metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Výroba reflexních prvků ve Dvoře Králové (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bez reflexního prvku máte u pojišťovna smůlu

  11:47
Zraněný chodec bez povinné odrazky: nehodu sice nezpůsobil, peníze z pojistky stejně nedostane.

Stačí jedno blesknutí

  • Na trhu je k dostání řada reflexních prvků. Podle BESIP některé z nich odráží světlo až 50krát hůř než ty nejlepší.
  • Laik ale sám nedokáže rozpoznat, který prvek odráží světlo dobře a který ne.
  • Odborníci proto lidem radí jednoduchý trik. Orientačně lze míru odrazivosti zjistit například pomocí fotoaparátu s bleskem. Pokud prvek na fotce září, je kvalitní.

Je tu prosinec. Jeden z nejkritičtějších měsíců co do nehodovosti chodců. BESIP proto připomíná, že by lidé měli nosit reflexní prvky.

„Lidé si neuvědomují, že snížená viditelnost není jen tma nebo soumrak či svítání, ale povinnost používání reflexních prvků platí i za denního světla, protože často třeba hustě prší, sněží nebo je mlha,“ připomíná Martin Farář, šéf BESIP.

S novinkou v zákoně se letos změnil i přístup tuzemských soudů a pojišťoven. Pokud se dnes chodec za snížené viditelnosti stane účastníkem dopravní nehody a nebude mít na sobě reflexní prvek, hrozí, že mu pojišťovna nemusí nic proplatit.

„A nemusí jít jenom o případy, kdy je chodec viníkem nehody. Pokud totiž nesplnil svou povinnost a neměl na sobě reflexní prvek, policie do protokolu nehody zapíše, že měl chodec na zavinění podíl. K tomu samozřejmě pojišťovna také přihlíží,“ říká advokát Jan Černý.

V podobném duchu mluví také Libor Beran z pojišťovny Allianz. „Když je chodec za snížené viditelnosti účastníkem nehody a nemá reflexní prvek, tak mu pojišťovna nemusí zranění proplatit. Podobné je to i v případě, kdy má prvek špatně umístěný, například na batohu, takže není vidět zepředu,“ varuje Beran.

Zákon totiž hovoří o tom, že prvky mají být umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu. Páska na batohu to nesplňuje. „Každá nehoda je posuzována individuálně. Ovšem pokud se prokáže přímá souvislost mezi tím, že chodec nesplnil svou zákonnou povinnost, a nehodou, pak může být řidič zcela zbaven viny nebo je chodec označen jako spoluviník nehody,“ varuje advokát.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek