metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Batman
Další 1 fotografie v galerii
Batman | foto: WARNER BROS.

Batman či Vetřelec. Deník Metro přináší výběr méně tradičních vánočních snímků

20. prosince 2020  15:32 Filip Jaroševský Metro.cz
Mám kamaráda, který si každé vánoční svátky dopřává klasiku v podobě Smrtonosné pasti s Brucem Willisem v hlavní roli. Jiný si pouští vánoční horor Gremlins, další si tu správnou atmosféru navozuje Životem Briana od komiků Monty Python. Já osobně svůj Štědrý den každý rok prožívám mimo jiné prostřednictvím filmu Batman se vrací, ve kterém se temné komiksové rodiště titulního hrdiny rovněž převléká do vánočního kabátu. Zapomeňte chvíli na českou klasiku a nechte se inspirovat na trochu jiné vánoční koukání.

1. Batman se vrací (1992)
O tom, proč je Batman se vrací nejlepším vánočním snímkem všech dob, bych mohl snadno popsat celé archy. Druhý a také dosud poslední superhrdinský snímek režiséra Tima Burtona se odehrává o Vánocích. Sváteční atmosféry se tu díky fantazii tohoto vizionáře, jenž byl v devadesátých letech v nejlepší formě, dočkáme v netradičním kabátě.

Barevné konfety, ozdobičky a dárky tu kontrastují s ponurým a zároveň tak příjemně pohádkovým Gothamem. Ne nadarmo se Batmanova (Michael Keaton) vánoční bitva s Oswaldem Cobblepotem (Danny DeVito), magnátem Maxem Shreckem (Christopher Walken) a krásnou Kočičí ženou (Michelle Pfeiffer) stala kultovní klasikou, a to i díky volné inspiraci ve vynikající komiksové předloze. Při natáčení dostal především po úspěchu prvního Batmana (1989) režisér Burton volné ruce. I proto se snímek nikdy neujal jako rodinná vánoční podívaná, jak se jej následně snažilo filmové studio Warner Bros. prodat.

Z filmu, ve kterém například sledujeme potápějící se mrtvolu tučňáčího muže s chuchvalci černé krve řinoucí se z jeho úst, prostě tradiční vánoční klasiku neuděláte. O to více vám ale paradoxně přiroste k srdci.

2. Gremlins (1984)
Protože se fantasy příběh snímku Gremlins odehrává rovněž o Vánocích, do našeho seznamu rozhodně patří. Co naplat, že jde technicky vzato o vánoční horor, ve kterém nešťastný vánoční dárek způsobí jedné rodince pořádnou porci starostí. Gremliny mají nejraději ti, kteří si snímek zamilovali v dětství. Možná je ale pro někoho čas objevit kouzlo tohoto snímku až letos.

Gremliny mají nejraději ti, kteří si snímek zamilovali v dětství. Nebo si je oblíbíte i v dospělosti?

Gremliny mají nejraději ti, kteří si snímek zamilovali v dětství. Nebo si je oblíbíte i v dospělosti?

3. Život Briana (1979)
O tom, že mají Vánoce náboženský prapůvod, vás netradičně poučí komediální klasika komiků Monty Python Život Briana. Film slavné formace komiků popisuje příběh muže, který se narodil ve stejný den jako slavný Mesiáš, a lidé se jej s ním proto stále pletou. Nevinné utahování si z náboženských dogmat v době premiéry vyústilo v celou řadu zákazů v oblastech Spojeného království. Irové a Norové dokonce snímek do kin nepustili vůbec. Pustíte jej do svého svátečně vyzdobeného obýváku vy?

4. Smrtonosná past (1988)
O faktu, že vánoční filmy nejsou jen pohádky pro ty nejmenší nebo zamilované limonády s happy endem, jsem se při sledování Smrtonosné pasti znovu přesvědčil koncem loňského roku v žižkovském Aeru. Vánoční hudba, odkazy na vánoční tradice a zvyky i příběh o tátovi, který nechce nic jiného než jet se ženou domů za rodinou. Co může být vánočnějšího? Německých teroristů si nevšímejte.

5. Iron Man 3 (2013)
Herecká superhvězda Robert Downey jr. a režisér Shane Black mají na svém kontě hned dva vynikající netradiční vánoční filmy. Po krimi thrilleru Kiss Kiss Bang Bang, jenž se odehrává jak jinak než o svátcích, jde pak o akční komiksárnu Iron Man 3. V ní řeší oblíbený oplechovaný hrdina nejen boj se záporáky, ale také s vlastní minulostí, úzkostmi i uvědoměním si vlastní identity. Pravda, činí tak v komediálně laděném snímku, jemuž mají někteří za zlé právě ono přílišné zlidštění a šaškování oblíbeného komiksového hrdiny. Ironií také je, že se veskrze vánoční snímek vydal před sedmi lety do kin na počátku léta.

6. Santa je úchyl! (2003)
Film, který je podle mě úplně stejně vánoční jako třeba Láska nebeská či Sám doma. Z nějakého nepochopitelného důvodu se však v tuzemsku moc neuchytil. Příběh dvojice trestanců, kteří se chystají vykrást velké nákupní centrum v převlečení za Santu a jeho elfa, a k tomu na Štědrý den, je ale přitom velká zábava. Zejména interakce „Santy“ a jeho osmiletého chráněnce, který najde ve svém adventním kalendáři aspirin, jsou naprosto k popukání.

7. Prometheus (2012)
Existují filmy, které se jako netradiční vánoční podívaná bezesporu počítat dají, zároveň ale koukání na ně občas doslova bolí. To je i případ jednoho z nejlépe maskovaných vánočních filmů vůbec – filmu Ridleyho Scotta Prometheus. Nepodařený snímek předcházející Vetřelci se odehrává během Vánoc. Podle fandů k nim odkazuje také motiv obětování a znovuzrození, stejně jako informace, že zdejší mimozemská rasa se pustila do záhuby lidstva zhruba kolem Kristova života. Prometheus nám také naznačuje, že byl Ježíš mimozemšťan. Až tedy najdete pod stromečkem dárek potřísněný radioaktivním slizem, víte proč.

Je libo další?

Do našeho seznamu tipů se nám nevešly snímky L. A. – Přísně tajné, Rare Exports, Krampus: Táhni k čertu, Ukradené Vánoce Tima Burtona, Go či Rocky IV. Posledně jmenované sportovní drama se totiž odehrává na Štědrý den, respektive závěrečná vendeta boxera Rockyho za mrtvého kamaráda Apolla Creeda.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy