metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Další 2 fotografie v galerii
Záhřebská ulice prošla v roce 2004 rekonstrukcí, během níž se kácely stromy. | foto: Belgická žije

Belgickou ulici chceme zelenou! Lidé protestují proti kácení stromů na Vinohradech

  6:00,  aktualizováno  13:45
V Belgické ulici na Vinohradech má být pokáceno 72 ze 75 stromů. To se místním nelíbí, mají obavy z nešetrného zásahu do městské zeleně. Rozjeli proto petici za jejich záchranu. „Plánované plošné kácení stromořadí by nenávratně zničilo výjimečnou atmosféru ulice, zhoršilo životní prostředí pro obyvatele a také poškodilo podnikatele a majitele nemovitostí,“ uvedl pro deník Metro Martin Švihla, který petici organizuje na stránce belgicka-zije.cz.

Ulici považuje Švihla za jednu z nejhezčích na Vinohradech právě i díky stromům. „Bydlíme tady s mojí ženou a tříletou dcerou, provozujeme malou rodinnou kavárnu, jsme tady doma. Proto spolu se sousedy a podporou dalších lidí prosazujeme zachování stromořadí a jeho postupnou obnovu,“ dodává. Zatím zeleně vypadá současná Belgická ulice v porovnání se Záhřebskou, kde podle organizátorů petice nedělají nové stromky žádný stín ani po deseti letech.

Současná Belgická ulice v porovnání se Záhřebskou, kde nové stromky nedělají...

Současná Belgická ulice v porovnání se Záhřebskou, kde nové stromky nedělají žádný stín ani po 10 letech.

Technická správa komunikací podala žádost o kácení stromů na příslušném úřadu městské části Praha 2, na základě které bylo zahájeno správní řízení. „Nicméně v tuto chvíli je správní řízení přerušené z důvodu nedodání všech potřebných dokladů k vydání rozhodnutí v dané věci uvedla vedoucí oddělení ochrany životního prostředí Ivana Kopáčková. „V rámci tohoto správního řízení byla předložena i projektová dokumentace s budoucí úpravou,“ dodala bez dalšího upřesnění.

Belgická ulice

Belgická ulice

Žádost na kácení 72 stromů podala letos v únoru Technická správa komunikací na odbor životního prostředí Prahy 2. „A to na základě dendrologického průzkumu zpracovaného v roce 2013. Polovina stromů  byla v průzkumu označena za havarijní, respektive neperspektivní,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Projekt obnovy stromořadí byl zpracován jako součást akce Kompletní rekonstrukce Belgická. „Bylo zde navrženo vysadit 78 stromů nových,“ podotkla mluvčí. Od dubna je řízení přerušeno, protože se do něj zapojilo občanské sdružení. „Do dnešního dne  zatím k posunu nedošlo,“ dodala Lišková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy