metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Gerald Power
Větší foto
Gerald Power | foto: Metro.cz

Belfast sleduje novou „čáru“, obavy rostou

15. února 2021  5:22 David Halatka Metro.cz
Šest týdnů po brexitu je situace Severního Irska čím dál zamotanější.

Historie Severního Irska s centrem v Belfastu se začala psát na jaře 1921. Neměla nouzi o dramata, stres i úmrtí, spojovaná s Irskou republikánskou armádou. Ta hlavně v 70. a 80. letech minulého století nevybíravě bojovala s faktem, že Severní Irsko ovládá Velká Británie.

Více o dějinách severoirského fenoménu si přečtete v přilehlém boxu. Nyní se pojďme podívat na to, co se Severním Irskem provádí brexit a zda nehrozí návrat neporozumění a násilí.

Průvodcem nám bude irský pedagog Gerald Power, aktuálně působící na pražské Anglo-American University.

Přibližte prosím situaci na severoirsko-irské hranici.

Díky severoirskému protokolu sjednanému mezi Velkou Británií, Evropskou unií a Irskou republikou žádná tvrdá hranice mezi severem a jihem být nemusí. Z praktického hlediska je Severní Irsko ústavně součástí Spojeného království, ale zůstává uvnitř evropské celní unie.

V čem je zakopaný pes?

Evropská Unie v zájmu zachování celistvosti své celní unie a vnitřního trhu vyžaduje od britské vlády uvalení celních kontrol na obchod mezi ostrovem Velká Británie a Severním Irskem. Prakticky tedy mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království existuje hranice. Obchodní hranice.

Co vše z toho vyvěrá?

Uvalení celních kontrol v Severním Irsku působí sklíčenost, frustraci a zlost. Jejich zavedení vede ke zpožděním a nárůstu byrokracie. Mnohé britské firmy se navíc rozhodly, že relativně malý severoirský trh nestojí za námahu, a už se neobtěžují vyvážet sem své zboží. Regály v supermarketech zůstaly prázdné a společnosti jako Amazon říkají severoirským zákazníkům, že jejich objednávky nemohou uspokojit.

Hrozí reálně určitý návrat do neklidné historie?

Pocity marnosti vedou ke graffiti útokům na celnice a ohrožení osobní bezpečnosti zaměstnanců celní správy. Hra s ohněm musí do budoucna ustoupit kompromisu – a to dříve, než nastane kritický okamžik a znovu zavládne extremismus a násilí.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy