metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Bojíme se inflace. Proto šetříme, ale i utrácíme

  18:31
Co nás děsí víc? Válka na východě, nebo znehodnocování peněz? Ke zdražování máme blíž. Snažíme se proto omezit spotřebu, kde to jde.

Kdy bude v Česku chudoba? Nedávno poznamenal bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, že přiškrcení či odpojení od ruského plynu je zvládnutelné, pokud se zamyslíme na tím, co je pro nás zbytné a co nezbytné. „Třeba budeme přemýšlet, jestli příští rok pojedeme opět k moři do Chorvatska, nebo ho pro jednou vynecháme,“ připomněl exšéf centrální banky.

Dvě třetiny lidí nakupují jídlo podle ceny
Že nám válka na Ukrajině nedělá takové zmatky v myslích jako nekončící inflační spirála, o tom svědčí nedávný průzkum společnosti Instant Research pro Generali Investment. Jen osm procent Čechů vypovědělo, že se kvůli ní bojí o své peníze.

Horší je to ale s rostoucí inflací. „Kvůli cenám energií vzrostly za posledních šest měsíců obavy o vydělávané a naspořené peníze o téměř polovinu,“ říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali In vestment. Projevuje se to nejjasněji na potravinách. Kupujeme jich méně, nebo sledujeme akce či pořizujeme takzvané privátní značky jednotlivých řetězců. Týká se to téměř šedesáti procent populace.

Další peníze chtějí lidé uspořit provozem domácnosti. Týká se to hlavně elektřiny, vody a vytápění. „Snížení teploty může současně snížit i celkové výdaje za vytápění, a to až o šest procent,“ vysvětluje Jiří Koželouh z ekologické organizace Hnutí Duha. Ministerstvo průmyslu a obchodu nedávno přišlo s návrhem, aby se i v bytových domech topilo místo na 20 stupňů Celsia jen na osmnáct.

Ale i tak už omezila ohřev vody zemním plynem, vaření na plynu a spotřebu energií v domácnosti čtvrtina odběratelů. „V případě dalšího zdražování a vypisování nových záloh na podzim chce ener giemi víc šetřit až osmdesát procent českých domácností,“ uvádí se v dalším průzkumu, tentokrát od Ipsosu.

Šetřením neušetří
Kritici současné vyhlášky o rozúčtovávání tepla z centrálního vytápění upozorňují, že účtování je nespravedlivé. Pokud snížíte spotřebu tepla ve svém bytě pod osmdesát procent domovního průměru, dodavatel tepla naúčtuje právě tento průměr. Ušetří na tom i ten, kdo přetápí. Jestliže spotřebuje nad dvě stě procent oproti průměru celého domu, i jemu se vyúčtuje průměrná spotřeba.

Dětem brát nebudeme. Koupíme si auto
Pět procent lidí v průzkumu Instant Research připustilo, že uberou v množství mimoškolních aktivit u potomků, a to asi pět procent. Ještě méně hodlají Češi spořit na školních výdajích. Tedy méně plánují zaplatit za pomůcky a další potřeby jen tři procenta respondentů.

Inflace však současně nutí Čechy přemýšlet o tom, jestli není vhodnější znehodnocující se měnu raději rychle utratit. Například za auto, a to nové i ojeté. Většina lidí očekává, že se v dohledné době ceny aut stabilizují a nákup nemá cenu plánovitě odkládat. Podle čtvrtiny dotazovaných, jak zjišťovala společnost Raiffeisen – Leasing, je nyní vhodná doba na pořízení nového vozu. „Lidé čekají, že ceny v nejbližších měsících porostou,“ vysvětluje k průzkumu Jaroslav Kumbera, který má v leasingové společnosti na starosti financování vozů.

Čekání na...?

  • Polovina Čechů, i když se bojí o peníze a vědí, že běsnící inflace ubírá na jejich hodnotě, proti tomu nic nedělá. Očekává, že se situace uklidní.
  • 63 procent mladých lidí ve věku 18 až 25 let začalo výrazněji šetřit na potravinách. Přibližně pětina z této skupiny omezila výdaje za streamovací služby na internetu. Mladí také omezují návštěvy v restauracích

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek