metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 17. prosince 2018. Svátek má Daniel.

Barcelona, studnice zážitků

3. srpna 2018  9:59 Iveta Benáková Metro.cz
Katalánská metropole nabízí kromě slavných Gaudího děl moře a přírodu.

Za památkami, nebo k moři? Tak mohou znít rodinné rozepře při výběru dovolené. V Evropě je ale město, které uspokojí oba názory – Barcelona. Do katalánské metropole se z Česka letadlem dostanete za necele dvě a půl hodiny. Z místního letiště jste pak vlakem v centru za půl hodiny.

Barcelona je protkaná na chodnících, domech, výlohách, ale i v klopách oblečení lidí žlutou stužkou, která je symbolem jejich touhy oddělit se od Španělska, k turistům jsou ale milí. To i přes to, že se v minulých letech objevily informace, že místní proti turistům a přeplněnosti svého města protestují, ale najevo to nedávají.

Následkem této nevole je zdražení vstupu do některých památek. Například do slavných staveb, jež tu zanechal Antonio Gaudí. Výhodou pro vás může být si pamatovat, že se vyplatí kupovat vstupenky předem přes internet. Například u Casa Batlló zaplatíte místo 28,50 o čtyři eura méně. U slavné Sagrada Familia také ušetříte, a navíc při on-line rezervaci máte jistotu, že se do turisty vyhledávané památky dostanete, a bez fronty. Slavný architekt toho v metropoli postavil opravdu hodně, z dalších památek stojí za zmínku třeba Casa Mila – La Pedrera nebo Park Güell, který už od loňského podzimu prochází kompletní rekonstrukcí za více než 10 milionů eur, hotovo má být koncem léta.

Fotogalerie

K plážím se z centra Barcelony dostanete procházkou kolem přístavu. V něm také můžete navštívit jedno z největších akvárií – v jeho první části jsou ta velká, ale dostanete se i do dvou tunelů, kde uvidíte vodní život všude kolem vás.

Pláže leží podél promenády, kde je dostatek barů i restaurací. Smířit se musíte se všudypřítomnými prodejci, kteří vám budou někdy až vnucovat od limonády přes kabelky až po boty úplně vše.

Chcete-li vyzkoušet trochu méně známá místa, můžete vyrazit na kopec Mont Juic. Na něj se dostanete kabinkovou lanovkou přímo z přístavu. Cesta ale vede i metrem, z nějž přesednete na lanovku velmi podobnou té, kterou znáte z pražského Petřína. Až na úpatí kopce přestoupíte na další kabinkovou lanovku, která vás vyveze na vrchol – až k místnímu hradu, který byl v minulosti i pevností. Můžete se dostat dovnitř, pokud je vám do třiceti let, zaplatíte tři eura, ti starší pak pět eur. Celé město uvidíte z úplně odlišné perspektivy, a výhledy stojí za to. Po prohlídce se můžete vydat dolů buď opět lanovkou, nebo pěšky. Cestou narazíte na mnoho míst, kde se dá posedět nebo uspořádat piknik.

Součástí parku na Mont Juic je atletický olympijský stadion, na kterém se v roce 1992 bojovalo o medaile, a před ním chodník slávy, na němž najdete otisky nohou nejen slavných atletů.

V pěší cestě z kopce zpět do centra můžete dál pokračovat. Projdete kolem budovy Národního muzea katalánské kultury a pod ní už se rozkládají kaskády, které vedou na Plaça de Espana a doslova uchvátí.

Doporučení, co ještě dalšího můžete v Barceloně vidět, najdete na www.visitbarcelona.com. Jako na každém turistickém webu, i zde najdete pohromadě také informace o místní dopravě, popřípadě turistických kartách, díky nimž lze ušetřit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Malou arénu za 1,3 miliardy dokončí v létě. Pojme 10 tisíc lidí

Nová hala.
vydáno 17. prosince 2018  8:53

Hala ještě nestojí, ale už jsou v ní naplánované akce. Například koncert Ewy Farne.  celý článek

Na Pražský Semmering se vrací vlaky. Podívejte se, jak vypadal bez kolejí

Nejprve bylo nutno odtěžit původní zásypy.
vydáno 17. prosince 2018  6:41

Místo motoráčků se po hlubočepských viaduktech několik měsíců projížděl bagr. Mosty z roky 1870 prošly náročnou opravou, která končí právě v těchto dnech....  celý článek

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám