metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 1 fotografie v galerii
Lidé bez domova jsou v MHD k vidění denně. | foto: MAFRA

Batohy na zádech, nelibý zápach a také náhubky. Mnozí cestující si stěžují

  17:30
V městské hromadné dopravě přetrvávají stále tytéž nešvary. Dispečeři a řidiči jsou krátcí nejen na bezdomovce.

Při výstupu ze stanice metra Jiřího z Poděbrad na cestující pravidelně zpoza rohu vykukují nožičky spících lidí bez domova. Na Florenci jsou to kromě „klasických“ bezdomovců rovnou uživatelé drog se zapíchnutou jehlou v ruce. Podobné je to na Palmovce nebo na Černém Mostě. O těchto nepříjemných situacích téměř na denní bázi slýcháme od vás – čtenářů deníku Metro.

Obrátili jsme se proto na dopravní podnik s otázkou, s jakými stížnostmi cestujících se potýkají nejčastěji oni. „Stížnosti na leckdy nevhodné chování ostatních cestujících se samozřejmě objevují. Nejčastější témata, která evidujeme, jsou batohy na zádech i uvnitř vozu, neuvolnění místa k sezení starším, nemocným či těhotným. Lidé si také stěžují na psy bez náhubků nebo právě na nepřizpůsobivé spolucestující, kteří svým zápachem a znečištěním oděvů znepříjemňují ostatním cestujícím cestu prostředky MHD,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková a dodává, že se největší pražský dopravce snažil slušné chování v minulosti u cestujících vymoci hned několika kampaněmi.

Jednou z nich byla například aplikace s názvem Bob a Bobek, králíci z klobouku v MHD. „Tato kampaň, kterou je dopravní podnik nápomocen, upozorňuje cestující na tyto nešvary a jak by se měli v prostředcích MHD chovat,“ dodává pro Metro Řehková.

Samostatnou kapitolou jsou bezdomovci, kteří cestující obtěžují u výstupů ze stanic metra. Podle dopravního podniku není ani tak důležité, zda se dotyčná nepřizpůsobivá osoba „válí“ přede dveřmi do metra, na schodech, či v přepravním prostoru. Personál stanic metra totiž nemá žádné pravomoce, a tak se musí oficiálně spoléhat na strážce zákona. „Personál stanic metra má přímé spojení na vlakový dispečink a přes příslušného dispečera je informována městská policie. Dozorčí stanice nemá podobně jako třeba řidič, strojvedoucí či přepravní kontrola status veřejného činitele. Zaměstnanec dopravního podniku tedy nikdy nezasahuje přímo,“ popisuje Řehková, podle níž by to nebylo vhodné ani z hygienického hlediska. Personál by na ně, mimo jiné, musel sahat.

Antihrdina kampaně.

„Příslušníci městské policie dotyčné nepřizpůsobivé osoby vyvedou mimo prostory stanice, což ale samo o sobě nezajistí, že se po krátkém čase nevrátí zpět. Čili obecně vzato pomáhá aktivita strážníků. Pokud by osoby prováděly nějakou trestnou činnost nebo by bylo na takovou činnost podezření, vše se řeší přes Policii České republiky,“ doplňuje pro Metro Řehková.

Před začátkem pandemie dopravce do MHD plánoval nasadit také takzvané asistenty. Ti by vypomáhali při udržování kultury cestování a pasažéry napomínali. Kvůli poklesu příjmů po pandemii však již nejsou na asistenty peníze.

Štěbetalka a uličník. Rozmanité druhy cestujících se štvou navzájem

  • „Problematika nepřizpůsobivých spolucestujících, kteří svých zápachem a znečištěním oděvů znepříjemňují ostatním lidem cestu prostředky MHD, je spíše celospolečenská v celosvětovém měřítku. Nicméně v minulosti se tím chtěl svého času zabývat primátor Tomáš Hudeček,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.
  • Praha začala začátkem zimy roku 2013, tedy skutečně za primátora Hudečka, vyhánět bezdomovce z městské hromadné dopravy. Za desítky milionů korun byl vybudován nový dispečink, který informoval terénní pracovníky, kam se za bezdomovci vydat. Samotné bezdomovce pak město de facto posílalo do sprch. Pracovníci jim zajistili jídlo, nocleh v příslušných centrech a podobně. Speciální mobilní tým denně pomohl asi osmdesátce lidí.
  • Dopravní podnik tehdy potvrzoval pozitivní ohlasy na jeho práci. Stížností od cestujících ubylo. Systém byl jednoduchý. Revizoři nebo strážníci vykázali problémového člověka z tramvaje nebo autobusu, speciální tým si ho vyzvedl na domluveném místě, typicky na přestupní stanici v Lazarské.
  • Dotyčný pak nejčastěji směřoval do ulice U Bulhara. Zde pak skončil buďto v místním centru, které letos slaví patnáctý rok své existence, nebo jej umístili do pro tyto účely zbudovaného vyhřívaného stanu.
  • V zimě roku 2014 však již Hudečkův projekt v takovém rozsahu neproběhl. V dalších letech zcela utichl. Vlády se v Praze tehdy ujala Adriana Krnáčová.
  • Mobilní týmy zaměřené na bezdomovce vyrazily do ulic metropole naposled loni. Tehdy měly však jiný úkol.
  • Bezdomovce očkovaly proti koronaviru. Podobně v hlavním městě probíhá i bezplatné očkování psů, kteří jsou ve vlastnictví bezdomovců. Bezplatné očkování provádí za peníze od sponzorů veterinářka. Vše zaštiťuje magistrát.
  • Ve veřejných dopravních prostředcích i v prostorách MHD lze potkat rozmanité druhy cestujících. Na ně upozorňuje i organizátor dopravy ROPID, a to v rámci své kampaně Nebuď jako oni! Ta je k vidění jak v MHD, tak na sociálních sítích. V minulosti ROPID představil například uličníka dvojsedavého, který svým chováním lidem brání sednout si vedle něj k oknu. Dalšími figurkami, na které čtenáři Metra rovněž hojně reagují, byli také dveřník, štěbetalka, střemhlavník, otesánek, kávovník či nástupištník.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek