metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Práce na Barrandovských terasách | foto: Metro.cz

Barrandovský kopec se mění. Koupaliště pod ním ale už nebude

  5:34
Legendární terasy nad Vltavou mají být otevřeny již letos. Jak se vám líbí?

Vrchol výletnické a večírkové noblesy, ikonická stavba tyčící se „za Prahou, a přece v Praze“, ale i jedna z nejtajemnějších pražských rekonstrukcí současnosti. Tím vším je pro čtenáře deníku Metro zhruba stoletá bílá budova Barrandovských teras i její v současné době vznikající moderní okolí.

Deník Metro se zeptal čtenářů na svém facebookovém profilu na to, co říkají na novostavbu, která vyrůstá kolem původních Barrandovských teras. Celý komplex, na jehož obnově a stavbě se pracuje již čtvrtým rokem, se má totiž letos konečně otevřít.

„Myslím, že už teď je celkem jasné, že se to daří. Záchrana teras i jejich nové využití. Myslím, že jejich stavitel Václav Havel by měl radost, že po letech destrukce vstávají terasy z popela. A novostavba krásně domodelovává krajinu,“ napsal na Facebook deníku Metro čtenář Zbyněk Vacek.

Zvlněný tvar původních teras totiž kopíruje již stojící novostavba apartmánového domu, z druhé strany by měl stát v současnosti vznikající hotel. Francouzská restaurace by měla být obnovena v původním prvorepublikovém stylu. „Chodil tam tancovat můj táta s mámou, takže kdybych si měl dát jen sodovku, chci ho tam vzít. I přítelkyni,“ komentuje čtenář Jiří Junek. „Cenově to pro běžného občana asi nebude,“ reagoval vzápětí na Facebooku čtenář Zdeněk Řezníček.

Čtenář Miroslav Dorinský přispěchal s dotazem, zda dojde i na obnovu koupaliště, které se dříve nacházelo pod barrandovskou skálou. Koupaliště se naposled používalo v období po druhé světové válce, poté bylo opuštěno. Jak mu ale vysvětlil další čtenář, k jeho obnově zatím nedojde. „Koupaliště nepatří ke komplexu, proto nebude renovováno,“ uvedl Jiří Frankl.

Naposled restaurace na Barrandovských terasách přivítala hosty v roce 1994, poté byla uzavřena a od té doby se o areál nikdo nestaral. Do dlouho očekávané obnovy se pustil až nový majitel, akciová společnost Barrandovské terasy. Projekt studia Kuba a Pilař architekti ale není po chuti zdaleka všem.

Smíšené pocity má i současné vedení radnice Prahy 5. „Z našeho pohledu je část jižně od Barrandovských teras povedená. Řešení severní části jako městská část považujeme za předimenzované a ne zcela vhodné,“ říká pro Metro mluvčí Prahy 5 Tomáš Kopečný. „Nicméně územní řízení proběhlo již za předchozích politických reprezentací a realizace stavby je zcela v rukou investora,“ dodává mluvčí.

Hosté v restauraci zasedli naposledy v roce 1994, posledními návštěvníky tehdy již uzavřeného baru Trilobit byli v roce 2001 bezdomovci, kteří zde způsobili požár.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy