metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Dalších 8 fotografií v galerii
Moderní budovu chce developer postavit do dvou let. | foto: DaM

Boj o Prahu: Nejžhavějším tématem je projekt v Revoluční

  11:58
Má být Praha zakonzervovaná, nebo si centrum zaslouží nové moderní projekty? Názory památkářů a architektů se často rozcházejí. Metro pro vás připravilo seriál o největších sporech, které nyní rozdělují metropoli. Největší se vede o výstavbu moderního domu v Revoluční ulici.

Spolkne miliony

  • Na výstavu projektu Novomlýnská brána padne podle odhadu zhruba 250 milionů korun.

Plánovaná výstavba moderní budovy v Revoluční ulici vyvolává ostré spory mezi odborníky. Jedni tvrdí, že jde o druhý Tančící dům, druzí hovoří o "autistické" budově. Aby projekt vznikl, musí dojít k demolici novorenesančního domu. Proti tomu brojí především iniciativy bojující za zachování tváře historické podoby města. "Dům, který na místě dnes stojí, je v současné době ve velice špatném stavu," vysvětluje architekt z ateliéru DaM a spoluautor projektu Petr Burian.

Zatímco při pohledu od mostu působí dům jako celistvá struktura, fasádu z Revoluční ulice má rozčlenit organický výřez.

Novorenesanční dům čeká demolice

S jeho názorem ale nesouhlasí řada odborníků. "Domníváme se, že zkultivovat nároží Revoluční ulice jde i jiným způsobem, než bouráním historického domu z 19. století," říká předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Řada odborníků kritizuje rozhodnutí pražské památkové péče, která dala bez delších úvah projektu zelenou. "Tohoto rozhodnutí nelitujeme. Byla by velká chyba tvrdit opak," říká šéf pražských památkářů Jan Kněžínek.

Naddimenzovaná nebo tak akorát?

Projekt Novomlýnské brány se nezamlouvá Národnímu památkovému ústavu, podle kterého je návrh nové budovy naddimenzovaný. Odmítá také plánované zbourání novorenesančního domu. Zpochybněno bylo již dříve také samotné výběrové řízení na projekt. Proti tomu se ale ohradil samotný investor. "Soukromý investor nemusí vypisovat žádnou soutěž," reagoval zástupce investora Radovan Karas.

Byty i obchody

  • Spodní patra domu mají patřit obchodníkům.
  • Vyšší pak zaberou kanceláře, možná byty.

Ateliér DaM zase odmítá názor, že je návrh přemrštěný. "Naopak jsme se dostali na úplné minimum. Stavba vůbec nepřevyšuje okolní budovy," popisuje svůj projekt Burian.

Podle Klubu Za starou Prahu ale budova zcela zastíní Novomlýnskou vodárenskou věž.

Změní se celá Revoluční

Spolu s výstavbou budovy Petra Buriana, která ještě čeká na stavební povolení, by se mohla začít proměňovat celá Revoluční ulice. Město totiž zvažuje její zklidnění. "Oficiálně se o tom nejednalo, ale o návrhu víme," informuje mluvčí první městské části Veronika Blažková.

Podle dosavadních informací město plánuje v ulici zklidnit dopravu, rozšířit chodníky a vybudovat další zelené plochy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek