metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Dalších 16 fotografií v galerii
Tramvaj Škoda 15T Forcity Alfa. | foto: DPP

Barevnost nové tramvaje budí rozpaky. Sedačky a wi-fi se líbí

  12:30
Nové tramvaje 15T Alfa jsou pohodlné, ale nehezké. Dopravní podnik před týdnem slavnostně představil nejnovější přírůstek do pražské tramvajové flotily. Zatímco plastové sedačky a připojení k internetu zdarma se vesměs cestujícím líbí, barevná kombinace nového vozu se setkala spíš se zápornými ohlasy.

Ohlasy čtenářů

Vzhled tramvaje 15T vyvolal na Facebooku i na webu Metro.cz vášnivou debatu. Čtenáři dávali novince palec nahoru, ale také její barevnost kritizovali. Přečtěte si některé ohlasy:

  • Martin Mikeš: Nepochopitelně škaredá kombinace.
  • Ladislav Koblischka: Tato kombinace mi přijde lepší, výraznější. Hlavně je to změna, a jak už to tak bývá, chvíli trvá, než si na něco nového člověk zvykne. 
  • Nicolas Alexij: Ta tramvaj byla nádherná v původní verzi, tak nechápu tu změnu barev. 
  • Barevnost tramvaje se nelíbí šesti lidem z deseti. V anketě na webu Metro.cz do včerejška hlasovalo 393 čtenářů. 

Nejnovější tramvaj po metropoli jezdí s žlutooranžovým čelem, pod okny je vůz bílý a horní pás stříbrný. Žlutooranžová barva byla podle Lubomíry Černé, mluvčí Škoda Transporation, zvolena ze dvou důvodů – za prvé se jedná o zářivou kontrastní barvu, která je vidět už zdálky, za druhé žlutá patří vedle červené mezi základní barvy vlajky Prahy. „Mimo jiné i staré pražské tramvaje využívaly krémově žlutou, stejně jako ji dodnes využívají legendární vozy T3, byť nikoli v kontrastní podobě, nýbrž coby základní barvu ve světle krémové podobě, harmonizující s tradiční červenou,“ připomíná Černá. 

Zářivé čelo tramvaje má tak hlavně být přínosem pro bezpečnost chodců. „Vnější barevné odlišení tramvaje přispěje k prevenci mimořádných událostí, zejména na přechodech. Myslím, že je to krok, kterým posouváme naše služby s ohledem na pohodlí a bezpečnost správným směrem,“ říká Jaroslav Ďuriš, generální ředitel dopravního podniku.

Celkem by do Prahy mělo být do konce roku 2018 dodáno 125 kusů těchto tramvají.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek