metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 14 °C

Čtvrtek, 25. února 2021. Svátek má Liliana.
Výroba reflexních prvků ve Dvoře Králové (ilustrační snímek)
Výroba reflexních prvků ve Dvoře Králové (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bez reflexního prvku máte u pojišťovna smůlu

7. prosince 2016  11:47 Marek Hýř Metro.cz
Zraněný chodec bez povinné odrazky: nehodu sice nezpůsobil, peníze z pojistky stejně nedostane.

Stačí jedno blesknutí

  • Na trhu je k dostání řada reflexních prvků. Podle BESIP některé z nich odráží světlo až 50krát hůř než ty nejlepší.
  • Laik ale sám nedokáže rozpoznat, který prvek odráží světlo dobře a který ne.
  • Odborníci proto lidem radí jednoduchý trik. Orientačně lze míru odrazivosti zjistit například pomocí fotoaparátu s bleskem. Pokud prvek na fotce září, je kvalitní.

Je tu prosinec. Jeden z nejkritičtějších měsíců co do nehodovosti chodců. BESIP proto připomíná, že by lidé měli nosit reflexní prvky.

„Lidé si neuvědomují, že snížená viditelnost není jen tma nebo soumrak či svítání, ale povinnost používání reflexních prvků platí i za denního světla, protože často třeba hustě prší, sněží nebo je mlha,“ připomíná Martin Farář, šéf BESIP.

S novinkou v zákoně se letos změnil i přístup tuzemských soudů a pojišťoven. Pokud se dnes chodec za snížené viditelnosti stane účastníkem dopravní nehody a nebude mít na sobě reflexní prvek, hrozí, že mu pojišťovna nemusí nic proplatit.

„A nemusí jít jenom o případy, kdy je chodec viníkem nehody. Pokud totiž nesplnil svou povinnost a neměl na sobě reflexní prvek, policie do protokolu nehody zapíše, že měl chodec na zavinění podíl. K tomu samozřejmě pojišťovna také přihlíží,“ říká advokát Jan Černý.

V podobném duchu mluví také Libor Beran z pojišťovny Allianz. „Když je chodec za snížené viditelnosti účastníkem nehody a nemá reflexní prvek, tak mu pojišťovna nemusí zranění proplatit. Podobné je to i v případě, kdy má prvek špatně umístěný, například na batohu, takže není vidět zepředu,“ varuje Beran.

Zákon totiž hovoří o tom, že prvky mají být umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu. Páska na batohu to nesplňuje. „Každá nehoda je posuzována individuálně. Ovšem pokud se prokáže přímá souvislost mezi tím, že chodec nesplnil svou zákonnou povinnost, a nehodou, pak může být řidič zcela zbaven viny nebo je chodec označen jako spoluviník nehody,“ varuje advokát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Nahlášeno, uklizeno. Popeláři za přeplněný koš nemohli

Místo po úklidu
vydáno 24. února 2021  16:00

Deník Metro vyřešil prosbu čtenáře, kterého štvala lenost sousedů.   celý článek

Mosty, lávka a schodiště, která nikam nevedou

Jižní Město. Nedokončená lávka Praha? Aha!
vydáno 24. února 2021  11:38

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Lidé očkování chtějí, ale systém selhává, shodli se praktici

Praktický lékař Jiří Pražák.
vydáno 24. února 2021  7:58

Pandemie zaměstnává naplno i praktické doktory. Kromě běžných kontrol vyšetřují své pacienty i po telefonu a ordinační hodiny se mnohdy protáhnou. Podle...  celý článek

Vaše fotky z Prahy