metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Dalších 6 fotografií v galerii
Cafourkova (20. 10. 2020) | foto: Miroslav Kubíska

Bohnické jeskyňky dělníky nepotěšily, natáhly opravy. Ulice se rekonstruuje už rok a půl

  16:35
Nejkomplikovanější stavba posledních let se podle Technické správy komunikací stala z úprav malé ulice.

Na začátku se vše jevilo jako běžná rutinní rekonstrukce, jakých se v hlavním městě ročně provádí mnoho desítek. Loni v květnu se sešli v Cafourkově ulici v Praze 8 v Bohnicích dělníci Technické správy komunikací (TSK) a Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). Jedni se měli postarat o opravu povrchu, druzí o rekonstrukci vodovodu a kanalizace. Je listopad 2020 a zástupci obou part zde mají stále plné ruce práce. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové se totiž vše záhy poněkud zvrtlo.

„Ulice Cafourkova je jednou z nejkomplikovanějších rekonstrukcí posledních let. Stavba byla zahájena již 15. května 2019, ale při opravě kanalizace v režii PVS se na podzim minulého roku objevily rozsáhlé kaverny, které stavbu značně zkomplikovaly. Následně musel být proto proveden geofyzikální průzkum stavu podloží, který objednala TSK, a na základě toho byla zpracována změnová projektová dokumentace,“ říká pro Metro Lišková.

Dálnice

Příští rok má skončit oprava dálnice z Prahy do Brna – D1. Konkrétně v říjnu. Situaci pomohl i fakt, že kvůli koronaviru je snížený provoz. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla půjde jen o malé zpoždění.

Kaverny, respektive skalní jeskyňky pod povrchem, které zde dělníci nalezli, by ještě nebyly takový problém. Vzhledem k rozsahu sanačních prací však bylo podle Liškové nutné projednat změnu stavby před jejím dokončením. Také bylo potřeba připravit nové výběrové řízení. To celou stavbu opozdilo o mnoho měsíců. „Rozsah sanace byl tak velký, že jej nebylo možné zrealizovat v rozsahu původně vysoutěžených prací. Termín ukončení rekonstrukce je nyní stanoven do konce listopadu,“ dodává.

V průběhu oprav, které měly být původně dokončeny loni v září, se dalo stavbou v některých etapách částečně projíždět. Fotografii z prokletého místa nám zaslal čtenář Miroslav Kubíska. Získává tak odměnu tři sta korun.

Za neustálé prodlužování akce se v minulosti omlouvala i PVS, která se odvolávala na nečekanou pracnost. Podle starosty Prahy 8 Ondřeje Grose ale odpovědné instituce špatně komunikovaly s veřejností. „Chápu, že občany otravuje neustálé prodlužování akce,“ komentoval opravu starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Že umějí nečekané nálezy zkomplikovat práci, vědí nejen dělníci pracující na osmičce. Při přestavbě památkově chráněného objektu Jinonického zámku v Praze 5 totiž archeologové zcela náhodou předloni vykopali zachovalou část tvrze ze 14. století. Pozůstatky důkazů o vyspělosti tehdejší architektury tak bylo třeba zakonzervovat pro budoucí generace. Projekt se tedy musel předělávat. Mimo jiné zde nebude možné vybudovat plánovaná podzemní parkovací stání. Více v boxu. 

Zpoždění staveb má nejrůznější příčiny

  • V Cafourkově ulici sehrál negativní roli nejen nález kavern, ale i koronavirová pauza. „Od března byla stavba přerušena z důvodu ochrany zaměstnanců před nákazou covid-19. Od začátku června jsou práce obnoveny,“ uvedli zástupci Pražské vodohospodářské společnosti.
  • Jinonický zámek v ulici Na Vidouli developerská firma V Invest přetváří v bytový komplex s parkovištěm, restaurací a pivovarem. Veřejnost sem bude moci nahlédnout nejdříve příští rok. Místní však po dokončení prací nebudou moci tvrz ze 14. století obdivovat. Bude zakryta parkovištěm.
  • Zakletý je také Projekt Central Business District Praha neboli Nová Masaryčka. Plánovaný komplex v okolí Masarykova nádraží, který by měl být dokončený po roce 2025, aktuálně prověřuje ombudsman Stanislav Křeček. Také zde nalezli archeologické zvláštnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy