metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 18 °C

Pátek, 22. března 2019. Svátek má Leona.
Bohnice
Větší foto
Bohnice | foto: MAFRA

Bohnice vznikly jako bariéra pro případný atomový útok na hlavní město, tvrdí pověst

7. března 2019  8:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Legenda o tajném účelu bohnického sídliště se vrací. Podle folkloristů jde o pivní historku.

Na sídlišti Bohnice se nachází nejdelší panelový dům v Česku. Tři sta metrů dlouhá budova s osmnácti vchody v Zelenohorské ulici zde spolu s podobně obrovitými paneláky v Poznaňské, Krynické a Feřtekově ulici tvoří iluzi novodobých hradeb na okraji Prahy.

„To také podnítilo v sedmdesátých a osmdesátých letech vznik městské legendy o tom, že pás sídlišť typu Bohnice vznikl jako bariéra pro případný atomový útok na hlavní město,“ uvádí místostarosta Praha 8 Jiří Vítek v aktuálním čísle místního zpravodaje.

Přikládat pražským sídlištním budovám větší význam, než skutečně mají, je fenomén, který se do hovorů mezi Pražany vkrádá s železnou pravidelností. Své o tom ví také folklorista a odborník na městské legendy Petr Janeček. To, že do sebe obrovité paneláky na Jižním Městě či v Bohnicích zapadají a tvoří ochranný val, je však podle něj historka, která se vypráví většinou v hospodách po pěti pivech.

„Tohle panelákové domino navíc nemusí chránit jen Prahu před výbuchem bomby blízko jeho hranic, ale i naopak. Pokud by údajně dopadla jaderná puma doprostřed metropole, byl by v bezpečí okolní venkov,“ usmívá se Janeček.

Samostatnou kapitolou je historka o kačerovském věžáku, který stojí jen několik metrů od dálnice D1. Po téhle spojnici by totiž podle legend mohli tehdejší narušitelé bez problému dál dojet až k tehdejšímu ústřednímu výboru komunistické strany. „To ale straníci nemohli dovolit. Zbudovali tu proto tuhle vysokou obytnou budovu, kterou by bylo v případě potřeby možné odpálit a shodit ji napříč přes dopravní tepnu. Zde by vytvořila jakousi hráz,“ dodává Janeček s tím, že se tento příběh některým Pražanům svého času jen těžko vymlouval. „Oblíbeným argumentem pravosti tvrzení byl fakt, že nájemníci díky riziku, které jim hrozí, platí menší nájemné,“ doplňuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Blahodárná voda bude velebena akademiky, vodohospodáři i v muzeu. Kam v Praze vyrazit?

Hala staré filtrace, kde probíhá druhá část čištění vody.(30.5.2018)
vydáno 22. března 2019  5:28

Na dnešek připadá Světový den vody. Má nám připomínat fakt, že více než miliarda obyvatel naší planety trpí nedostatkem pitné vody nebo k ní nemá přístup.  celý článek

Češi vymysleli chytré nabíječky pro automobily

Petr Konvalinka
vydáno 21. března 2019  15:26

Mnohem širší využívání elektromobilů mají umožnit výsledky práce českých vývojářů. Vymysleli totiž inteligentní a přitom levné nabíjecí stanice. Ty mohou...  celý článek

Nový plavecký stadion v Radotíně bude mít dětský bazének, vířivku i parní kabinu

Voda už je napuštěná. Ještě je ale potřeba všechno zkontrolovat.
vydáno 21. března 2019  13:38

V bazénu už je voda, koupání ale až od září.   celý článek

Politici na neschopence? To je vzácný úkaz. Poslanci stonají ve svém volnu

Ilustrační snímek
vydáno 21. března 2019  11:03

Bude víc neschopenek kvůli návratu proplácení nemoci už od prvního dne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám