metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Ilustrační snímek
Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Banky jsou překvapené. Lidé si berou hypotéky jako diví

14. června 2020  16:54 Pavel Hrabica Metro.cz
Skončíme na ulici? Tisíce lidí, kteří bydlí v nemovitosti zakoupené na dluh, byly na začátku epidemie ve stresu.

Na přelomu března a dubna začaly banky nabízet odklady splátek půjček a hypotečních úvěrů. Někde na tři nebo šest měsíců, jinde na pět. Očekávalo se, že značný zájem bude především o pozdější splácení hypoték, které představují v rodinných rozpočtech zásadní částku.

Ukázalo se ale, že bydlení je priorita a málokdo chce splácení tak důležitého dluhu odkládat, i když není ekonomická situace ideální. „V případě naší banky zažádalo o odklad sedm procent zákazníků,“ řekla deníku Metro Šárka Nevoralová, mluvčí stavební spořitelny Modrá pyramida.

Absurdní daň končí

  • Nepopulární daň, čtyři procenta z ceny nemovitosti, platili kupci od roku 2016. Zákon byl přijatý v roce 2013.
  • Daň si stát bral i předtím, povinnost ale spadala na prodávajícího. Byla to tři procenta.
  • Pokud podle předešlého znění zákona prodávající daň nezaplatil, přecházela povinnost na kupujícího. Od roku 2016 to byla výhradně povinnost nového majitele nemovitosti.
  • V květnu 2020 schválila vláda zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň s tím ale  skončí i odpočty úroků z hypoték a úvěrů od stavebních spořitelen.

Situace je podobná i v dalších finančních institucích. „Aktuálně evidujeme téměř 83 tisíc žádostí o odklad splátek z poskytnutých půjček, úvěrů a hypoték,“ uvedla pro deník Metro Zuzana Filipová, vedoucí komunikace Monety Money Bank. V korunách představuje tato částka necelých 34 miliard. V tomto objemu jsou i odklady hypoték bývalé stavební spořitelny Wüstenrot, kterou banka včlenila do svého portfolia. „Zájem o odklady již klesá, oproti dubnu, kdy jsme evidovali i několik tisíc žádostí, nyní jich chodí již jen stovky denně,“ shrnuje Filipová.

Pozdější odložení úvěrů, půjček a hypoték zaznamenala také skupina ČSOB. „Odklady splátek se týkají téměř desetiny procent našeho portfolia,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky ČSOB. Ta má necelých třicet procent z celého českého hypotečního trhu. U Hypobanky požádalo o pozdržení splátek kvůli epidemii kolem dvaceti tisíc klientů.

Osmdesát osm procent. To je množství klientů Raiffeisen Bank (RB), kteří u této instituce o odklad hypotéky nezažádali. „Není to tak velké číslo, jak jsme na začátku očekávali,“ říká Milan Voldřich, ředitel hypotečních produktů RB. U části klientů, kteří o odklad požádali, se může podle něho jednat spíše o kalkul než o nutnost. Ukázalo se také, že zpočátku si lidé mysleli, že odklad znamená současně odpuštění části splátek a úroků. „Větší riziko představuje pro banky spíše zatím neznámé množství těch, kteří po odložení nezačnou opět splácet,“ připomíná Voldřich. Může to být třeba jen deset procent, ale také padesát z těch, kteří si nechali splátky hypoték odložit na tři nebo šest měsíců.

Lidé si půjčují víc

  • V loňském roce poskytly české banky hypotéky za více než 181 miliard korun. Jednalo se o propad asi 45 miliard korun v porovnání s léty 2016 a 2017. Méně hypoték za méně peněz si brali lidé naposledy v roce 2014 (necelých 150 miliard korun).
  • Průměrná hypotéka byla loni v dubnu necelých 2,3 milionu korun. V dubnu 2020 se ale průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru posunula už na více než 2,6 milionu korun. V dubnu 2018 to bylo jen 2,1 milionu korun.

Co však nyní na jaře české banky překvapilo, je enormní zájem o nové hypotéky. Zatímco loni touto dobou hypoteční trh doslova zamrzl a klesl na nejnižší úroveň za posledních pět let (viz box), první letošní čtvrtletí mají hypoteční poradci doslova žně. Přitom ještě v lednu 2020 celkový zájem o hypotéky v rámci celého Česka klesal. Poptávka stoupá výrazně především v posledních dvou měsících. „V porovnání s loňským prvním kvartálem je objem poskytnutých úvěrů o padesát procent vyšší,“ vypočítává Milan Voldřich. Za enormní poptávkou stojí podle něho víc faktorů. Loni především lidé vyčkávali, zda se sníží úrokové sazby, které šly i kvůli epidemii opravdu dolů. „Hodně lidí také vyčkávalo, jestli dojde opravdu ke zrušení daně z nabytí nemovitosti, což se teď stalo,“ říká Pavel Borek, ředitel hypotečních center RB. „Také evidujeme překvapivě vysoký objem nových hypoték v porovnání s loňským rokem,“ konstatuje Vokálová z Hypobanky.

Na trhu se momentálně ocitly především tisíce bytů využívaných v rámci Airbnb. Ti, kteří si je pořizovali na hypoteční úvěry, nejsou teď schopní závazky splácet kvůli absenci zahraničních turistů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám