metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Bojuje proti neférovému jednání. Vytvořil aplikaci, která zastoupí finanční poradce

  11:45
Nelíbilo se mu, jak je finanční poradenství neférové vůči klientům. Sám začínal jako finanční poradce, ale před třemi lety si řekl dost.

Další 1 fotografie v galerii
Lidé pořád slyší na rychlé zbohatnutí, říká Jiří Hluchý. | foto: Archiv

„Hele, až ty naučíš počítače, co umíš ty, tak to potom bude teprve zajímavé. Tak mě povzbudil kamarád,“ přiznává Jirka Hluchý, který o finančním poradenství slyšel poprvé na hokejové lavičce jako teenager od spoluhráčů.

Než se pustil do technologických startupů, provozoval několik let hostel v centru Prahy, ale došla mu trpělivost s podnapilými cizinci. A tak se ponořil zpátky do světa financí. Prošel si i multilevelem, pyramidálním prodejem založeným na provizích z prodeje. „Ale začal jsem hledat jinou formu distribuce – bez lidí, protože se mi nelíbí přístup poradců k zákazníkům,“ vysvětluje Jirka.

Jak poznat neférovou nabídku? „Nabízí vám skvělou nabídku a nezajímá je, co chcete? Není to v pořádku,“ uvádí jako první znak Jirka. Zadruhé by na vás zprostředkovatel neměl tolik tlačit. „Investice s fixním výnosem 15 procent smrdí. Co o té firmě víte? Co ta firma dělá? To je potřeba si zjistit. Lidé bohužel stále slyší na rychlé zbohatnutí,“ dodává Jirka.

První aplikace byla jen na cestovní pojištění, ale nápadů měl Jirka více. „Když jsem najal kamaráda na UX design (člověk, který zkoumá, jak web vypadá, aby splnil uživatelovy požadavky), tak jsme zjistili, že bychom mohli vytvořit něco komplexnějšího,“ vzpomíná na své začátky.

Lidé pořád slyší na rychlé zbohatnutí, říká Jiří Hluchý.

Druhou aplikaci spustil v lednu 2020 s cestovním pojištěním, pak přidal zdravotní pojištění pro cizince a chtěl přidávat i další produkty. Plány mu ale změnil covid. Od února se vše zavřelo a ani se necestovalo. „Využili jsme toho a pracovali na vývoji. Dělal jsem si srandu, že jsem si udělal pokusné králíky z mých starých offlineových klientů. Když ke mně přišli s nějakým požadavkem, tak jsem na ně otočil notebook a řekl, tak a teď si to sjednej tady. Pozoroval jsem, kde se ve formuláři zasekávají,“ vzpomíná Jirka na první testery aplikace, která funguje jako on-line finanční expert. Po vyplnění dotazníku vám aplikace najde vhodné nabídky, které odpovídají zadání. A pokud chcete, tak si smlouvu sjednáte sami on-line a bez telefonického nahánění.

Největší překážkou pro něj zůstává spolupráce s bankami a pojišťovnami, které tolik nepodporují on-line prodej. „Hlavně velcí hráči spíš podporují vlastní interní sítě prodejců, kteří jim přináší polovinu obratu, třeba i 12 miliard ročně. Bojí se, že jim on-line prodej sníží zisky. Lépe se nám spolupracuje s menšími firmami, které mají chuť měnit distribuci a vylepšovat ji směrem k zákazníkovi,“ říká Jirka. Proč nemá v systému všechny pojišťovny a banky? „Například jsem se nedomluvil s pojišťovnou, která nechce uvádět ceny. Nepřijde mi fér, abych prodával něco, kde je cena na zavolání,“ vysvětluje.

U cestovního pojištění budou přidávat teprve čtvrtého partnera. „Zatím jsme si vystačili se třemi. Vím, jak dobře fungují, že vždy platí, proč mít další? Raději správná cesta než mít na portálu více nabídek,“ říká a dodává, že nechce nabízet cestovní pojištění na deset milionů, které nezaplatí zdravotní péči na Bali nebo v USA. „Zvlášť v době covidu jsou převozy a plicní ventilace sakramentsky drahé. To pak skáče po milionech, „ říká. Ale u pojištění aut mají sedm pojišťoven. „Náš tip určujeme podle zadání zákazníka a hledáme nabídku na míru. Pokud se někdo chce pojistit, tak cesta není to nejlevnější, ale to, co maximálně odpovídá požadavkům. Až pak by měla hrát roli cena. Ale lidi jsou dnes líní číst, tak jim říkám: Chvilku tomu věnujte a neklikejte jen podle ceny. Auto se dá pojistit za 90 vteřin, ale věnujte tomu alespoň deset minut,“ uzavírá.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz

Hlavní zprávy

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek