metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Nejdřív auto nastříkat a nechat působit...
Další 2 fotografie v galerii
Nejdřív auto nastříkat a nechat působit... | foto: Metro.cz

Bez vody! Nechali jsme si umýt auto od firmy, do které vkládá naděje tenisová legenda

25. dubna 2019  12:10 Petr Holeček Metro.cz
Možná jste začátkem dubna zaznamenali zprávu, že se bývalý tenista Radek Štěpánek angažuje v projektu No-H2O, který nabízí ruční mytí aut bez použití vody. Do české franšízy této irské společnosti vstupuje jako akcionář.

Deník Metro se rozhodl netradiční myčku vyzkoušet. Nepřijeli jsme do pobočky v garážích DBK na pražské Budějovické, ale nechali jsme „myčku“ přijet za námi.

Dohodnutý čas v devět ráno dodrželi dva sympaťáci s předstihem. A skutečně, z dodávky vyskládali akorát dva rozprašovače a několik utěrek. „Ten přípravek vytvoří kolem nečistot obal a utěrkami z mikrovláken ho pak odstraníme. Naší metodou ušetříme až 135 litrů vody na auto,“ komentuje technologii čištění Michaela Hrábková ze společnosti No-H20. 

Jak to funguje

  • Přípravky této firmy si můžete koupit i domů. Vytvoří kolem nečistot obal a utěrkami z mikrovláken je setřete. Obsahují i přírodní karnaubský vosk.
  • Největší výhodu zažijí majitelé luxusních aut. Nečistoty totiž tato metoda odstraní bez poškrábání. Lak získá lesk a ochranu i proti UV záření. Automobilové laky nových aut jsou totiž stále citlivější, proto jim více vadí kartáče klasické myčky. 
  • Společnost NO-H20 vznikla v Irsku v roce 2007. Za jejím vznikem stojí úspěšný automobilový závodník GT3 Emmet O’Brien, který říká, že lze čistit prakticky všechno bez použití vody. 
  • Mycí cyklus v klasické myčce stojí od 120 do 250 korun. Mnoho z nich přitom vyměnilo nešetrné kartáče z polyetylenových žíní za měkké pěnové. 

Nejde podle ní přitom o nebezpečnou chemii, přípravky jsou biologicky rozložitelné a neobsahují žádná rozpouštědla ani kyseliny. Odpuzují nečistoty, vodu i prachové částice a snižují statickou přilnavost. „Do přípravku na leštění karoserie přidáváme přírodní karnaubský vosk, jeden z nejkvalitnějších přírodních materiálů na voskování karoserie,“ doplňuje Michaela.

Není divu, že se tenistovi Štěpánkovi tenhle systém líbí. Kromě myčky bez vody pracuje na dalších ekologických projektech, řeší úsporu elektrické energie nebo aditiva do paliv. „Každý ušetřený litr se počítá,“ říká.

Ani ne za půl hodiny je auto čisté. A třebaže jsme si dali naschvál umýt starý vůz z roku 2001, jeho karoserie se opravdu blýská. Bez vody nám umyli i disky a pneumatiky. Cena? 690 korun, přičemž v případě mobilního mytí účtuje firma příplatek 150 korun za dojezd. A ušetřili jsme 135 litrů vody!

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám