metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita

Další 2 fotografie v galerii
Nejdřív auto nastříkat a nechat působit... | foto: Metro.cz

Bez vody! Nechali jsme si umýt auto od firmy, do které vkládá naděje tenisová legenda

  12:10
Možná jste začátkem dubna zaznamenali zprávu, že se bývalý tenista Radek Štěpánek angažuje v projektu No-H2O, který nabízí ruční mytí aut bez použití vody. Do české franšízy této irské společnosti vstupuje jako akcionář.

Deník Metro se rozhodl netradiční myčku vyzkoušet. Nepřijeli jsme do pobočky v garážích DBK na pražské Budějovické, ale nechali jsme „myčku“ přijet za námi.

Dohodnutý čas v devět ráno dodrželi dva sympaťáci s předstihem. A skutečně, z dodávky vyskládali akorát dva rozprašovače a několik utěrek. „Ten přípravek vytvoří kolem nečistot obal a utěrkami z mikrovláken ho pak odstraníme. Naší metodou ušetříme až 135 litrů vody na auto,“ komentuje technologii čištění Michaela Hrábková ze společnosti No-H20. 

Jak to funguje

  • Přípravky této firmy si můžete koupit i domů. Vytvoří kolem nečistot obal a utěrkami z mikrovláken je setřete. Obsahují i přírodní karnaubský vosk.
  • Největší výhodu zažijí majitelé luxusních aut. Nečistoty totiž tato metoda odstraní bez poškrábání. Lak získá lesk a ochranu i proti UV záření. Automobilové laky nových aut jsou totiž stále citlivější, proto jim více vadí kartáče klasické myčky. 
  • Společnost NO-H20 vznikla v Irsku v roce 2007. Za jejím vznikem stojí úspěšný automobilový závodník GT3 Emmet O’Brien, který říká, že lze čistit prakticky všechno bez použití vody. 
  • Mycí cyklus v klasické myčce stojí od 120 do 250 korun. Mnoho z nich přitom vyměnilo nešetrné kartáče z polyetylenových žíní za měkké pěnové. 

Nejde podle ní přitom o nebezpečnou chemii, přípravky jsou biologicky rozložitelné a neobsahují žádná rozpouštědla ani kyseliny. Odpuzují nečistoty, vodu i prachové částice a snižují statickou přilnavost. „Do přípravku na leštění karoserie přidáváme přírodní karnaubský vosk, jeden z nejkvalitnějších přírodních materiálů na voskování karoserie,“ doplňuje Michaela.

Není divu, že se tenistovi Štěpánkovi tenhle systém líbí. Kromě myčky bez vody pracuje na dalších ekologických projektech, řeší úsporu elektrické energie nebo aditiva do paliv. „Každý ušetřený litr se počítá,“ říká.

Ani ne za půl hodiny je auto čisté. A třebaže jsme si dali naschvál umýt starý vůz z roku 2001, jeho karoserie se opravdu blýská. Bez vody nám umyli i disky a pneumatiky. Cena? 690 korun, přičemž v případě mobilního mytí účtuje firma příplatek 150 korun za dojezd. A ušetřili jsme 135 litrů vody!

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek