metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Pátek, 23. srpna 2019. Svátek má Sandra.
Takto má vypadat obnova Barrandovských teras.
Další 4 fotografie v galerii
Takto má vypadat obnova Barrandovských teras. | foto: Kuba & Pilař

Barrandovské terasy? Jediná jistota je, že opraví restauraci

4. dubna 2012  13:47 Tomáš Belica Metro.cz
Jen pár dní staré stavební povolení nestačilo ještě ani pořádně vychladnout a stavební práce v místě, kde se za první republiky scházela společenská smetánka, se dávají do pohybu. Co nakonec v prvorepublikovém objektu vznikne, bude ale ještě překvapením.

Na to, že se v okolí polorozpadlých Barrandovských teras něco děje, upozornil náš čtenář již v půlce března. "Když jsem tam nedávno byl, kácely se tam keře a stromy, které tím vším prorostly, a brána byla otevřená dokořán. Jen doufám, že až tam přijdu za pár let, zas tam bude brána dokořán. Já si dám vychlazené dvanáctistupňové a zavzpomínám na to jak to tam bylo zarostlé a zapomenuté," napsal nám Jan Dědek.

Pomaloučkou, polehoučku se teď dává rekonstrukce barrandovských teras do pohybu. "Začali jsme se stavebními pracemi, které máme povoleny. Jde to ale velmi pozvolna," potvrzuje Jaromír Hrdlička, šéf společnosti Istar, která projekt rekonstrukce barrandovských teras připravila.

Barrandovské terasy v době, kdy byly ještě slavné.

Barrandovské terasy v době, kdy byly ještě slavné.

Takhle vypadají pobořené Barrandovské terasy dnes.

Takhle vypadají pobořené Barrandovské terasy dnes.

Z jeho hlasu je znát jistá úleva, ale i opatrnost. Úleva nad tím, že práce se konečně rozjely, opatrnost, aby něco nezakřikl. Projekt se totiž několikrát musel změnit.  Počítalo se například s tím, že se opraví slavná restaurace. Vyrůst tu měl i hotel s kongresovým sálem a parkoviště. "Jediná totální jistota je teď restaurace, která bude vypadat tak, jako ve 40. letech. Tedy sice ne jak vypadala v roce 1929, ale rozhodně ne tak, jak ji změnil komunista," dodává Hrdlička.

Proslulý bar Trilobit vyhořel, opravovat se nebude

Z již dřívějších vyjádření vyplývá, že se naopak nepočítá s opravou baru Trilobit, který v roce 2001 lehnul popelem kvůli bezdomovcům. Obnovovat by se neměl ani přilehlý bázen z třicátých let.

Podle Hrdličky by se ale nový projekt od původního záměru příliš lišit neměl. Jde totiž spíše o úpravy vnitřku. Kdy budou terasy znovu otevřené si ale už Hrdlička odhadovat netroufá. „Dělal jsem to každý rok a nikdy to nevyšlo.“

Z historie teras

  • Terasy nechal ve 30. letech minulého století vybudovat otec bývalého prezidenta Václava Havla, Václav M. Havel. Plány vypracoval architekt Max Urban.

  • Přestože původním záměrem bylo vybudovat odpočinkové a setkávací místo pro Pražany, mnohem častěji zde pořádala opulentní oslava tehdejší smetánka.

  • Slavná restaurace fungovala i za minulého režimu, její interiéry se ale od původní podoby drasticky změnily. Hosté v restauraci zasedli naposledy v roce 1994, posledními návštěvníky tehdy již uzavřeného baru Trilobit byli v roce 2001 bezdomovci, kteří zde způsobili požár. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám