metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
Gerald Power | foto: Metro.cz

Belfast sleduje novou „čáru“, obavy rostou

  5:22
Šest týdnů po brexitu je situace Severního Irska čím dál zamotanější.

Historie Severního Irska s centrem v Belfastu se začala psát na jaře 1921. Neměla nouzi o dramata, stres i úmrtí, spojovaná s Irskou republikánskou armádou. Ta hlavně v 70. a 80. letech minulého století nevybíravě bojovala s faktem, že Severní Irsko ovládá Velká Británie.

Více o dějinách severoirského fenoménu si přečtete v přilehlém boxu. Nyní se pojďme podívat na to, co se Severním Irskem provádí brexit a zda nehrozí návrat neporozumění a násilí.

Průvodcem nám bude irský pedagog Gerald Power, aktuálně působící na pražské Anglo-American University.

Přibližte prosím situaci na severoirsko-irské hranici.

Díky severoirskému protokolu sjednanému mezi Velkou Británií, Evropskou unií a Irskou republikou žádná tvrdá hranice mezi severem a jihem být nemusí. Z praktického hlediska je Severní Irsko ústavně součástí Spojeného království, ale zůstává uvnitř evropské celní unie.

V čem je zakopaný pes?

Evropská Unie v zájmu zachování celistvosti své celní unie a vnitřního trhu vyžaduje od britské vlády uvalení celních kontrol na obchod mezi ostrovem Velká Británie a Severním Irskem. Prakticky tedy mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království existuje hranice. Obchodní hranice.

Co vše z toho vyvěrá?

Uvalení celních kontrol v Severním Irsku působí sklíčenost, frustraci a zlost. Jejich zavedení vede ke zpožděním a nárůstu byrokracie. Mnohé britské firmy se navíc rozhodly, že relativně malý severoirský trh nestojí za námahu, a už se neobtěžují vyvážet sem své zboží. Regály v supermarketech zůstaly prázdné a společnosti jako Amazon říkají severoirským zákazníkům, že jejich objednávky nemohou uspokojit.

Hrozí reálně určitý návrat do neklidné historie?

Pocity marnosti vedou ke graffiti útokům na celnice a ohrožení osobní bezpečnosti zaměstnanců celní správy. Hra s ohněm musí do budoucna ustoupit kompromisu – a to dříve, než nastane kritický okamžik a znovu zavládne extremismus a násilí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek