metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Bezdomovec (ilustrační foto) | foto: Šárka Vávrová

Bezdomovci najdou teplou postel příští rok v nové noclehárně

  13:20
Na příští zimu Praha plánuje zřídit další denní centrum a noclehárnu pro bezdomovce. Magistrát již vytypoval několik míst, kde by mohla být zařízení vybudována. Jejích umístění zatím nechce prozradit. Praha bezdomovcům během uplynulé zimy zajistila téměř 52 tisíc noclehů. Za zimní opatření zaplatila 7,4 milionu korun, což je kvůli mírné zimě výrazně méně, než se předpokládalo.

Letos v zimě Praha spustila pilotní projekt speciálních opatření, která měla lidem bez přístřeší pomoct lépe chladné počasí přežít. Zvýšila se kapacita nouzového přespání, vylepšila se také nabízená péče o lidi na ulici. Efektem opatření zároveň podle vedení hlavního města mělo být to, že z hromadné dopravy zmizí nemytí bezdomovci.

Kvůli mrazům zemřel v Praze člověk

Praha si výsledky pochvaluje, zkresluje je ale velmi mírná zima, kvůli níž neměli lidé bez domova tak velkou potřebu vyhledávat pomoc. Podle neoficiálních údajů letos kvůli mrazům zemřel v hlavním městě jeden člověk, v minulých letech bylo toto číslo mnohem vyšší. Třeba od října 2011 do začátku února 2012 evidovali pražští záchranáři 14 úmrtí, které zřejmě souvisely s chladným počasím. Nešlo ale vždy o bezdomovce.

Zařízení pro bezdomovce uplynulou zimu například poskytla asi 52 tisíc noclehů a 59 tisíc pobytů během dne. Pracovníci terénní služby se s lidmi bez přístřeší setkali přibližně v 20 600 případech. Zda se podařilo z MHD dostat špinavé bezdomovce, kteří se v tramvajích snaží zahřát a na něž si cestující stěžují, je podle radního pro sociální oblast Martina Dlouhého těžko doložitelné. Radní řekl, že projekt ukázal drobná pochybení. Sociální pracovníci ze speciální mobilní skupiny, která jezdila do terénu bezdomovcům pomáhat, dostávali například pokuty za špatné parkování v zónách.

Praha uvažuje o menších zařízeních

V zařízeních s větší kapacitou také není lidem poskytována dostatečná individuální péče v sociální oblasti. Praha proto do budoucna uvažuje o menších zařízeních v blízkosti míst, kde bezdomovci nejčastěji pobývají. "Určitě by tento model přinesl další zefektivnění poskytovaných služeb," poznamenal Dlouhý. Kromě celoročních zařízení byly letošní zimu zřízeny nové noclehárny v Praze 3 a 9, kde lidé mohli přenocovat zdarma.

Podle Dlouhého sčítání ukázala, že průměrný věk lidí v noclehárnách byl 45 let, 17 procent z nich byly ženy a více než pětina byli cizinci, především Slováci, ale také občané Británie, Tanzanie, Vietnamu, Keni nebo Španělska. Pražanů bylo pouze 25 procent, zbytek byli lidé s posledním trvalým pobytem v jiném místě Česka. Jak budou vypadat opatření na pomoc bezdomovcům příští zimu, chce Praha vědět do konce září, tedy do komunálních voleb.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek