metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 20 °C

Pátek 27. května 2022. Svátek má Valdemar

Větší foto
Novou budovu navrhlo architektonické studio Chalupa architekti. | foto: ČSOBMetro.cz

Banka nemusí být jen šedá. V Radlicích vyroste zelená

  15:44
Vedle ekologicky šetrné stavby sídla banky vyroste druhá, ještě zelenější stavba. Centrála ČSOB je dlouhodobě považována za jednu z nejzelenějších staveb u nás. Teď vedle ní vyroste další budova banky, která ji dokonce předčí.

Nová budova ústředí banky je navrhována pro co nejnižší potřebu energie a zároveň maximální komfort pro pobyt a práci. Stavba bude částečně zapuštěna do svahu a střechu opět v plném rozsahu pokryje vzrostlá zeleň. Architektonická koncepce poskytne mimořádné množství denního světla na každém pracovišti a vizuální kontakt se zelení a prostorem v exteriéru.

„Na kvalitní architektonický koncept navazují účinné technologie. Vytápění i chlazení zajistí tepelná čerpadla využívající geotermální energii z vrtů, což umožní zásadně redukovat závislost na vnějších energetických zdrojích, například plynu. Systémy větrání a osvětlení svítidly s minimální spotřebou budou schopny obsluhovat vždy pouze ta pracoviště, která to v dané chvíli vyžadují,“ vysvětluje Zora Křičková, výkonná ředitelka útvaru Facilities management ČSOB.

Objekt bude vybaven technologií jímání, úpravy a zpětného využívání dešťových vod, a to nejen pro závlahu, ale spolu s šedou, sekundárně použitou vodou také pro splachování toalet a pisoárů.

Nová budova ČSOB tak bude mít mimořádně nízké provozní náklady. „Máme ambici získat rating ohleduplnosti k životnímu prostředí LEED Platinum v kategorii kompletní výstavby administrativních budov,“ dodává Křičková.

Novou budovu navrhlo architektonické studio Chalupa architekti. Termín jejího dokončení zatím není znám. Podle tvůrců je pro banku rozhodující kvalita výsledku.

Termíny jsou proto sice významné, ale nikoli nejpodstatnější parametry projektu. Orientačně tedy platí, že začít stavět by se mělo příští či přespříští rok a první zaměstnanci by se do nové budovy měli přestěhovat zhruba o dva roky později.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smutná zpráva od finančníků: Inflaci teď určitě neporazíte. Ani investicí na burze

vydáno 27. května 2022  5:34

Důvěřuj, ale prověřuj. Zní to paradoxně, ale jsou makléři, kteří varují před svými kolegy. Někteří prý totiž kážou vodu, ale sami ji nepijí.  celý článek

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek

Víkendové tipy deníku Metro. Armáda ukáže svou sílu, Pražané uvidí město z vinic

vydáno 26. května 2022  18:21

Meteorologové předpovídají pro zítřek občasný déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky místy. A v sobotu budou denní teploty kolem 18 stupňů s...  celý článek

Už je mi na světě líp, říká pro deník Metro frontman kapely Chinaski Malátný

vydáno 26. května 2022  16:36

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný hovořil pro deník Metro o dokumentu s názvem Chinaski: Každej ví kulový, který jde dnes do kin, ale i o nové...  celý článek