metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.
Telefonování za volantem je jedním z nejčastějších prohřešků. | foto: MAFRA

Bez pásů či bez sedačky. Nezodpovědní rodiče často vědomě riskují zdraví a životy svých dětí

  10:43
Na silnicích ke denně k vidění ledacos. Třeba když na místě řidiče sice sedí dospělý muž, ovšem volant třímá asi čtyřleté dítě sedící na jeho klíně.

Nejen dopravní policisté se někdy nestačí divit, co všechno je na silnicích možné. Mobilní telefon v ruce řidiče je možná tím nejmenším prohřeškem, se kterým si lidé moc starostí nedělají. Horší je, když se vozovka stane místem prvních řidičských zkušeností pro ty, kteří ještě na „vůdčí list“ nemají nárok.

Nachytat. Vyfotit. Ale na hlídkování není čas
„Jednou za čas jsme svědky toho, že naší ulicí, bývá to spíš o víkendech, projíždí bílá dodávka, tatínek má na klíně malého kluka a jezdí sem a tam,“ stěžuje si starší manželský pár z pražského Chodova. Vůz tak podle nich jezdívá ulicí prý už nějakou dobu, chlapec rozhodně nesedí za volantem poprvé. „Je to tady docela úzké, auta parkují po obou stranách, kdyby mu tam někdo vběhl, tak si neumím představit, jak by to ten tatínek ukočíroval,“ říká rezignovaně senior s tím, že už se na věc ptal strážníků.

„Prý by ho museli nachytat při jízdě nebo by ho musel alespoň někdo vyfotit, jenže to bych já asi nezvládl a také nikdy předem nevíme, kdy tu zase bude tu autoškolu provozovat,“ dodává muž.

Pokuty ano, podrobnosti se ale nearchivují
Příkladů rizikového chování v autě můžeme denně vídat hodně. I když vyhláška určuje, jak velké dítě může například sedět na místě spolujezdce (viz box), rodiče to nedodržují. I když dítě upoutají bezpečnostním pásem, bez podsedáku mívá popruh někde kolem krku, což může být při havárii pro malého človíčka fatální. I přes pravidelné informování stále řidiči převážejí dítě zcela neupoutané, především při kratších jízdách „za roh“.

„Dlouhodobé statistiky takových prohřešků se bohužel nevedou,“ říká Eva Červenková z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství Policie v Plzni. Hlídky se s dětmi mimo dětskou sedačku nebo neupoutanými setkávají. „Přestupky evidujeme, vztahuje se na to paragraf šest zákona o silničním provozu, ale v záznamu už přesný popis situace není,“ doplňuje policejní mluvčí.

Nejčastěji na takové prohřešky přicházejí dopravní policisté při pravidelných dopravních akcích. „Ojediněle na dítě bez sedačky či pásů narazíme, ale podrobnosti už v záznamech také nemíváme,“ říká k problematice nedbalých rodičů-řidičů Libor Hejtman, mluvčí policejního sboru z Olomouckého kraje. 

Dítě bez řidičáku? Pozor si dejte na polních cestách

Nejčastěji potkávají teenagery bez řidičáků za volantem policisté na severní Moravě.

  • Na čtrnáctiletého řidiče narazila ostravská policejní hlídka. Při kontrole vyšlo najevo, že v autě jsou další děti ve věku od 13 do 17 let. Jednalo se o čtvrtý případ za čtvrtletí. V jednom případě se dětský řidič pokoušel policistům ujet.
  • Rekordní jízdu s dítětem na klíně eviduje slovenská policie. Na dálnici D1 už na slovenské straně hranice nachytala v místě, kde byla povolená jen devadesátka, řidiče, který se tudy řítil rychlostí více než 140 km/h. Když ho stavěli, měl na klíně malé dítě.
  • Podle jednoho z průzkumů Generali České pojišťovny usedlo za volant ještě před získáním řidičáku přes 40 procent Čechů. V devadesáti procentech nejeli sami a nejčastěji je jejich spolujezdcem někdo z rodičů.
  • Více než šedesát procent nezletilých šoférů potkáte na polních cestách, téměř třicet procent na parkovištích a asi pětinu na méně rušných silnicích.
  • Rekord, který neorganizovala pelhřimovská agentura Dobrý den, zaznamenala jihočeská policie. Přistihla malý osobní vůz, který převážel 11 osob včetně řidiče. Pro dva nebylo místo uvnitř, vezli se proto na střeše a na přední kapotě.
  • Kdysi platilo, že na předním sedadle nesmí sedět dítě mladší 12 let. Současná vyhláška stanoví jen minimální váhovou kategorii, a to 36 kilogramů. Platí i výškový limit, a to 150 centimetrů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy