metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Práce na Barrandovských terasách | foto: Metro.cz

Barrandovský kopec se mění. Koupaliště pod ním ale už nebude

  5:34
Legendární terasy nad Vltavou mají být otevřeny již letos. Jak se vám líbí?

Vrchol výletnické a večírkové noblesy, ikonická stavba tyčící se „za Prahou, a přece v Praze“, ale i jedna z nejtajemnějších pražských rekonstrukcí současnosti. Tím vším je pro čtenáře deníku Metro zhruba stoletá bílá budova Barrandovských teras i její v současné době vznikající moderní okolí.

Deník Metro se zeptal čtenářů na svém facebookovém profilu na to, co říkají na novostavbu, která vyrůstá kolem původních Barrandovských teras. Celý komplex, na jehož obnově a stavbě se pracuje již čtvrtým rokem, se má totiž letos konečně otevřít.

„Myslím, že už teď je celkem jasné, že se to daří. Záchrana teras i jejich nové využití. Myslím, že jejich stavitel Václav Havel by měl radost, že po letech destrukce vstávají terasy z popela. A novostavba krásně domodelovává krajinu,“ napsal na Facebook deníku Metro čtenář Zbyněk Vacek.

Zvlněný tvar původních teras totiž kopíruje již stojící novostavba apartmánového domu, z druhé strany by měl stát v současnosti vznikající hotel. Francouzská restaurace by měla být obnovena v původním prvorepublikovém stylu. „Chodil tam tancovat můj táta s mámou, takže kdybych si měl dát jen sodovku, chci ho tam vzít. I přítelkyni,“ komentuje čtenář Jiří Junek. „Cenově to pro běžného občana asi nebude,“ reagoval vzápětí na Facebooku čtenář Zdeněk Řezníček.

Čtenář Miroslav Dorinský přispěchal s dotazem, zda dojde i na obnovu koupaliště, které se dříve nacházelo pod barrandovskou skálou. Koupaliště se naposled používalo v období po druhé světové válce, poté bylo opuštěno. Jak mu ale vysvětlil další čtenář, k jeho obnově zatím nedojde. „Koupaliště nepatří ke komplexu, proto nebude renovováno,“ uvedl Jiří Frankl.

Naposled restaurace na Barrandovských terasách přivítala hosty v roce 1994, poté byla uzavřena a od té doby se o areál nikdo nestaral. Do dlouho očekávané obnovy se pustil až nový majitel, akciová společnost Barrandovské terasy. Projekt studia Kuba a Pilař architekti ale není po chuti zdaleka všem.

Smíšené pocity má i současné vedení radnice Prahy 5. „Z našeho pohledu je část jižně od Barrandovských teras povedená. Řešení severní části jako městská část považujeme za předimenzované a ne zcela vhodné,“ říká pro Metro mluvčí Prahy 5 Tomáš Kopečný. „Nicméně územní řízení proběhlo již za předchozích politických reprezentací a realizace stavby je zcela v rukou investora,“ dodává mluvčí.

Hosté v restauraci zasedli naposledy v roce 1994, posledními návštěvníky tehdy již uzavřeného baru Trilobit byli v roce 2001 bezdomovci, kteří zde způsobili požár.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek