metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Další 2 fotografie v galerii
Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice. | foto: Chapman Taylor

Boj o Prahu: Ustojí dům na Václavském náměstí plánovanou demolici?

  6:00
Historický dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice chce vlastník srovnat se zemí. Tisíce lidí jsou proti. Přesto je osud budovy nejasný.

Pro někoho unikátní dům, který spojuje prvky novoklasicismu s kubismem, pro jiné doslova barák na odstřel. Dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice vzbuzuje již delší dobu silné emoce mezi odborníky i širokou veřejností.

Tisíce podpisů budovu nezachrání

 Přestože jen za minulý rok podepsalo petici proti zbourání domu necelých 15 tisíc lidí, bývalý ministr kultury Jiří Besser demolici secesní památky povolil. To vyvolalo silný odpor ze strany odpůrců demolice. Mimo řady negativních komentářů obdržel exministr v červnu loňského roku také dopis od Václava Havla.

Václav Havel psal Besserovi

"Vážený pane ministře, dovolte mi, abych veřejně vyjádřil svůj smutek nad souhlasem, který jste dal ke zbourání domů na Václavském náměstí. Ještě větší než má lítost z bourání je můj strach z obludy, která bude na místě zbořených domů stát. Vím, že na tom nic nezměním, ale zároveň cítím povinnost se ozvat a sdělit vám svůj názor. Váš Václav Havel."

 Jen o několik dní později se na Václavském náměstí konala demonstrace proti demolici. Na té se sešlo více než tři sta lidí. Požadovali mimo jiné odstoupení Bessera z funkce ministra kultury a Jana Kněžínka z postu šéfa pražských památkářů.


Rozhodnutí ministerstva kultury odsoudil také senát

V prosinci se proti demolici postavil Senát. Ministerstvo kultury spolu s památkovou péčí města podle něj nerespektovaly památkářské postupy, když demolici povolily a nedaly přednost veřejnému zájmu před zájmem soukromého investora. Senát proto obě instituce požádal, aby přehodnotily svá stanoviska.

Za dům se postavila také Uměleckohistorická společnost, která podala návrh na prohlášení domu za kulturní památku. Ministerstvo kultury se ale před několika dny rozhodlo řízení o tom, zda se má budova stát chráněnou památkou, nezahájit. Návrh odmítá také památková péče. "Je strašně těžké prohlásit nějakou budovu za památku. V případě tohoto domu by to nebylo ani dobré, protože to zkrátka žádná památka není," řekl Metru šéf pražských památkářů Jan Kněžínek. "Jsem teď velice zvědavý, jak se ministerstvo kultury s celým problémem vypořádá," dodal.

Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Jeden ze zamítnutých návrhů na novou budovu, který nebude realizován.

Jeden ze zamítnutých návrhů na novou budovu, který nebude realizován.

Investor chce bourat ještě letos

Demolice rohového domu měla podle původních plánů investora začít v první čtvrtině letošního roku. Dnes se mluví, že bourání proběhne v následujících pěti měsících. Firma Flow East ale doposud nepožádala o demoliční výměr, bez nejž práce nemohou začít. Nikdo neví, proč tak investor neučinil. Odpůrci stavby ale doufají, že k demolici třeba vůbec nedojde.

Podobným způsobem uspěli nedávno také obyvatele Pankráce, kteří několik let bojovali proti výstavbě výškových budov. Investor kvůli finančním problémům nemohl stavbu některých mrakodrapů včas zahájit, místní mezitím uspěli u Nejvyššího správního soudu, který letos zrušil platné územní rozhodnutí u jedné ze zamýšlených staveb. O výstavbě dalších se stále jedná.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy