metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Další 3 fotografie v galerii
Matt Damon | foto: CinemArt

Benzin teče i v kině. Závodnické filmy baví diváky již od šedesátých let

  10:29
Závratná rychlost, adrenalin kolující v žilách, nezkrotná touha po vítězství. To jsou obvyklé ingredience, které na plátnech kin neodmyslitelně patří k závodnickým filmům. Včera vtrhl do tuzemských kin nový přírůstek tohoto žánru – životopisný film Le Mans ’66. Ten mapuje události z roku 1966, kdy se na slavném stejnojmenném závodním okruhu setkaly dva fenomény automobilového světa – Ferrari a Ford.

Podle reakcí prvních diváků se zdá, že tvůrci servírují nadčasový příběh ze zákulisí jednoho z nejslavnějších závodů všech dob. „V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě, 24 hodin Le Mans. Po největším triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér,“ popisuje český distributor – společnost CinemArt – děj snímku.

Ikonická filmová auta

  • V roce 1998 vypadl z dílny producenta Luka Bessona komediální francouzský snímek Taxi. Taxikář Daniel v něm prohání ulicemi Marseille svůj upravený peugeot. Ten se stal legendou.
  • Ještě ikoničtější je DeLorean DMC-12. V tomto upraveném voze lze ve filmu Návrat do budoucnosti (1985) cestovat časem. 

Shelbyho poté okolnosti dovedou ke spolupráci s týmem, do něhož patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampion Ken Miles (Christian Bale). Ten je nejen špičkový závodník, ale také nesnesitelně arogantní a naprosto nekompromisní člověk. „A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II., aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodne, že se pomstí Enzovi Ferrarimu za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company,“ dodává CinemArt a vysvětluje, že se tak na plátně střetnou vozy stáje Ferrari s malým týmem a jejich vozem Ford GT40.

Noví Rivalové
Nepočítáme-li snímky z filmové série Rychle a zběsile, jejíž pokračování se z klasických závodnických filmů přetavila spíše v sympatická akční béčka, žánr závodnických trháků naposled ožil na plátnech v roce 2013. Režisér Ron Howard tehdy uvedl do kin perfektní Rivaly. Film vyprávějící příběh dvou soků – perfekcionisty Nikiho Laudy a živelného Jamese Hunta, kteří spolu v roce 1976 sváděli souboj o titul mistra světa – tehdy udělal radost i těm, kterým závodnické filmy do té doby nic neříkaly. O jeden z předešlých neúspěšných pokusů ztvárnit svět formule 1 se totiž na stříbrném plátně snažil také Sylvester Stallone se svým filmem Formule! Životopisný film Le Mans ’66 je nyní naštěstí přirovnáván právě k Rivalům.

Zákruty nejen na plátně, ale i v ději
Výběr významných závodnických snímků, které vývoj žánru výrazně ovlivnily, je poměrně dlouhý. Mezi klasiky nyní patří například snímky jako Stroker Ace (1983) s Burtem Reynoldsem, Grand Prix (1966) s Jamesem Garnerem, původní Le Mans (1971) se Stevem McQueenem či Bouřlivé dny (1990) s Tomem Cruisem a Nicole Kidman v hlavních rolích. Mezi novodobé zábavné trháky patří již zmiňované Rychle a zběsile (první díl vznikl v roce 2001), komedie Můj auťák brouk (2005), sci-fi béčko Rallye smrti (2008) či animovaná pohádka Auta (2006). Slavná honička, která se zaryla do srdcí diváků, se odehrála také ve filmu Bullitův případ z roku 1968. V kaskádovitých ulicích San Franciska si to tehdy rozdaly legendární vozy Ford Mustang 390 GT a slavný Dodge Charger R/T 400. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek