metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Větší foto
Bohuslav Svoboda | foto: ARCHIV

Bohuslav Svoboda: „Slib Pražanům je důležitější než slib Janu Čižinskému“

  18:11
Pražští Piráti a Praha sobě se ve středu domluvili, že nyní nehodlají rozpouštět Alianci stability. Jde o uskupení, ve kterém postupují jednotně v magistrátním jednání o koalici.

Tyto politické strany se nicméně zároveň dohodly na tom, že má smysl nadále jednat o podmínkách vzniku magistrátní koalice. Ty Pirátům a STAN předložila vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a účast Prahy sobě v nich odmítá. Podle lídra Spolu Bohuslava Svobody, jenž chce být primátorem, nejde o dobré zprávy. Praha totiž již nyní čeká na své vedení rekordně dlouho.

Okomentujte nejprve pro čtenáře deníku Metro nastalou situaci. Jak jednání s Piráty nyní vnímáte? Jste zklamaný?
Přijde mi to celé neúměrné, a to volím mírnější variantu slova. Spolu nabídlo svým koaličním partnerům maximum možného. Ustoupili jsme všem požadavkům, které Piráti poslední měsíce postupně kladli. Mají většinu v radě, mají všechny gesce, o které si řekli, a vyslyšeli jsme i jejich personální požadavky. Piráti byli, stejně jako my, lidmi zvoleni kvůli svému programu, ne kvůli alianci, kterou vytvořili účelově až po volbách. A pokud opravdu chtějí naplňovat svůj program a pokračovat v projektech, které započali, dáváme jim nyní tu možnost. Dokonce s jedním radním navíc, než mají v této chvíli.

Proč Piráti tak lpí na koalici s Prahou sobě? Je známo, že i vládní koaliční představitelé v čele s premiérem Fialou preferují koalici založenou na vládním půdorysu.
Popravdě nerozumím, proč pan Hřib za každou cenu prosazuje spojení s Prahou sobě – a to bez ohledu na vůli voličů nebo na to, co by bylo dobré pro naše hlavní město. Varianta koalice, kterou nabízíme, by byla opřena o třicet sedm hlasů, což by umožnilo nejen transparentní, ale hlavně stabilní vládnutí. Vytrvání v jakési alianci ve mně otevírá více otázek než odpovědí.

Co tím myslíte?
Myslím, že Piráti, v čele s panem Hřibem, by se měli co nejdříve rozhodnout, zda je pro ně důležitější slib, který dali svým voličům, nebo slib Janu Čižinskému, se kterým společně ani nekandidovali.

Je možné dát Pirátům a STAN ještě vstřícnější nabídku, než jaká je na stole? Resorty, více křesel v radě...
Ale my už nemáme, kam více ustoupit. Zvítězili jsme ve volbách a od voličů získali jasný mandát ke změně vedení Prahy. Abychom podpořili vznik koalice na vládním půdorysu, vzdali jsme se většiny v radě, vzdali jsme se pozice investičního náměstka a nabídli partnerům gesce, o které jsme sami měli zájem včetně gesce dopravy, která z našeho pohledu opravdu nefungovala tak, jak by měla. Projevilo se to nejenom v nekoordinaci dopravních uzavírek, ale také korupční kauzou Dozimetr. Přesto jsme se rozhodli tento silný resort obětovat ve prospěch Pirátů, aby Praha dále nestagnovala. Takže já se omlouvám, ale já už opravdu nevím, kam bychom měli jako vítězi voleb ustupovat tomu, kdo skončil na pásce jako třetí.

Pokud budou Piráti zůstávat v koalici s Prahou sobě, co budete dělat pak?
Upřímně, já si stále neumím představit, že budou pro Piráty důležitější zákulisní dohody než zájmy Pražanů. A v době prezidentských voleb cítím jejich chování o to více nebezpečné a nerozumím mu. Nyní je potřeba společnost spojovat, nikoli rozdělovat. A ačkoli máme různé programy, různé cíle, různé názory, všichni jsme byli zvoleni Pražany a všichni máme zodpovědnost k tomuto městu. My si to uvědomujeme, stejně tak i hnutí STAN. A já pevně doufám, že začnou i Piráti.

Dovedete si představit, že Prahu sobě přiberete?
Znova říkám, že pokud máme v Praze vládnout, chceme takové uspořádání, které nám umožní prosazovat náš program. To není o počtech lidí v radě, ale o akceschopnosti koalice. A dovolte mi připomenout, že v minulém volebním období TOP 09, která byla součástí Spojených sil, navrhovala, aby se do koalice přizvala ODS, byli to právě Piráti a Praha sobě, kteří to nechtěli. Nerozumíme tedy tomu, proč to tehdy nešlo a teď ano.

Kdy budete od Pirátů znát konečné stanovisko?
Dali jsme si na své „domácí úkoly“ týden. Obratem jsme sestavili pět pracovních týmů, jeden z nich má za úkol zpracovat návrh koaliční smlouvy, další tým se zabývá programovými otázkami či rozdělením gescí. Například v dopravě bude jeho velkým úkolem nalezení kompromisu tak, aby byly naplněné programové priority jednotlivých stran. Pevně věříme, že se nám podaří najít shodu a že konečně dáme našemu městu nové vedení, které si Pražané zaslouží.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek