metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Trenér Jan Válka dohlíží na redaktora.
Další 3 fotografie v galerii
Trenér Jan Válka dohlíží na redaktora. | foto: Linda VeseláMetro.cz

Biatlon v létě? Žádný problém, jen by to chtělo zlepšit mušku

4. září 2018  15:15 Marek Hýř Metro.cz
Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli běh na lyžích i střelbu z pušky.

Když mě napadlo zkusit si biatlon, zrovna Česko zasáhla tropická vedra. Přesto jsem do pražského SK Rover zavolal a zajímal jsem se, zda je možné si v srpnu vyzkoušet zimní sport. Měl jsem štěstí. Žáci z oddílu zrovna vyráželi do Běžeckého areálu Břízky u Jablonce nad Nisou na soustředění. Vyrazil jsem tedy do Jizerských hor absolvovat trénink s mladými biatlonisty.

Partičku třináctiletých a čtrnáctiletých sportovců moje přítomnost nijak nerozhodila, zato já měl vítr, zda jim budu na lyžích stačit. Opět jsem měl štěstí, dnes se bude trénovat „jenom“ střelba.

Rozcvička na zahřátí a jde se na to. Žáci i žačky sahají po svých zbraních. Také já jednu fasuji. Dnes budu střílet z pušky, kterou používá mládež do čtrnácti let. „Hlavní rozdíl je v tom, že pro žactvo je puška vzduchová se stlačeným plynem a pro dospělé palná zbraň využívající náboje se střelným prachem,“ vysvětluje mi trenér mládeže Jan Novák.

Fotogalerie

Než se začne pálit do terčů, tak žáci takzvaně suší. „Střílí bez nábojů a tím si opakují a automatizují jednotlivé fáze střelby. Míření, dýchání a spouštění,“ říká Novák. Já nesuším. Nikdy jsem nestřílel, tak nevím, co si mám opakovat.

Zatímco ostatní už trefují terče o sto šest, mě se ujímá trenér Jan Válka. Jdeme nejprve střílet vleže. Jsem na břiše, nohy mám do praku, než vyprázdním zásobník, je potřeba zaháknout řemen pušky do očka, které mám na levé ruce. Puška má být spojená s touto paží kvůli větší stabilitě. Snažím se háček zachytit pravou rukou, tedy tou, která bude mačkat spoušť, ale drátku se do očka nechce. Ruce mám ve špatné pozici a manévr mi trvá desítky vteřin. Další desítky vteřin mi trvá střelba. Na medaili to nebude. Dva zásahy z pěti. Ostuda.

„Zkus se před další střelbou proběhnout,“ nabádá mě Válka. Nechávám se vyhecovat a klušu. Pěkně rychle, ať se zadýchám. Na střelnici si pak lehám, opět zápasím s háčkem a střílím. Minuta v tahu. Dvě díry v černém. Žádná sláva.

Třetí série je vestoje. Odpadá problém s háčkem, ale pro změnu se peru s puškou. Nezdá se to, ale tři a půl kila těžká zbraň se pronese. Výsledkem je jeden zásah.

Ke konci tréninku se zapojuji k ostatním. Soutěží se ve dvojicích. S týmovým kolegou se střídáme po ráně. Vždy se doběhne od čáry ke střelnici, vypálí se a běží se zpět. Po plácnutí vybíhá druhý. Ze čtyř pokusů trefuji jednou. O zbytek terčů se postará můj mladší kolega. Ačkoliv má v týmu černého Petra, tedy mě, nejsme poslední. Ale zdaleka ne první. Promiň, Matěji, že jsem to kazil.

Na závěr zkouším kolečkové lyže. Na trénink na silnici se používají zhruba 60 centimetrů dlouhé. Trochu s nimi zápasím. Pata na nich totiž nedrží stejně jako u klasických běžeckých lyží a také s nimi nejde úplně dobře brzdit. Nespadl jsem, vyjížďka byla tudíž úspěšná. Jinak klobouk dolů před biatlonisty. Tento sport je vážně náročný.

Zkuste si olympijský sport, trénuje se bez sněhu

Biatlonový klub SK Rover trénuje na Barrandově ve sportovním areálu Základní školy Hlubočepy.

  • Pokud chcete sebe nebo své děti přihlásit na biatlon, stačí napsat mail na adresu prihlasky@skrover.cz a domluvit si účast na některém z tréninků, které probíhají v úterý a ve čtvrtek od 17 hodin. Pro bližší informace je možné navštívit stránkywww.skrover.cz.
  • Biatlon je v místních poměrech malý sport, v Česku je přes 50 klubů, a počet dětí v žákovských kategoriích obvykle nepřesáhne dvě desítky. V posledních letech ale zažívá velký boom. Důvod je jasný. Reprezentanti vozí medaile z velkých akcí. Úspěchy inspirují také spoustu dětí. Ty se na biatlon mohou dát třeba už v pěti letech. Tréninky střelby je však čekají většinou až od deseti let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám