metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 19 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.

Větší foto
Gerald Power | foto: Metro.cz

Belfast sleduje novou „čáru“, obavy rostou

  5:22
Šest týdnů po brexitu je situace Severního Irska čím dál zamotanější.

Historie Severního Irska s centrem v Belfastu se začala psát na jaře 1921. Neměla nouzi o dramata, stres i úmrtí, spojovaná s Irskou republikánskou armádou. Ta hlavně v 70. a 80. letech minulého století nevybíravě bojovala s faktem, že Severní Irsko ovládá Velká Británie.

Více o dějinách severoirského fenoménu si přečtete v přilehlém boxu. Nyní se pojďme podívat na to, co se Severním Irskem provádí brexit a zda nehrozí návrat neporozumění a násilí.

Průvodcem nám bude irský pedagog Gerald Power, aktuálně působící na pražské Anglo-American University.

Přibližte prosím situaci na severoirsko-irské hranici.

Díky severoirskému protokolu sjednanému mezi Velkou Británií, Evropskou unií a Irskou republikou žádná tvrdá hranice mezi severem a jihem být nemusí. Z praktického hlediska je Severní Irsko ústavně součástí Spojeného království, ale zůstává uvnitř evropské celní unie.

V čem je zakopaný pes?

Evropská Unie v zájmu zachování celistvosti své celní unie a vnitřního trhu vyžaduje od britské vlády uvalení celních kontrol na obchod mezi ostrovem Velká Británie a Severním Irskem. Prakticky tedy mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království existuje hranice. Obchodní hranice.

Co vše z toho vyvěrá?

Uvalení celních kontrol v Severním Irsku působí sklíčenost, frustraci a zlost. Jejich zavedení vede ke zpožděním a nárůstu byrokracie. Mnohé britské firmy se navíc rozhodly, že relativně malý severoirský trh nestojí za námahu, a už se neobtěžují vyvážet sem své zboží. Regály v supermarketech zůstaly prázdné a společnosti jako Amazon říkají severoirským zákazníkům, že jejich objednávky nemohou uspokojit.

Hrozí reálně určitý návrat do neklidné historie?

Pocity marnosti vedou ke graffiti útokům na celnice a ohrožení osobní bezpečnosti zaměstnanců celní správy. Hra s ohněm musí do budoucna ustoupit kompromisu – a to dříve, než nastane kritický okamžik a znovu zavládne extremismus a násilí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám