metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 3. prosince 2020. Svátek má Svatoslav.
Cafourkova (20. 10. 2020)
Dalších 6 fotografií v galerii
Cafourkova (20. 10. 2020) | foto: Miroslav Kubíska

Bohnické jeskyňky dělníky nepotěšily, natáhly opravy. Ulice se rekonstruuje už rok a půl

12. listopadu 2020  16:35 Filip Jaroševský Metro.cz
Nejkomplikovanější stavba posledních let se podle Technické správy komunikací stala z úprav malé ulice.

Na začátku se vše jevilo jako běžná rutinní rekonstrukce, jakých se v hlavním městě ročně provádí mnoho desítek. Loni v květnu se sešli v Cafourkově ulici v Praze 8 v Bohnicích dělníci Technické správy komunikací (TSK) a Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). Jedni se měli postarat o opravu povrchu, druzí o rekonstrukci vodovodu a kanalizace. Je listopad 2020 a zástupci obou part zde mají stále plné ruce práce. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové se totiž vše záhy poněkud zvrtlo.

„Ulice Cafourkova je jednou z nejkomplikovanějších rekonstrukcí posledních let. Stavba byla zahájena již 15. května 2019, ale při opravě kanalizace v režii PVS se na podzim minulého roku objevily rozsáhlé kaverny, které stavbu značně zkomplikovaly. Následně musel být proto proveden geofyzikální průzkum stavu podloží, který objednala TSK, a na základě toho byla zpracována změnová projektová dokumentace,“ říká pro Metro Lišková.

Dálnice

Příští rok má skončit oprava dálnice z Prahy do Brna – D1. Konkrétně v říjnu. Situaci pomohl i fakt, že kvůli koronaviru je snížený provoz. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla půjde jen o malé zpoždění.

Kaverny, respektive skalní jeskyňky pod povrchem, které zde dělníci nalezli, by ještě nebyly takový problém. Vzhledem k rozsahu sanačních prací však bylo podle Liškové nutné projednat změnu stavby před jejím dokončením. Také bylo potřeba připravit nové výběrové řízení. To celou stavbu opozdilo o mnoho měsíců. „Rozsah sanace byl tak velký, že jej nebylo možné zrealizovat v rozsahu původně vysoutěžených prací. Termín ukončení rekonstrukce je nyní stanoven do konce listopadu,“ dodává.

V průběhu oprav, které měly být původně dokončeny loni v září, se dalo stavbou v některých etapách částečně projíždět. Fotografii z prokletého místa nám zaslal čtenář Miroslav Kubíska. Získává tak odměnu tři sta korun.

Za neustálé prodlužování akce se v minulosti omlouvala i PVS, která se odvolávala na nečekanou pracnost. Podle starosty Prahy 8 Ondřeje Grose ale odpovědné instituce špatně komunikovaly s veřejností. „Chápu, že občany otravuje neustálé prodlužování akce,“ komentoval opravu starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Že umějí nečekané nálezy zkomplikovat práci, vědí nejen dělníci pracující na osmičce. Při přestavbě památkově chráněného objektu Jinonického zámku v Praze 5 totiž archeologové zcela náhodou předloni vykopali zachovalou část tvrze ze 14. století. Pozůstatky důkazů o vyspělosti tehdejší architektury tak bylo třeba zakonzervovat pro budoucí generace. Projekt se tedy musel předělávat. Mimo jiné zde nebude možné vybudovat plánovaná podzemní parkovací stání. Více v boxu. 

Zpoždění staveb má nejrůznější příčiny

  • V Cafourkově ulici sehrál negativní roli nejen nález kavern, ale i koronavirová pauza. „Od března byla stavba přerušena z důvodu ochrany zaměstnanců před nákazou covid-19. Od začátku června jsou práce obnoveny,“ uvedli zástupci Pražské vodohospodářské společnosti.
  • Jinonický zámek v ulici Na Vidouli developerská firma V Invest přetváří v bytový komplex s parkovištěm, restaurací a pivovarem. Veřejnost sem bude moci nahlédnout nejdříve příští rok. Místní však po dokončení prací nebudou moci tvrz ze 14. století obdivovat. Bude zakryta parkovištěm.
  • Zakletý je také Projekt Central Business District Praha neboli Nová Masaryčka. Plánovaný komplex v okolí Masarykova nádraží, který by měl být dokončený po roce 2025, aktuálně prověřuje ombudsman Stanislav Křeček. Také zde nalezli archeologické zvláštnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Toulejte se Prahou a zpestřete dětem čekání na Vánoce. Aplikace vás zavede do pohádky

Lidé v rouškách vyrazili do pražského parku Stromovka. (8. dubna 2020)
vydáno 3. prosince 2020  5:30

Čekání na Ježíška může být občas pěkně dlouhé. Koronavirus navíc letos omezil počet míst, kde zabavit děti, a rodiče proto musí hledat alternativní zábavu.  celý článek

Úspěch očkování je závislý i na potírání dezinformátorů

Stovky lidí přišly v Praze na Palackého náměstí, aby demonstrovaly proti...
vydáno 2. prosince 2020  18:49

Jen pět procent české populace se dává očkovat proti chřipce. Na důvěře lidí nyní závisí připravované očkování proti covidu.  celý článek

U Výstaviště zaparkujete zdarma. Mění se provozovatel

Parkování je zdarma každý den od 17.00 do 8.00.
vydáno 2. prosince 2020  16:26

Novým režimem jsou lidé zmateni. Na zóny se však nevztahuje.  celý článek

Připadám si často jako Indiana Jones v hudebním byznysu, říká multimediální umělkyně

Performerka Lenka Morávková
vydáno 2. prosince 2020  16:02

Performerka Lenka Morávková se po šesti letech vrací na scénu. Její projekt My Name Is Ann vydává singl Falling Down, který předznamenává novou desku....  celý článek

Vaše fotky z Prahy