metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Další 1 fotografie v galerii
Eva Šuchmanová | foto: Eva Šuchmanová Metro.cz

Bezpečí chodců se řeší málo. Existují lidé, kteří se za vás poperou

  10:10
Poničené chodníky, chybná signalizace, nebezpečné přechody či vyvrácené dopravní značky. Praha je místem, kde je možné na každém druhém kroku narazit na nějakou závadu. Tento fakt vnímají nejlépe právě chodci, kteří na tyto neduhy již čtyři roky upozorňují na portálu Chodci sobě. Za vyřešení více než třinácti set zaslaných podnětů bojovala také zakladatelka a administrátorka webu pro pražské chodce, Eva Šuchmanová. S její pomocí se jich podařila vyřešit necelá čtvrtina.

Hlídač

Svěřte se nám, redaktoři Metra také pomáhají řešit problémy.

Trápí vás něco ve vašem okolí? Neopravený chodník, nepořádek či chybějící koš? Užili jste si piknik nebo fotbálek s přáteli? Viděli jste havárii? O všem, co se v Praze děje, víte nejlíp vy.Pošlete ji e-mailem na mms@metro.cz nebo využijte náš formulář. Vaše fotka se objeví na webu Metro.cz, z vašich zpráv uděláme noviny.

Nejlepší fotky otiskneme v deníku Metro a jejich autor získá až 800 korun.

Jak může váš web pomoci vyřešit nějaký problém?

Pokud víte o nějakém, z pohledu chodce, problematickém místě, je třeba pořídit fotografii a tu prostřednictvím jednoduchého formuláře spolu s popisem zaslat na náš web. Podnět je poté odeslán kontaktní osobě územně příslušné městské části, která jej, ideálně, buď dále řeší, nebo předá k řešení jiné odpovědné instituci a o průběhu řešení informuje našeho administrátora. Na naší stránce lze pak celý průběh řešení konkrétního případu sledovat. I další lidé k němu mohou přidávat komentáře.

Vyvstal za roky vašeho fungování nějaký nový nebezpečný trend?

Čím dál víc nás trápí nedostatečné zajištění bezpečných podmínek pro chodce kolem vznikajících staveb. Takových podnětů je na našem portálu více. Sledujeme je zejména od smutné kauzy malé školačky, která tragicky zemřela na křižovatce Prokopova a Rokycanova v Praze 3. Šla kolem komplikované stavbě garáží. Na přechodu ji smetl náklaďák, který jel na stavbu. Je to věc, které se u nás dle našeho názoru věnuje malá pozornost.

Která radnice je v rychlosti řešení chodeckých podnětů favoritem?

Je pravdou, že na některých městských částech tento proces funguje dobře a komunikace s jejich zástupci probíhá bez problému, někde bohužel vázne a je třeba se odpovědi domáhat opakovaně. Můžu vyzdvihnout komunikaci s Prahou 10 – konkrétně tedy s vedoucím oddělení státní správy životního prostředí a dopravy, a nikoliv samotnou radnicí.

Problémy často spadají do kompetence magistrátu...

Proto si nedovolím činnost radnic srovnávat. Navíc závažnost podnětů se podle typu a velikosti městské části může dost lišit. Někde převažují drobnosti typu vydrolená dlažba, kterou spravit není zas až takový problém, jinde se řeší problémy frekventovaných nebezpečných komunikací, na jejichž úpravy často nejsou peníze nebo je nelze realizovat hned.

Kde se v metropoli s vaším přispěním podařilo sjednat nápravu?

Díky webu Chodci sobě byla zrekonstruována například nebezpečná křižovatka Bořivojova a Ondříčkova na Žižkově, nový přechod v Práčské ulici či v ulici Ke Spořilovu v Praze 10. Sloupky bránící nesprávnému parkování v ulici U Nemocnice v Praze 2 či ve Svatovítské v Praze 6.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek