metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Matt Damon
Další 3 fotografie v galerii
Matt Damon | foto: CinemArt

Benzin teče i v kině. Závodnické filmy baví diváky již od šedesátých let

15. listopadu 2019  10:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Závratná rychlost, adrenalin kolující v žilách, nezkrotná touha po vítězství. To jsou obvyklé ingredience, které na plátnech kin neodmyslitelně patří k závodnickým filmům. Včera vtrhl do tuzemských kin nový přírůstek tohoto žánru – životopisný film Le Mans ’66. Ten mapuje události z roku 1966, kdy se na slavném stejnojmenném závodním okruhu setkaly dva fenomény automobilového světa – Ferrari a Ford.

Podle reakcí prvních diváků se zdá, že tvůrci servírují nadčasový příběh ze zákulisí jednoho z nejslavnějších závodů všech dob. „V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě, 24 hodin Le Mans. Po největším triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér,“ popisuje český distributor – společnost CinemArt – děj snímku.

Ikonická filmová auta

  • V roce 1998 vypadl z dílny producenta Luka Bessona komediální francouzský snímek Taxi. Taxikář Daniel v něm prohání ulicemi Marseille svůj upravený peugeot. Ten se stal legendou.
  • Ještě ikoničtější je DeLorean DMC-12. V tomto upraveném voze lze ve filmu Návrat do budoucnosti (1985) cestovat časem. 

Shelbyho poté okolnosti dovedou ke spolupráci s týmem, do něhož patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampion Ken Miles (Christian Bale). Ten je nejen špičkový závodník, ale také nesnesitelně arogantní a naprosto nekompromisní člověk. „A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II., aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodne, že se pomstí Enzovi Ferrarimu za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company,“ dodává CinemArt a vysvětluje, že se tak na plátně střetnou vozy stáje Ferrari s malým týmem a jejich vozem Ford GT40.

Noví Rivalové
Nepočítáme-li snímky z filmové série Rychle a zběsile, jejíž pokračování se z klasických závodnických filmů přetavila spíše v sympatická akční béčka, žánr závodnických trháků naposled ožil na plátnech v roce 2013. Režisér Ron Howard tehdy uvedl do kin perfektní Rivaly. Film vyprávějící příběh dvou soků – perfekcionisty Nikiho Laudy a živelného Jamese Hunta, kteří spolu v roce 1976 sváděli souboj o titul mistra světa – tehdy udělal radost i těm, kterým závodnické filmy do té doby nic neříkaly. O jeden z předešlých neúspěšných pokusů ztvárnit svět formule 1 se totiž na stříbrném plátně snažil také Sylvester Stallone se svým filmem Formule! Životopisný film Le Mans ’66 je nyní naštěstí přirovnáván právě k Rivalům.

Fotogalerie

Zákruty nejen na plátně, ale i v ději
Výběr významných závodnických snímků, které vývoj žánru výrazně ovlivnily, je poměrně dlouhý. Mezi klasiky nyní patří například snímky jako Stroker Ace (1983) s Burtem Reynoldsem, Grand Prix (1966) s Jamesem Garnerem, původní Le Mans (1971) se Stevem McQueenem či Bouřlivé dny (1990) s Tomem Cruisem a Nicole Kidman v hlavních rolích. Mezi novodobé zábavné trháky patří již zmiňované Rychle a zběsile (první díl vznikl v roce 2001), komedie Můj auťák brouk (2005), sci-fi béčko Rallye smrti (2008) či animovaná pohádka Auta (2006). Slavná honička, která se zaryla do srdcí diváků, se odehrála také ve filmu Bullitův případ z roku 1968. V kaskádovitých ulicích San Franciska si to tehdy rozdaly legendární vozy Ford Mustang 390 GT a slavný Dodge Charger R/T 400. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám