metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Středa, 16. června 2021. Svátek má Zbyněk.

Další 1 fotografie v galerii
Eva Šuchmanová | foto: Eva Šuchmanová Metro.cz

Bezpečí chodců se řeší málo. Existují lidé, kteří se za vás poperou

  10:10
Poničené chodníky, chybná signalizace, nebezpečné přechody či vyvrácené dopravní značky. Praha je místem, kde je možné na každém druhém kroku narazit na nějakou závadu. Tento fakt vnímají nejlépe právě chodci, kteří na tyto neduhy již čtyři roky upozorňují na portálu Chodci sobě. Za vyřešení více než třinácti set zaslaných podnětů bojovala také zakladatelka a administrátorka webu pro pražské chodce, Eva Šuchmanová. S její pomocí se jich podařila vyřešit necelá čtvrtina.

Hlídač

Svěřte se nám, redaktoři Metra také pomáhají řešit problémy.

Trápí vás něco ve vašem okolí? Neopravený chodník, nepořádek či chybějící koš? Užili jste si piknik nebo fotbálek s přáteli? Viděli jste havárii? O všem, co se v Praze děje, víte nejlíp vy.Pošlete ji e-mailem na mms@metro.cz nebo využijte náš formulář. Vaše fotka se objeví na webu Metro.cz, z vašich zpráv uděláme noviny.

Nejlepší fotky otiskneme v deníku Metro a jejich autor získá až 800 korun.

Jak může váš web pomoci vyřešit nějaký problém?

Pokud víte o nějakém, z pohledu chodce, problematickém místě, je třeba pořídit fotografii a tu prostřednictvím jednoduchého formuláře spolu s popisem zaslat na náš web. Podnět je poté odeslán kontaktní osobě územně příslušné městské části, která jej, ideálně, buď dále řeší, nebo předá k řešení jiné odpovědné instituci a o průběhu řešení informuje našeho administrátora. Na naší stránce lze pak celý průběh řešení konkrétního případu sledovat. I další lidé k němu mohou přidávat komentáře.

Vyvstal za roky vašeho fungování nějaký nový nebezpečný trend?

Čím dál víc nás trápí nedostatečné zajištění bezpečných podmínek pro chodce kolem vznikajících staveb. Takových podnětů je na našem portálu více. Sledujeme je zejména od smutné kauzy malé školačky, která tragicky zemřela na křižovatce Prokopova a Rokycanova v Praze 3. Šla kolem komplikované stavbě garáží. Na přechodu ji smetl náklaďák, který jel na stavbu. Je to věc, které se u nás dle našeho názoru věnuje malá pozornost.

Která radnice je v rychlosti řešení chodeckých podnětů favoritem?

Je pravdou, že na některých městských částech tento proces funguje dobře a komunikace s jejich zástupci probíhá bez problému, někde bohužel vázne a je třeba se odpovědi domáhat opakovaně. Můžu vyzdvihnout komunikaci s Prahou 10 – konkrétně tedy s vedoucím oddělení státní správy životního prostředí a dopravy, a nikoliv samotnou radnicí.

Problémy často spadají do kompetence magistrátu...

Proto si nedovolím činnost radnic srovnávat. Navíc závažnost podnětů se podle typu a velikosti městské části může dost lišit. Někde převažují drobnosti typu vydrolená dlažba, kterou spravit není zas až takový problém, jinde se řeší problémy frekventovaných nebezpečných komunikací, na jejichž úpravy často nejsou peníze nebo je nelze realizovat hned.

Kde se v metropoli s vaším přispěním podařilo sjednat nápravu?

Díky webu Chodci sobě byla zrekonstruována například nebezpečná křižovatka Bořivojova a Ondříčkova na Žižkově, nový přechod v Práčské ulici či v ulici Ke Spořilovu v Praze 10. Sloupky bránící nesprávnému parkování v ulici U Nemocnice v Praze 2 či ve Svatovítské v Praze 6.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šéf Letní Letné: Staré cirkusy jsou teď zahnány do kouta

vydáno 16. června 2021  10:06

Artistické kousky ve vzduchu i na laně, divadelní improvizace, večerní koncerty a dětská představení. Tímto programem se proslavil festival Letní Letná,...  celý článek

Životadárná kopýtka! Ovce přírodu kultivují

vydáno 16. června 2021  9:55

Příroda to u nás nemá všude snadné. V české krajině znatelně ubývá motýlů. Pomáhají jim ale nové lokální pastvy.   celý článek

Přiletěly k vám včely? Teď je čas, kdy můžete i ve městě narazit na roj

vydáno 16. června 2021  7:44

Úly na Národním divadle, na střeše magistrátu, na hotelu a dalších komerčních budovách. Móda včelaření nekončí, ale třeba ve městě přináší i nečekané...  celý článek

Vejde se? Bus má u zastávky čekat. Dlouhé autobusy tam mají v Praze občas problémy.

vydáno 16. června 2021  5:32

Kloubové autobusy v hlavním městě nejsou vždy bezbariérové. Změna řádů by však podle vyjádření představitelů Ropidu nepomohla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy