokrát prezentováno.“ Podle mluvčí pražských hasičů Nicole Zaoralové nemohou správnost prezentovaných postupů v žádném případě posvětit ani požárníci. 

Nejostřeji se do tvůrců pořadu obuli policisté. Ti mají dle svých slov s překrucováním „reálných“ postupů strážců zákona na obrazovce televize své zkušenosti. „Stejně jako kolegové hasiči jsme se ani my nijak nepodíleli na tvorbě pořadu FTV Prima s názvem Linka 112. Obdobně tomu bylo i v případě pořadu s názvem Policie v akci,“ píší policisté na sociální síti twitter. Od podobně „reálného“ seriálu Policie v akci se policisté distancovali loni. Záměr producentů seznámit veřejnost s každodenní a mnohdy nelehkou policejní prací nejprve kvitovali s povděkem.

Pak se jim znelíbil formát pořadu, který podle tiskového odboru Policejního prezidia ČR prezentuje postupy herců – policistů jako uměle vyhrocené a především v naprostém nesouladu s předpisy. „Podle tvůrců mají v seriálu figurovat skuteční policisté. Podle našich zjištění policisty v seriálu ztvárňují jak skuteční policisté, tak civilisté. Kontrolní pracovníci zároveň zjistili, že policisté tuto uměleckou činnost provozovali v době svého osobního volna,“ uvádí tiskový odbor policejního prezidia. 

Podle zjištění deníku Metro se v roli policistů v pořadu několikrát objevili také příslušníci městské policie Praha. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už eviduje na pořad několik stížností. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám