metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Lucie Kretzler | foto: Archiv

Bohatší část národa může volit léčbu přímo přednostou, říká lékařka, která působí v Berlíně

  11:26
Lékařka Lucie Kretzler žije v Německu již 13 let. „Poslední tři roky působím v Berlíně, v největší a nejznámější fakultní nemocnici v Německu,“ podotýká.

Jak se v posledních týdnech proměnil chod vašeho oddělení?
Jedno – původně kardiologické lůžkové oddělení – slouží nyní jako přechodná stanice pro ty, u kterých čekáme na výsledky testu na COVID-19. Kromě toho byla kapacita naší jednotky intenzivní péče v oblasti umělé ventilace přístrojem zmnohonásobena a personál byl důkladně proškolen.

Srovnejte německé zdravotnictví s českým.
Systém zdravotní péče je velmi podobný. K hlavním rozdílům patří intenzita financování a existence soukromého zdravotního pojištěni v Německu, které v Čechách chybí. V Česku plyne do zdravotnictví 7,2 procenta HDP, v Německu je to 11,5 procenta. Podstatně méně peněz se odráží samozřejmě i v kvalitě a kvantitě zdravotní péče a především ve spokojenosti zaměstnanců v sektoru zdravotnictví. České zdravotnictví je podfinancované, chybí koncepce a představa o optimálním rozsahu a struktuře zdravotnických zařízení. V Německu působí 411 lékařů na 100 tisíc obyvatel, v České republice 348.

Co v Česku děláme lépe?
Oceňuji, že v Česku nejsou upřednostňováni pacienti lukrativněji (soukromě) pojištění na úkor pacientů běžných. Toto je diskutovaný společenský problém v Německu, neboť bohatší část národa může volit léčbu přímo přednostou, který ji smí po dohodě s pacientem delegovat na nejschopnější lékaře na klinice. Tímto způsobem dochází v některých nemocnicích k velkým odlišnostem v péči na úkor chudší části obyvatelstva. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy