metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 3 fotografie v galerii
Matt Damon | foto: CinemArt

Benzin teče i v kině. Závodnické filmy baví diváky již od šedesátých let

  10:29
Závratná rychlost, adrenalin kolující v žilách, nezkrotná touha po vítězství. To jsou obvyklé ingredience, které na plátnech kin neodmyslitelně patří k závodnickým filmům. Včera vtrhl do tuzemských kin nový přírůstek tohoto žánru – životopisný film Le Mans ’66. Ten mapuje události z roku 1966, kdy se na slavném stejnojmenném závodním okruhu setkaly dva fenomény automobilového světa – Ferrari a Ford.

Podle reakcí prvních diváků se zdá, že tvůrci servírují nadčasový příběh ze zákulisí jednoho z nejslavnějších závodů všech dob. „V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě, 24 hodin Le Mans. Po největším triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér,“ popisuje český distributor – společnost CinemArt – děj snímku.

Ikonická filmová auta

  • V roce 1998 vypadl z dílny producenta Luka Bessona komediální francouzský snímek Taxi. Taxikář Daniel v něm prohání ulicemi Marseille svůj upravený peugeot. Ten se stal legendou.
  • Ještě ikoničtější je DeLorean DMC-12. V tomto upraveném voze lze ve filmu Návrat do budoucnosti (1985) cestovat časem. 

Shelbyho poté okolnosti dovedou ke spolupráci s týmem, do něhož patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampion Ken Miles (Christian Bale). Ten je nejen špičkový závodník, ale také nesnesitelně arogantní a naprosto nekompromisní člověk. „A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II., aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodne, že se pomstí Enzovi Ferrarimu za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company,“ dodává CinemArt a vysvětluje, že se tak na plátně střetnou vozy stáje Ferrari s malým týmem a jejich vozem Ford GT40.

Noví Rivalové
Nepočítáme-li snímky z filmové série Rychle a zběsile, jejíž pokračování se z klasických závodnických filmů přetavila spíše v sympatická akční béčka, žánr závodnických trháků naposled ožil na plátnech v roce 2013. Režisér Ron Howard tehdy uvedl do kin perfektní Rivaly. Film vyprávějící příběh dvou soků – perfekcionisty Nikiho Laudy a živelného Jamese Hunta, kteří spolu v roce 1976 sváděli souboj o titul mistra světa – tehdy udělal radost i těm, kterým závodnické filmy do té doby nic neříkaly. O jeden z předešlých neúspěšných pokusů ztvárnit svět formule 1 se totiž na stříbrném plátně snažil také Sylvester Stallone se svým filmem Formule! Životopisný film Le Mans ’66 je nyní naštěstí přirovnáván právě k Rivalům.

Zákruty nejen na plátně, ale i v ději
Výběr významných závodnických snímků, které vývoj žánru výrazně ovlivnily, je poměrně dlouhý. Mezi klasiky nyní patří například snímky jako Stroker Ace (1983) s Burtem Reynoldsem, Grand Prix (1966) s Jamesem Garnerem, původní Le Mans (1971) se Stevem McQueenem či Bouřlivé dny (1990) s Tomem Cruisem a Nicole Kidman v hlavních rolích. Mezi novodobé zábavné trháky patří již zmiňované Rychle a zběsile (první díl vznikl v roce 2001), komedie Můj auťák brouk (2005), sci-fi béčko Rallye smrti (2008) či animovaná pohádka Auta (2006). Slavná honička, která se zaryla do srdcí diváků, se odehrála také ve filmu Bullitův případ z roku 1968. V kaskádovitých ulicích San Franciska si to tehdy rozdaly legendární vozy Ford Mustang 390 GT a slavný Dodge Charger R/T 400. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek