metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Další 2 fotografie v galerii
Běh pro Anetku | foto: ARCHIV BABETY SCHNEIDEROVÉ

Běh po celý advent jinak. Lze tak pomoct nemocným dětem

  6:00
Vánoční čas znamená pro mnoho Čechů spěch. Buďte moderní. Zastavte se a běhejte jen pro skutečně potřebné věci!

Charitativní projekt Babety Schneiderové přitahuje stále více lidí. Pomáhá těm, s nimiž se život nemazlil, a už získal přes 1,6 milionu korun. Navíc přináší dobrý pocit ze zvládnuté výzvy: Nečekat na novoroční předsevzetí a běhat celý advent.

„Každý prosinec jsem se přejídala a pak si v lednu vyčítala, kolik jsem toho zase přes Vánoce spořádala, a od ledna měla předsevzetí nežrat a sportovat,“ směje se úspěšná manažerka. Kariéra v hotelovém byznysu ji přivedla do Berlína, kde strávila rok 2014. Tehdy se rozhodla pro změnu a poprvé strávila prosinec běháním. Většinou sama, proto fotky z běhů sdílela na Facebooku a podporovala se s dalšími zapálenými běžci, především přáteli z Anglie. O rok později už ji advent zastihl doma v Praze. 

„Chtěla jsem zase běhat, protože se potom člověk cítí super. Napadlo mě vyhecovat kámoše, tak jsem založila facebookovou skupinu Adventní běhání. Nejdřív nás bylo dvacet, ale rychle se skupinka rozrostla na tři stovky. Sdíleli jsme radost ze společného běhání a byl to začátek krásné tradice. Letos se opakuje už posedmé a zapojuje se do ní přes 5800 lidí. Číslo pořád roste, což je úžasné – už nejde jen o zdravý pohyb, ale o mnohem víc.“

Babeta Schneiderová

Radost pomáhat
Cílem letošního adventu je vyběhat na řadu přístrojů pro hendikepované děti (více v boxu). „Společně se účastníme běžeckých závodů, vyběhli jsme na svítání na Sněžku, na exkurzi do pivovaru i na lívance. Je to i virtuální legrace! Když nám spadl systém s elektronickým žebříčkem pořadí běžců, lidé se fotili s opravdovými žebříky – krásně odlehčili kiks, ze kterého jsem se hroutila,“ říká pro deník Metro Babeta. Později si řekla, že by se nadšení mělo využít pro dobrou věc. Oslovila různé firmy a domluvila se, že naběhané kilometry promění na peníze. „Každá koruna, kterou firmy za úsilí běžců věnují, putuje na podporu konkrétních lidí, kteří z různých důvodů nemají lehký život.“

Běh pro Anetku

Stačí půlhodina denně!
Do Adventního běhání se může zapojit každý, i začínající běžec. Stačí se přidat k facebookové skupině s názvem Adventní běhání a v období 1. až 25. prosince každý den běžet minimálně třicet minut. Myšlenku může podpořit i ten, kdo neběhá, a to nákupem v charitativním e-shopu na AdventniBehani.cz nebo v krámku, který má otevřeno do 23. prosince v pražské pasáži Broadway v ulici Na Příkopě. Minimálně 50 korun z každé prodané věci poputuje na pomoc dětem.

„Pro adventní běžce je lepší život dětí největší odměnou. Přidejte se k nám letos také a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví nebo svařák vám pak budou chutnat ještě lépe,“ vyzývá Čechy Babeta, která má na kontě i jiné dobročinné aktivity. Například jako ředitelka hotelové sítě ubytovávala pražské bezdomovce na začátku koronavirové pandemie nebo se podílela na budování veřejných toalet v africké Ghaně. Chybějící záchody jsou tam velkým hygienickým problémem.

Češi pomáhají i během

  • Lidé v adventní čas myslí také na děti, s nimiž se osud nemazlil. Speciální ortézy na ruce pro osmiletou holčičku Miu s genetickým onemocněním – svalovou dystrofií. Také se běžci pokusí získat dostatek peněz na speciální „kočárko-cyklo-vozík“ pro osmiletou Emu, jejíž onemocnění jí značně komplikuje pohyb. Pro jedenáctiletou Anetku, desetiletého Jiříčka a dvouletou Gretku se zase bude běhat pro peníze na roční neurorehabilitace, které bohužel neproplácí pojišťovny. Příběhy všech hrdinů s hendikepem, které projekt podpořil, si můžete přečíst na webu AdventniBehani.cz.
  • Díky tomu, že si běžci navzájem fandí, jsou schopní se scházet každou středu po celý rok a za každého počasí v 6.45 hodin na běh probouzející se Prahou. 
  • Za svou charitativní činnost získala v roce 2019 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a letos také cenu Via Bona od Nadace Via. „Všechno je to kolektivní práce. Nic by nešlo bez adventních elfů – skupinky dnes třinácti nadšenců, kteří se starají o technickou i audiovizuální stránku věci, propagaci nebo účetnictví,“ vysvětluje. Říká, že ocenění si samozřejmě váží, ale bere je hlavně jako potvrzení důvěryhodnosti. „Záleží mi na tom, aby vše bylo transparentní a podporovatelé měli jistotu, že všechny darované peníze budou využity na přímou podporu dětí,“ uzavírá pro deník Metro Babeta Schneiderová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy