metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie
VOLBY 2022
Větší foto
Anna Šabatová je mluvčí Charty 77 a také lídryní Solidarity do nadcházejících voleb. | foto: Metro.cz

Během krize zavedeme pražskou tramvajenku za korunu, říká Anna Šabatová

  18:19
Volby 2022 - Pražské komunální volby započnou již příští pátek. Deník Metro proto přináší sérii rozhovorů s osobnostmi kandidátek těch nejsilnějších stran. Ten dnešní vedeme s nezávislou lídryní koaliční kandidátky Solidarita, která spojuje Zelené, ČSSD a dvě levicová hnutí, bývalou ombudsmankou a mluvčí Charty 77 Annou Šabatovou. „Česku velmi chybí seriózní levicová opozice. Toho pak zneužívají populisté,“ říká pro deník Metro Šabatová.

Představte nám koalici Solidarita a důvody proč by ji měli Pražané volit?
Solidaritu tvoří pražské organizace ČSSD, Zelených, Budoucnosti a Idealistů. Je to projekt, který spojuje levicové a ekologické strany. V zahraničí je to celkem běžné spojení a rozvoj evropských metropolí, jako je Vídeň, Berlín nebo Amsterdam, pod jejich vedením ukazuje, že je to spojení funkční a pro život lidí v nich prospěšný. Volit nás budou ti Pražané a Pražanky, kteří chtějí ve městě spokojeně a důstojně žít, ne jen přežívat. A městem nemyslím jenom centrum a jeho okolí, ale také sídliště na okrajích Prahy, jejichž hlas nebývá moc slyšet.

Četl jsem, že tvrdíte, že hodnoty koalice vycházejí z vašeho životního příběhu. Jak je to myšleno?
Hodnoty Solidarity jsou levicové. Chceme Prahu, která je solidární s těmi, co v ní žijí. Ne s mafiány a developery. Já se stavěla proti režimu, který utlačoval lidi před rokem 1989, a stavěla jsem se za ty potřebné i po revoluci, která přinesla také divoká léta podvodných privatizací a velmi pozvolné budování institucí právního státu. Takže mohu odpovědět, že v tomto kontextu jsem ráda, že mohu vést koalici Solidarita do voleb.

Jak vidíte možné koaliční rozložení sil v Praze?
Máme velkou obavu z koalice SPOLU a ANO. ANO se prezentuje jako levicová strana, ale jeho kandidát na primátora Patrik Nacher v rozhovorech tvrdí, že si jsou s ODS programově blízko. To působí dojmem, že jsou s ODS domluveni a že ANO zradí svoje voliče minutu po volbách. Jeden z hlavních důvodů vzniku koalice Solidarita je zabránit této koalici a pomoct vytvořit lepší. Jako jediní máme koalici s ODS zakázanou v koaliční smlouvě.

Co si myslíte o neúčasti kandidáta na primátora za SPOLU v debatách a jak hodnotíte složení jejich kandidátky?
Neúčast Bohuslava Svobody na primátorských debatách jsme komentovali ve společném dopise spolu s kandidáty na primátora za Prahu Sobě, STAN a Piráty. Možná jde o nějakou podivnou marketingovou strategii, ale nám prostě přijde divné, když na primátorské debaty chodí někdo, kdo na primátora nekandiduje. V médiích se moc neukazuje ani dvojka na kandidátce SPOLU Jiří Pospíšil, který je zase propojený s kauzou Dozimetr, nebo Jan Wolf ze čtvrtého místa kandidátky, který je pro změnu obviněn ve věci rozdělování sportovních dotací na magistrátu.

Anna Šabatová

Narodila se 23. června 1951 v Brně. Byla signatářkou Charty 77 a její mluvčí v roce 1986.

  • Celoživotně se zabývá ochranou lidských práv. V letech 2001 až 2007 byla zástupkyní veřejného ochránce práv, v letech 2008 až 2013 předsedkyní Českého helsinského výboru a v letech 2014 až 2020 veřejnou ochránkyní práv.
  • Šabatovou v roce 2007 minul postih za to, že údajně nesplnila oznamovací povinnost v případě malé Aničky. Kuriózní je, že Anička ve skutečnosti neexistuje. Vydávala se za ni tehdy dvaatřicetiletá Barbora Škrlová. Patrně trpí nemocí, kvůli níž se v roli malé Aničky cítila lépe než v reálném světě. Její známí se jí snažili opatřit novou identitu.

Jakou kandidátku nabízíte voličům vy?
Nabízí mix mladých i starších politiků, z nichž někteří mají zkušenosti z vedení pražských městských částí. Nemáme žádnou korupční kauzu. Naši kandidáti dobře vědí, do čeho jdou, a když se podíváte na náš program, uvidíte, že máme řešení jak krátkodobá, tedy určena pro tuto krizi, tak dlouhodobá, zaměřená na bytovou politiku či zmírnění dopadů klimatické krize.

Jak by vypadala Praha pod vaším vedením?
Jako bohaté město, které myslí na potřeby všech svých obyvatel. My si uvědomujeme, že v Praze je řada lidí s nadprůměrnými příjmy. Většina Pražanů a Pražanek ale chodí do práce za příjem průměrný a někdy podprůměrný. Je potřeba, aby tito lidé věděli, že mají na magistrátu zastání, že právě oni tvoří to, čím Praha je.

Co nabízíte Pražanům, kteří už nezvládají platit složenky v důsledku vysoké inflace, cen potravin a energií?
Nabízíme náš balíček proti vládní drahotě. Myslíme na rodiny, ale i na seniory. Chceme vykoupit zahraniční akcionáře Pražské energetiky a Pražských vodovodů a kanalizací a dostat obě firmy pod plnou kontrolu města. Zisk z drahých energií tak budeme moct poslat v krizi Pražanům a zamezíme také růstu cen vodného a stočného. Každému potřebnému seniorovi nad 65 let pošleme měsíčně pět tisíc korun jako příspěvek na kompenzaci dopadů krize. Po dobu krize také zavedeme školní obědy a výlety pro děti zdarma, na školní kroužky poskytneme dotaci dva a půl tisíce ročně a zrušíme platbu školkovného, abychom zmírnili dopady zdražování na rodiny. Dočasně také zavedeme Lítačku za korunu.

To myslíte vážně?
Ano. Chceme se také postarat o lidi se zdravotním postižením s nízkými příjmy a nakupovat po dobu krize za pět milionů korun měsíčně jídlo do potravinových bank, které mu najdou příjemce. Chceme myslet skutečně na každého, kdo v Praze žije.

V minulosti jste byla nařčena, že jste nesplnila oznamovací povinnost. Coby někdejší zástupkyně ombudsmana jste měla podle ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2006 kontaktovat sociální pracovníky poté, co jste se seznámila s příběhem údajné třináctileté Aničky. Jak to tehdy bylo?
V době, kdy jsem se dozvěděla o případu Anička, nic nenasvědčovalo tomu, že by šlo o některou ze skutečností uvedených v zákoně. Ombudsman i jeho zástupce jsou povinni zachovávat mlčenlivost o věcech zjištěných při výkonu své funkce (o kauze více v boxu – pozn. redakce).

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek