metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.

Větší foto
Miloš Madron | foto: Metro.cz

Běhání v zimě je nádherné, přibalte si také mobilní telefon

  5:09
Zkušený běžecký trenér a ambasador projektu Rozběháme Česko Miloš Madron se s deníkem Metro podělil o své běžecké know-how.

Někdo chce shodit kila, jiný hledá výzvu. Proč si vybrat zrovna běhání?
V první řadě by vás mělo běhání bavit, ale je pár obecných důvodů, proč to zkusit a začít běhat. Jde o relativně přístupný sport pro všechny, a pokud se dodržují určitá pravidla, má příznivý vliv na zdraví a kondici jedince.

Jak by měly vypadat první týdny tréninku?
Ze začátku bych hned nemluvil o tréninku, to až později, kdy bude sledován nějaký cíl. Zpočátku je hlavní doporučení přidávat kilometry a čas běhání postupně. Záleží na výchozí kondici, ale úplně stačí se jít obden na 30 až 50 minut proběhnout, vůbec u toho neřešit tempo či rychlost, a hlavně vnímat pozitivní energii po návratu domů.

Jak u pravidelného běhání vydržet? Jaké máte fígle?
Důležitá je pravidelnost, najít si aspoň dvakrát týdně půlhodinu na běh. Funguje mít na to parťáka nebo rovnou skupinku. Další motivací je vysnít si nějaký cíl – vzdálenost, váha, závod – a k tomu se přibližovat. Určitě doporučuju, aby běh nebyl jediný pohyb. Takže je vhodné zařadit například fitko nebo jiné cvičení. Bude se vám běhat lehčeji a dost možná se i tím vyhnete různým zraněním.

Kdy se pokusit o účast v závodě? Na jaké distanci?
To je věc osobních preferencí. Já doporučuju začít od kratších běhů 5–10 km v nějaké pěkné krajině. Postupně třeba po roce zkusit natrénovat na půlmaraton.

Jaká jsou specifika běhání v zimním období? Co byste doporučil?
Mně osobně se běhání v zimě moc líbí, je stálejší počasí a není problém s horkem. Je důležité se přiměřeně obléknout, doporučuji obléci se, jako by bylo o deset stupňů více, a pak po doběhu se převléknout do suchého a přiobléct se. Vyzdvihl bych také mít v teple nabitý mobil, nejen z důvodu bezpečnosti, ale zimní fotky jsou prostě nádherné.

Závody i laboratoř

  • Také v prosinci nebo v lednu se můžete zúčastnit běžeckých závodů, která vám nabudí adrenalin. 
  • Pražskou klasikou jsou závody pořádané Vaší ligou (5 či 10 km). Více na vaseliga.cz 
  • Speciálním tipem je běžecká laboratoř RunLab na Pankráci. Nabízejí zde 3D analýzu celého těla, která vám jasně nastíní, jak vylepšit svou běžeckou techniku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy