metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Miloš Madron | foto: Metro.cz

Běhání v zimě je nádherné, přibalte si také mobilní telefon

  5:09
Zkušený běžecký trenér a ambasador projektu Rozběháme Česko Miloš Madron se s deníkem Metro podělil o své běžecké know-how.

Někdo chce shodit kila, jiný hledá výzvu. Proč si vybrat zrovna běhání?
V první řadě by vás mělo běhání bavit, ale je pár obecných důvodů, proč to zkusit a začít běhat. Jde o relativně přístupný sport pro všechny, a pokud se dodržují určitá pravidla, má příznivý vliv na zdraví a kondici jedince.

Jak by měly vypadat první týdny tréninku?
Ze začátku bych hned nemluvil o tréninku, to až později, kdy bude sledován nějaký cíl. Zpočátku je hlavní doporučení přidávat kilometry a čas běhání postupně. Záleží na výchozí kondici, ale úplně stačí se jít obden na 30 až 50 minut proběhnout, vůbec u toho neřešit tempo či rychlost, a hlavně vnímat pozitivní energii po návratu domů.

Jak u pravidelného běhání vydržet? Jaké máte fígle?
Důležitá je pravidelnost, najít si aspoň dvakrát týdně půlhodinu na běh. Funguje mít na to parťáka nebo rovnou skupinku. Další motivací je vysnít si nějaký cíl – vzdálenost, váha, závod – a k tomu se přibližovat. Určitě doporučuju, aby běh nebyl jediný pohyb. Takže je vhodné zařadit například fitko nebo jiné cvičení. Bude se vám běhat lehčeji a dost možná se i tím vyhnete různým zraněním.

Kdy se pokusit o účast v závodě? Na jaké distanci?
To je věc osobních preferencí. Já doporučuju začít od kratších běhů 5–10 km v nějaké pěkné krajině. Postupně třeba po roce zkusit natrénovat na půlmaraton.

Jaká jsou specifika běhání v zimním období? Co byste doporučil?
Mně osobně se běhání v zimě moc líbí, je stálejší počasí a není problém s horkem. Je důležité se přiměřeně obléknout, doporučuji obléci se, jako by bylo o deset stupňů více, a pak po doběhu se převléknout do suchého a přiobléct se. Vyzdvihl bych také mít v teple nabitý mobil, nejen z důvodu bezpečnosti, ale zimní fotky jsou prostě nádherné.

Závody i laboratoř

  • Také v prosinci nebo v lednu se můžete zúčastnit běžeckých závodů, která vám nabudí adrenalin. 
  • Pražskou klasikou jsou závody pořádané Vaší ligou (5 či 10 km). Více na vaseliga.cz 
  • Speciálním tipem je běžecká laboratoř RunLab na Pankráci. Nabízejí zde 3D analýzu celého těla, která vám jasně nastíní, jak vylepšit svou běžeckou techniku.

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek