metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Další 2 fotografie v galerii
Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice. | foto: Chapman Taylor

Boj o Prahu: Ustojí dům na Václavském náměstí plánovanou demolici?

  6:00
Historický dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice chce vlastník srovnat se zemí. Tisíce lidí jsou proti. Přesto je osud budovy nejasný.

Pro někoho unikátní dům, který spojuje prvky novoklasicismu s kubismem, pro jiné doslova barák na odstřel. Dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice vzbuzuje již delší dobu silné emoce mezi odborníky i širokou veřejností.

Tisíce podpisů budovu nezachrání

 Přestože jen za minulý rok podepsalo petici proti zbourání domu necelých 15 tisíc lidí, bývalý ministr kultury Jiří Besser demolici secesní památky povolil. To vyvolalo silný odpor ze strany odpůrců demolice. Mimo řady negativních komentářů obdržel exministr v červnu loňského roku také dopis od Václava Havla.

Václav Havel psal Besserovi

"Vážený pane ministře, dovolte mi, abych veřejně vyjádřil svůj smutek nad souhlasem, který jste dal ke zbourání domů na Václavském náměstí. Ještě větší než má lítost z bourání je můj strach z obludy, která bude na místě zbořených domů stát. Vím, že na tom nic nezměním, ale zároveň cítím povinnost se ozvat a sdělit vám svůj názor. Váš Václav Havel."

 Jen o několik dní později se na Václavském náměstí konala demonstrace proti demolici. Na té se sešlo více než tři sta lidí. Požadovali mimo jiné odstoupení Bessera z funkce ministra kultury a Jana Kněžínka z postu šéfa pražských památkářů.

Rozhodnutí ministerstva kultury odsoudil také senát

V prosinci se proti demolici postavil Senát. Ministerstvo kultury spolu s památkovou péčí města podle něj nerespektovaly památkářské postupy, když demolici povolily a nedaly přednost veřejnému zájmu před zájmem soukromého investora. Senát proto obě instituce požádal, aby přehodnotily svá stanoviska.

Za dům se postavila také Uměleckohistorická společnost, která podala návrh na prohlášení domu za kulturní památku. Ministerstvo kultury se ale před několika dny rozhodlo řízení o tom, zda se má budova stát chráněnou památkou, nezahájit. Návrh odmítá také památková péče. "Je strašně těžké prohlásit nějakou budovu za památku. V případě tohoto domu by to nebylo ani dobré, protože to zkrátka žádná památka není," řekl Metru šéf pražských památkářů Jan Kněžínek. "Jsem teď velice zvědavý, jak se ministerstvo kultury s celým problémem vypořádá," dodal.

Takto se promění nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Jeden ze zamítnutých návrhů na novou budovu, který nebude realizován.

Investor chce bourat ještě letos

Demolice rohového domu měla podle původních plánů investora začít v první čtvrtině letošního roku. Dnes se mluví, že bourání proběhne v následujících pěti měsících. Firma Flow East ale doposud nepožádala o demoliční výměr, bez nejž práce nemohou začít. Nikdo neví, proč tak investor neučinil. Odpůrci stavby ale doufají, že k demolici třeba vůbec nedojde.

Podobným způsobem uspěli nedávno také obyvatele Pankráce, kteří několik let bojovali proti výstavbě výškových budov. Investor kvůli finančním problémům nemohl stavbu některých mrakodrapů včas zahájit, místní mezitím uspěli u Nejvyššího správního soudu, který letos zrušil platné územní rozhodnutí u jedné ze zamýšlených staveb. O výstavbě dalších se stále jedná.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek