metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Kubb Klub Česká republika

Běh a kolo už vás nebaví? Máme pro vás tipy na nevšední disciplíny

  5:42
Sluníčko láká k opuštění domovů, protože sportovat se smí na území okresu, a navíc bez roušky či respirátoru, pokud budete udržovat dvoumetrové rozestupy od ostatních. Na kolektivní sporty a organizované soutěže si musíme počkat, ale ve dvojici či s rodinou si zasportovat venku můžete. Chcete-li zkusit něco netradičního, stačí vám nákup vybavení nebo ho najít ve sklepě.

Pétanque
Tento sport pocházející z Francie patří mezi koulové. Hrát se dá i jeden proti jednomu. Smyslem hry je umístit kovové koule co nejblíže cíli, který tvoří dřevěná kulička, takzvané prasátko. Pétanque může hrát prakticky každý a téměř kdekoli. Stačí vám pár desítek metrů čtverečních.

Kanjam a discgolf
Na discgolf sice potřebujete hřiště se speciálními koši, na druhou stranu už jich je v Česku přes sto. Na začátek vám stačí základní disk. U kanjamu musíte mít kromě létajícího talíře dva plastové koše vzdálené od sebe 15 metrů. Hrají ideálně dva dvoučlenné týmy. Jeden člen hází od svého koše na soupeřův, kde může spoluhráč disk usměrnit. Vítězí dvojice, která první dosáhne 21 bodů.

Kubb
Vikinská hra pocházející ze Švédska se dá také hrát jeden na jednoho. Seženete ji v různých variantách. Jednoduše si někde v parku nebo na zahradě postavíte dřevěné špalíčky ve dvou řadách proti sobě. Pomocí házecího kolíku pak shazujete soupeřovy „kameny“. Na hřiště stačí plocha 5 x 8 metrů.

Spikeball
Pokud máte rádi míčové sporty, je tento ideální. Potřebujete síťovou trampolínu a míč. Ten je potřeba udržet ve vzduchu pomocí kopů, hlaviček nebo hodů, tedy jakkoli. Maximálně dvakrát si lze nahrát, ale třetí úder už musí směřovat na trampolínu. Opět jsou ideální dva dvoučlenné týmy, ale lze hrát i v jednotlivcích, třeba jako v nohejbalu. Vítězí hráč či tým, který získá dřív 21 bodů.

Strollering
Jde o cvičení s kočárkem. Nemusíte se s ním a dítětem jenom procházet, ale existují i různé kardio a posilovací cviky. Mají pomáhat především maminkám po porodu, ale zacvičit si může doslova každý.

Venkovní posilovny
V poslední době jsou čím dál populárnější workoutová hřiště, která rostou po celé republice jako houby po dešti. Veřejně přístupná zařízení i v době koronaviru mohou zlepšit vaši kondici. Jde převážně o aktivity s vlastní vahou těla. Určitě v okolí nějaké takové hřiště máte.

Kolečkové lyže
I když už není sníh a stýská se vám po lyžování, vyrazte na kolečkách. Stačí někde hladký povrch cyklostezky, třeba podél řeky, a samozřejmě kvalitní kolečkové lyže, hůlky a speciální boty.

Orientační běh a kros
Pokud nemůžete vydržet bez běhání a chcete si ho zpestřit, je ideální kros trail, tedy běh v přírodě přes různé povrchy i převýšení. Dá se ale připravit i jednoduchá forma orientačního běhu pro rodinu. Pro odlišení zkuste rádiový orientační běh, bez zakreslených kontrol, ale s vysílačem.  

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy