metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Další 4 fotografie v galerii
Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu. | foto: MHMP

Blanka není jen tunel. Ale také pytel nezaplacených faktur

  8:54
Skvělý, úžasný, dokonalý, plný technických vychytávek. Taková slova zní z úst firem i magistrátu v posledních dnech o tunelu Blanka. Ale až se na semaforu rozsvítí zelená, nebude to jen signál pro řidiče, ale i pro účetní, aby konečně začali řešit účty a faktury za Blanku. Zatím obě strany dodržují dohodu, jakýsi pakt o neútočení.

„Do otevření tunelu Blanka nebudeme řešit žádné sporné otázky,“ potvrdil včera Karel Samec, mediální zástupce ČKD Praha DIZ, stejně na otázku odpověděl i­mluvčí magistrátu Vít Hoffman i ostatní firmy.

Firmy Metrostav, ČKD Praha DIZ, Eurovia, Satra a IDS tak zatím mluví jen o zajímavostech, které stavbu tunelu provázely, třeba o tom, že kvůli stavbě bylo potřeba přemístit kolonii chráněných brouků jménem nosorožík kapucínek, o archeologických nálezech nebo o tom, že při stavbě tunelu zahynul jeden dělník. V živé paměti totiž obě strany mají dobu, kdy nekončící spory o cenu a dokončení tunelu plnily média a škodily všem. Dluhy ale bude potřeba platit. „Žádná z­firem se zatím nechce vyjadřovat k placení. Bude to předmětem dalšího jednání,“ dodal Samec. Jakékoliv rozpory ale nebudou podle něj mít v­žádném případě vliv na provoz tunelu, který se otevře v­sobotu odpoledne.

Provoz tunelu by neměly ohrozit ani v okamžiku, kdy firmám skončí platné kontrakty s městem a spory mezi firmami a městem nebudou ještě dořešeny. „Tunel bude převzat a bude naším majetkem,“ řekl ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek.

Stavba, která začala v roce 2007, včetně napojení na křižovatku Malovanka přišla město na 43 miliard korun. Provází ji kromě jiných komplikací i spory Prahy s dodavateli ohledně plateb.

Dluhy vůči stavební firmě Metrostav a IDS řešil několik měsíců rozhodčí soud. Arbitři nakonec dali firmám za pravdu – na dlužné částky mají nárok. Kolik jim nakonec Praha zaplatila a kolik ještě dodavatelům dluží, není jasné. IDS se nedávno nechala slyšet, že jí kvůli nezaplaceným fakturám hrozí insolvence.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy