metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Pondělí 23. května 2022. Svátek má Vladimír

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Banky jsou překvapené. Lidé si berou hypotéky jako diví

  16:54
Skončíme na ulici? Tisíce lidí, kteří bydlí v nemovitosti zakoupené na dluh, byly na začátku epidemie ve stresu.

Na přelomu března a dubna začaly banky nabízet odklady splátek půjček a hypotečních úvěrů. Někde na tři nebo šest měsíců, jinde na pět. Očekávalo se, že značný zájem bude především o pozdější splácení hypoték, které představují v rodinných rozpočtech zásadní částku.

Ukázalo se ale, že bydlení je priorita a málokdo chce splácení tak důležitého dluhu odkládat, i když není ekonomická situace ideální. „V případě naší banky zažádalo o odklad sedm procent zákazníků,“ řekla deníku Metro Šárka Nevoralová, mluvčí stavební spořitelny Modrá pyramida.

Absurdní daň končí

  • Nepopulární daň, čtyři procenta z ceny nemovitosti, platili kupci od roku 2016. Zákon byl přijatý v roce 2013.
  • Daň si stát bral i předtím, povinnost ale spadala na prodávajícího. Byla to tři procenta.
  • Pokud podle předešlého znění zákona prodávající daň nezaplatil, přecházela povinnost na kupujícího. Od roku 2016 to byla výhradně povinnost nového majitele nemovitosti.
  • V květnu 2020 schválila vláda zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň s tím ale  skončí i odpočty úroků z hypoték a úvěrů od stavebních spořitelen.

Situace je podobná i v dalších finančních institucích. „Aktuálně evidujeme téměř 83 tisíc žádostí o odklad splátek z poskytnutých půjček, úvěrů a hypoték,“ uvedla pro deník Metro Zuzana Filipová, vedoucí komunikace Monety Money Bank. V korunách představuje tato částka necelých 34 miliard. V tomto objemu jsou i odklady hypoték bývalé stavební spořitelny Wüstenrot, kterou banka včlenila do svého portfolia. „Zájem o odklady již klesá, oproti dubnu, kdy jsme evidovali i několik tisíc žádostí, nyní jich chodí již jen stovky denně,“ shrnuje Filipová.

Pozdější odložení úvěrů, půjček a hypoték zaznamenala také skupina ČSOB. „Odklady splátek se týkají téměř desetiny procent našeho portfolia,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky ČSOB. Ta má necelých třicet procent z celého českého hypotečního trhu. U Hypobanky požádalo o pozdržení splátek kvůli epidemii kolem dvaceti tisíc klientů.

Osmdesát osm procent. To je množství klientů Raiffeisen Bank (RB), kteří u této instituce o odklad hypotéky nezažádali. „Není to tak velké číslo, jak jsme na začátku očekávali,“ říká Milan Voldřich, ředitel hypotečních produktů RB. U části klientů, kteří o odklad požádali, se může podle něho jednat spíše o kalkul než o nutnost. Ukázalo se také, že zpočátku si lidé mysleli, že odklad znamená současně odpuštění části splátek a úroků. „Větší riziko představuje pro banky spíše zatím neznámé množství těch, kteří po odložení nezačnou opět splácet,“ připomíná Voldřich. Může to být třeba jen deset procent, ale také padesát z těch, kteří si nechali splátky hypoték odložit na tři nebo šest měsíců.

Lidé si půjčují víc

  • V loňském roce poskytly české banky hypotéky za více než 181 miliard korun. Jednalo se o propad asi 45 miliard korun v porovnání s léty 2016 a 2017. Méně hypoték za méně peněz si brali lidé naposledy v roce 2014 (necelých 150 miliard korun).
  • Průměrná hypotéka byla loni v dubnu necelých 2,3 milionu korun. V dubnu 2020 se ale průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru posunula už na více než 2,6 milionu korun. V dubnu 2018 to bylo jen 2,1 milionu korun.

Co však nyní na jaře české banky překvapilo, je enormní zájem o nové hypotéky. Zatímco loni touto dobou hypoteční trh doslova zamrzl a klesl na nejnižší úroveň za posledních pět let (viz box), první letošní čtvrtletí mají hypoteční poradci doslova žně. Přitom ještě v lednu 2020 celkový zájem o hypotéky v rámci celého Česka klesal. Poptávka stoupá výrazně především v posledních dvou měsících. „V porovnání s loňským prvním kvartálem je objem poskytnutých úvěrů o padesát procent vyšší,“ vypočítává Milan Voldřich. Za enormní poptávkou stojí podle něho víc faktorů. Loni především lidé vyčkávali, zda se sníží úrokové sazby, které šly i kvůli epidemii opravdu dolů. „Hodně lidí také vyčkávalo, jestli dojde opravdu ke zrušení daně z nabytí nemovitosti, což se teď stalo,“ říká Pavel Borek, ředitel hypotečních center RB. „Také evidujeme překvapivě vysoký objem nových hypoték v porovnání s loňským rokem,“ konstatuje Vokálová z Hypobanky.

Na trhu se momentálně ocitly především tisíce bytů využívaných v rámci Airbnb. Ti, kteří si je pořizovali na hypoteční úvěry, nejsou teď schopní závazky splácet kvůli absenci zahraničních turistů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Osmdesát let od atentátu. Heydricha nespasil Moravec, Jan Kubiš zemřel v lazaretu

vydáno 23. května 2022  5:05

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je západními i ruskými historiky považovaný za nejvýznamnější odbojový čin v okupované...  celý článek

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek