metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Bosonohý boss: Absence obuvi je mi u druhých sympatická

  10:00
Ekonomický analytik a odborník na drahé kovy Pavel Ryba zvýšil meziročně obrat své firmy ze zhruba dvou miliard korun na více než čtyři a půl. Šéf společnosti Golden Gate je však v tuzemsku známý především jako bosonohý boss. Ať už totiž venku svítí sluníčko, nebo zde leží závěje, vykračuje si ulicemi bez bot. Drahé kovy pak podle něj nyní zažívají opravdovou renesanci. „Zlato, stříbro a platina jsou protiváhou finančních produktů, jako je například stavební a penzijní spoření nebo podílové fondy. Zlatu se daří, když panuje nejistota na trzích, když roste inflace nebo v dobách politické a ekonomické nestability. Funguje tedy jako výborná pojistka majetku před ztrátou hodnoty,“ říká pro deník Metro podnikatel Ryba.

Další 1 fotografie v galerii
Pavel Ryba chodí bez bot klidně i na jednání. | foto:  GOLDEN GATE

Lidé vás zásluhou médií znají hlavně kvůli vaší zálibě v nenošení obuvi. Štve vás to někdy?
Reakce lidí moc neřeším a musím říct, že je to asi proto, že si lidé okolo mě zvykli, že většinou boty nenosím. Ani mě nenapadlo se na to koukat tak, že by mě lidé měli prvotně spojeného s bosým chozením. Spíše to vnímám tak, že mě mají spojeného s Golden Gate a že vědí, že si ve spojení s mým obličejem mohou kupovat zlato nebo do něj spořit.

Jak jste k téhle image vlastně přišel?
Asi tak nějak postupně. Spíše ze zdravotních důvodů. Četl jsem knihy a studie o tom, že bosé chození je přirozenější a zdravější, boty jsem proto postupně odkládál, až chodím téměř výlučně na boso.

Návrat k přírodě pro vás nepředstavuje jen bosá chůze, ale také váš rybník s hájenkou na Plzeňsku. Jak jde dohromady byznys a příroda?
Jsem přesvědčen, že pokud něco děláte dlouhodobě, musíte to dělat vyrovnaně a s ohledem na více oblastí života. Musíte přistupovat k procesům a životu komplexně. Jsme součástí přírody, pocházíme z ní, a proto si myslím, že bychom se měli snažit ne z přírody utéct, ignorovat ji, ale naopak s ní spolupracovat a být její součástí. Je to stejné jako při investování. 

Jak to myslíte?
Také musím vnímat finanční trhy a měnové podmínky jako celek a nemůžu ignorovat něco jenom proto, že mě to nezajímá nebo k tomu nemám blízko. Byznys vnímám jako součást svého života, stejně tak jako většina z nás chodí do práce. Je to neoddělitelné. Já také normálně pracuji, akorát ve firmě, kterou jsem založil. Příroda a práce tedy jdou dohromady, protože zejména, pokud máte práci náročnou, musíte umět vypnout, dočerpat baterky, vyčistit si hlavu. A v přírodě mi to jde dobře. Pohyb, chůze, sport, vnímat krásu, velikost přírody, celého stvoření, obdivovat jej a přemýšlení nad tím vším mi pomáhá nejen odpočinout si, ale i si lépe uvědomovat, kde je mé místo v životě, ve společnosti a na světě.

Jak byste se tvářil, kdyby na jednání s vámi dorazil další bosonohý parťák? Bral byste to jako „vlichocování“?
Určitě by mi to bylo sympatické. Bylo by to něco, co máme společného, a asi by to byl dobrý základ pro to, abychom spolu něco vymysleli a vytvořili. Bylo by to snazší. Poznáte, jestli někdo chodí bos denně nebo si boty sundal jenom kvůli této konkrétní schůzce. Na něco si hrát prostě nemá cenu.

Popište čtenářům trochu vaši podnikatelskou činnost. Čím se zabýváte?
Mojí prací je vysvětlovat lidem, aby začali při správě svého majetku více přemýšlet. Jak často na setkáních říkám, aby začali používat zdravý selský rozum. Že není dobré mít všechny úspory v dluhopisech nebo akciích. Že se nelze spoléhat na stát, že se o nás postará, a mít vše v penzijních plánech nebo pojistkách s podporou od státu. Stávající zadlužení je neudržitelné a historie nám ukazuje, že při takto vysokém zadlužení se rozhodly vlády většinou řešit dluhy inflačně. Tiskem peněz a znehodnocováním našich úspor.

Kdo inflaci odnáší nejvíce?
Je toho plná historie. Také dnes vidíme, jak se problémy posledního roku a půl řešily obrovskými dluhy a tiskem peněz a jak po celém světě, nejen u nás, inflace roste. Nejvíce ji odnesou ti, kteří budou mít finanční úspory v penězích a dluhopisech. Tak jim vysvětluji, že když část svých úspor vymění za netisknutelné zlato a stříbro, tak na tom budou lépe. Právě v období rostoucí inflace významně a dlouhodobě rostou ceny drahých kovů.

Proč tomu tak je?
Nelze je totiž natisknout a ani jinak podvést. A svým růstem ceny chrání naše úspory.

První byznys jste rozjel už v osmnácti během střední školy. Co byste poradil začínajícím podnikatelům?
Poradil bych jim, aby chtěli uspět. Aby se nevzdávali. Aby se nespokojili s malými výsledky a aby chtěli svojí prací, svým podnikáním někomu prospět, pomoci a být nějak užiteční. Když totiž podnikáte ne pouze kvůli penězům, ale proto, že svému produktu či službě věříte a víte, že tím druhým pomůžete, tak vložíte do podnikání mnoho energie a hodně ze sebe, což se odrazí ve výsledcích, kterých budete dlouhodobě dosahovat. A určitě bych jim poradil, aby se nebáli udělat chybu. Ty jsou nedílnou součástí jakéhokoli úspěchu.

Co říkáte na trend investování do pokémonových karet. Je to dobrý byznys srovnatelný třeba se zmiňovanými kovy?
V pokémonových kartách se nevyznám. Tento fenomén mě nějak minul. Ale obecně půjde o sběratelskou činnost, a i když se ve sběratelství točí velké peníze a hodnota sbírky může na ceně růst, tak je to něco úplně jiného než investování do zlata nebo stříbra.

Nelze to tedy srovnávat?
I ve zlatě je obor sběratelství, kdy se někdo věnuje numizmatice, a takový člověk nesleduje tolik vývoj ceny zlata či stříbra na burze, ale sleduje, jak se numizmatický trh vyvíjí, a sbírá buď historické mince, nebo nově raženou moderní numizmatiku. Vývoj ceny takových mincí se někdy může oddělit i od ceny kovu, ze kterého jsou mince raženy. Ale znovu říkám, jde o vášeň a jedná se o sběratelství, méně jde o investici.

Šperky po babičce si raději ponechejte

  • Nevěřte rádoby výhodným cenovým nabídkám. Investovat do zlata a jiných kovů se musí podle Pavla Ryby s rozmyslem.
  • Zlato je uchovatel hodnoty a vlastnit fyzicky i menší množství tohoto drahého kovu je jednoduchá investice, i když jde třeba o šperky po babičce.
  • „Cena zlata roste a cena peněz klesá, takže za několik let třeba právě za rodinný slitek nebo šperk dostanete mnohem víc než dnes,“ radí Ryba.¨
  • Golden Gate v současnosti nabízí například stříbrnou minci s názvem Plechý. Její koupí přispějete padesáti korunami na projekt ochrany šumavského rysa ostrovida pod záštitou Hnutí Duha.
  • Minci s vyobrazením nejvyšší hory české části Šumavy a rysa vydává společnost v rámci své série České hory. Lícové straně dominuje portrét královny Alžběty II. Prodejní cena mince je 2390 korun. 
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek