metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Vila na adrese Pod Vyhlídkou 19
Vila na adrese Pod Vyhlídkou 19 | foto: Google Maps

Blanka Matragi jednala s Prahou 6 o vile. Slíbila, že změní projekt

20. března 2015  14:45 ČTK
Blanka Matragi společně s architekty dnes jednala s Prahou 6 o vile, kterou chce postavit na místě nelegálně zbouraného domu na Ořechovce. Mluvčí městské části Adam Halmoši po jednání uvedl, že radnice trvá na změně projektu a doplnění dokumentace. Původní vilu v památkové zóně nechala firma bez povolení zbourat v prosinci 2013.

Projekt nesplňuje podmínky pro výstavbu v památkové zóně Vilová kolonie Ořechovka. Návrh stavby je podle radnice vyšší než okolní zástavba, chybí regulovaný sklon střechy typický pro Ořechovku a není dodržen koeficient zastavěnosti pozemku.

„Slíbili, že do dokumentace doplní například koeficienty zastavěnosti pozemku, které chybí. Zároveň sdělili, že co nejdříve předloží upravený projekt, který bude odpovídat charakteru lokality,“ uvedla místostarostka Eva Smutná (TOP 09), která má na starosti územní rozvoj a plánování.

Matragi chce stavět unikátní stavbu třetího tisíciletí

Blanka Matragi s názorem úřadu nesouhlasí. „Vše jsme půl roku konzultovali s památkáři a podobu domu upravovali podle jejich požadavků. Nechci stavět dům v podobě tzv. podnikatelského baroka, ale unikátní stavbu třetího tisíciletí, která po mé smrti bude sloužit lidem, nestavím si svůj rodinný dům,“ řekla ve čtvrtek Matragi.

Firma, která dům zbourala, měla povolenou jeho rekonstrukci, namísto toho ale celou vilu srovnala se zemí. Za to dostala od radnice pokutu 150 tisíc korun, kterou nakonec magistrát zrušil a vrátil k dalšímu projednání.

Případ s vilou firmy Matragi Design není na Ořechovce jediný. Firma Altstaedter Investmants se sídlem v Praze 5 požádala v březnu loňského roku o stavební povolení na úpravy rodinného domu v ulici Západní. V září ale místo přestavby vilu zdemolovala. Stavební úřad Prahy 6 jí za to v lednu nepravomocně uložil pokutu v řádu stovek tisíc korun. Konkrétní částku nesdělil.

Ořechovka je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských vilových čtvrtí, vybudována byla v letech 1919 až 1929 za účasti významných architektů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám